Bugün - Thursday, September 20, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Yazar Detayları

İSMAİL AKAR

İSMAİL AKAR - Saadet Zinciri

Saadet Zinciri
Yazı Tarihi: Saturday, March 17, 2018

                 Geçen yılın son aylarındayız. Bankadan emekli bir tanıdığım ile sohbet ediyoruz. İnternetten bir sistem bulduğunu 5 bin lira para yatırıp 10 bin lira kazandığını anlatıyor. Üniversite eğitimi almış.30 yıl bankada üst düzeylerde görev yapmış. ana para, faiz hesabını iyi bilenlerden ama gözünü para kazanma hırsı bürümüş..O anlatıyor ben şaşırıyorum.Uzun bir süre dil döküyorum.Böyle bir kazancın olmayacağını söylüyorum..’Bu tokatlama işi aman dikkat  et’ diyorum.Ama nafile o inanmış anlattıklarım bir kulağından giriyor.Diğer kulağından çıkıyor.Sonrasında aracını da satarak bu vurguna ödeme yaptığını öğreniyorum.Yapacak bir şey yok.Sadece üzülüyorum.

Hafta içinde balon patlıyor ve bu arkadaşın bahsettiği sistemin Çiftlik Bank denilen Saadet Zinciri olduğu ortaya çıkıyor.

 

 BİR KOYUP ÜÇ ALMAK

 

Toplumda böyle kolay yoldan alnı terlemeden para kazanma hırsı var. Çevrenize baktığınızda günlük hayatta sıkça karşılaştığımız iki-üç örnek vereyim:                                                                Hayvancılık yapıyorsunuz. Elinizde 9 bin lira eden hayvana bir alıcı geliyor. Vadeli 15 bin lira veriyor. Vade günü para ödenmiyor. Havanızı alıyorsunuz.

Çiftçisiniz, bir yıl çalışıp patates yetiştirdiniz. Piyasada toptan patates 1 liraya satılıyor. Bir sözde tüccar geliyor. Sizin patatese 1.5 lira veriyor. Köyde aklı selim bildiğiniz bir çok kişi de bu tüccara malı teslim etmiş. Gözleriniz fal taşı gibi açılıyor. Patatesi kendi elinizle kamyona yüklüyorsunuz.Sonrası gitti tonlarca patates…

Veya aracınız var. Piyasa değeri 45 bilemediniz 50 bin lira ediyor. Birisi geliyor sizin aracınıza vadeli 80 bin veriyor. Hemen atlıyorsunuz. Ödeme günü para yok. Araba uçtu                     Her 8-10 yılda böylesi saadet zincirleri ortaya çıkıyor. Bir öncekinden ders almayan necip ve gözü açık milletimizin bazı fertleri hemen atlıyor.

Bir koyup 3 almak zihniyeti bitmiyor. Bunu fırsat bilenler ise artarak devam ediyor                                                                                                               İşte geçen hafta böylesi bir zincir daha koptu.

 

ÇİFTLİK BANK SİSTEMİ

 

Bursa da 27 yaşında arıcılık yapan bilgi işlemi iyi bilen Mehmet Aydın (Sosyal medyada Eren Çakar ve Bülend Ecevit diye de hesap açıyor) Çiftlik Bank kuruyor.                                            Çiftlik Bank ilginç bir uygulama. Siz hesabına para yatırıp karşılığında bu oyundan inek, keçi, tavuk alıyor ve bunları beslemek için yem elde edip o yemleri deponuzda saklıyorsunuz Sonra yatırdığınızın paranın en az 2.katını 1 yılda kazanıyorsunuz.                                                                                                 Çiftlik Bank iki yılda 78 bin  kişiden 512 milyon TL topladı. 63 bin kişiye 398.milyon TL ödeme yaptı. Kalan 113.milyon TL Kuzey Kıbrıs'a aktarıldı Zincir kopunca bu dombili yurt dışına tüydü. Şimdi 78 bin kişi paralarının peşine düştü ama nafile…

 

BU FİLMİ DAHA ÖNCE GÖRMÜŞTÜK

 

Aslında biz bu filmi her 7-8 yılda bir görmekteyiz. Gelin şöyle maziye bir yolculuk yapalım 1980 yıllarda çaycılık yaparken Banker olan Yalçın vardı. Adına kitaplar yazılmıştı 22 yaşındaki Yalçın için. Orta yaşta olanlar banker dolandırıcılığını hatırlayacaktır. Binden fazla banker türedi. Banker Kastelli, Banker Bako  o dönemlerin meşhur bankerleriydi.                                 Banker furyası 2 sene sürdü. Üç  milyon kişiden 150 milyar lira toplamışlardı. Saadet zinciri kırılınca bu bankerler soluğu yurt dışında aldı çarptıkları paralarla birlikte.

O dönem ülkenin GSMH 8 trilyondu. Vurgunu siz hesap edin artık.                                                                            Yahya Demirel. Turan Çevik. Orhan Aslıtürk. İhracat yaptıkları iddiası ise 1990 lı yıllarda hayali ihracat yaparak devletten yüksek miktarda vergi iadesi aldılar.                                                                                                                                           Daha sonra yeşil sermaye denilen bir vurgun türü daha çıktı.

Kombassan. Yimpaş. Jetpa. aklımızda kalanlar.                                                                                                                      Spor Kulüp Başkanı ve milletvekili de olan Jet Fadıl vardı. 5 kentte fabrika kurup yerli otomobil üretecekti.264 bin kişiye iş verip 1 milyon 250 bin otoyu 300 ülkeye satacaktı. Fos çıktı tabi ki. Sonrasında konut işine girdiğini söyleyip 230 milyon euro tokatladı.

Yüksek faiz adı ile para toplayan ve batan bankalar aklımızın bir köşesinde duruyor.  

Ve Rıza Zarrap
25 milyar liralık ihracat yapan, cari açığın yüzde 15'ini tek başına kapatan, ihracat şampiyonu olarak ödülü alan vatansever Rıza yı unutmamak lazım.

 

AVA GİDEN AVLANIR

 

Böylesi dolandırıcıların önünü kapatmak adına yasal düzenlemeler acilen yapılmalıdır.                      Bu sözde banker, Jet-Pa vb mağdurlarının paraları devlet tarafından ödendi.

Hayali ihracatçılar ülkenin kaynağından parayı çaldılar.Yani bu açıkgözlerin parasını kendilerinden daha açıkgöz olanlar çarpıyor.Ceremesini ise bizler çekiyoruz.

Bu yüzden mutlaka denetim olması lazım. Böyle giderse her dönem gözünü para hırsı bürümüş kolay ve çok kazanmayı hesaplayan vatandaşların dolandırılması artarak devam edecektir.                                                                                   Bu cumartesi yazımıza bilindik bir fıkra ile noktayı koyalım.                                                            Hoca Nasrettin komşusundan bir gün kazan ödünç ister. İade ederken de hem teşekkür eder, hem de içine küçük bir kazan koyar. Komsusu merakla bu küçük kazanı sorunca da,
-Komşu, bizdeyken kazanın doğurdu, der.                                                                                   Komşusu bu ise pek sevinir.Aradan epey zaman geçer,                                                                                                                                                                                                                                   Hoca yine komşusundan kazanı ödünç ister. Komşusu da sevinerek verir.                                                  Ama bu kez aradan günler, haftalar geçer, Hoca’dan ses çıkmaz. Nihayet bir gün komşusu konuyu açmaya karar verir:
-Hoca, bizim kazan ne oldu? diye sorar. Hoca da üzgün bir ifadeyle:
-Komşu çok zaman geçti aradan, senin kazan öldü. Sana nasıl söyleyeceğimi düşünüp duruyordum, der. Sinirlenen komşusu:
-Hocam ne diyorsunuz? Hiç kazan ölür mü? Kazan canlı mı ki ölsün?                                            Hoca:
-Doğurduğuna inanıyorsun da ölünce neden feryat ediyorsun, der komşusuna.                                    Ne demişler…                                                                                                                                   Ava giden avlanır.

Mutlu ve aydınlık yarınlara….

 

İletişim E-Posta: - Telefon: Okunma Sayısı: 452
 
Diğer Yazıları

KARA GÜN 12 EYLÜL
CHP DE YENİ DÖNEM
Kaynaklar Kıt İhtiyaçlar Sınırsızdır
SELAM OLSUN
DOLAR DOLUYOR
Sandıklı’nın çehresi değişiyor
GÜLE GÜLE VEYSEL HOCA
CHP’DE YİNE KURULTAY SESLERİ
MHP ve İYİ Parti Sürprizi
SÖZ SEÇMENDE ARTIK
Sonucu Kararsızlar Belirleyecek
Bakan Eroğlu
ÇAY SİMİT ASGARİ ÜCRET
Akşener ‘Kocatepe’den Geldim’
Afyon da İnce Rüzgarı Esti
DOLAR ATEŞLENDİ
NİHAYET ADAYLAR BELLİ OLDU
19 MAYIS
FELAKET GÜNLERİ
Ana yüreği
TAMAM MI DEVAM MI ?
Denizleri Astılar
24 HAZİRAN’A DOĞRU
Afyon Milletvekili Adayları
SEN NERDESİN BE İŞÇİ KARDEŞİM?
BASIN; HALKIN GÖZÜ, KULAĞI, SESİDİR
ADAYLAR SAHNEYE ÇIKIYOR
ADAYLAR
Seçim kapıya dayandı
BİR IŞIK SÖNDÜ
Gazeteciler Afyon’da
268 Bin Polis Hizmet veriyor
ANKET VE YORUMLAR UÇUYOR
Sempozyum
Konuşuyoruz ama okumuyoruz
Yaygın ve Yerel Medya
Sandıklı Şehidine Ağladı
11 Ay Bana Bir Ay Devlete
EKONOMİ KARAMSAR TABLO ÇİZİYOR
Saadet Zinciri
Şeker Fabrikası Umutlu Bekleyiş Sona Erdi
KADIN
Raylı Sistem
Mali Müşavirler Günü
CHP’DE ÖN SEÇİM RAFA KALKIYOR
Seçim İttifakı
ŞEKER FABRİKASI’NA SAHİP ÇIKALIM
KEDİ NEREDE?
Büyükşehir Bir Başka Bahara
KATİL AMERİKA
İŞSİZLİK
VEDALAŞMA
CHP Kurultay Sonrası
CHP KURULTAYINDA SALON’ İNCE’ DELEGE ‘KILIÇDAROĞLU’ DEDİ
Adalet ve Cesaret
ABO
KURULTAY’A DOĞRU
Savaş Değil Harekat
TÜRKİYE GÜÇLÜ ÜLKENİN ADIDIR
TÜRKİYE GÜÇLÜ ÜLKENİN ADIDIR
AFYON’A TEKNİK ÜNİVERSİTE KURULMALI
SOĞUK OCAK
EMEKLİLER LOKALİ
CHP DE OLAYLI KONGRE
Diğer Yazarlar

Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Senem Pide Salonu
Afrin Operasyonları
KARA GÜN 12 EYLÜL
NEDEN/NİÇİN OKUMALIYIZ?
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
YAVUZ DONAT
"Acı" sorular
Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüşt&...
Ahmet Işık
İddialar doğruysa yazıklar olsun
İddialar doğruysa yazıklar olsun Hatırlarsanız bu...
Mustafa Özkal
PAPAĞAN HAFIZ OLSA..
PAPAĞAN HAFIZ OLSA.. Bir kaç hafta &o...
Ahmet SARLIK
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu olsun!
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu ol...
İSMAİL AKAR
KARA GÜN 12 EYLÜL
KARA GÜN 12 EYLÜL Bundan 38 yıl ön...
Ramazan DEMİR
NEDEN/NİÇİN OKUMALIYIZ?
NEDEN/NİÇİN OKUMALIYIZ? Semavi dinler d&uu...
Fatih SUSUZ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ Bu sezon olduk&ccedi...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
Muhalefetsiz Demokrasi!
Muhalefetsiz Demokrasi! Çok sayıda vatanda...
Gökhan Kocaaslan
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi ...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
622 - Peygamberimizin (s.a.v.)'in hicret esnasında Kubâ'ya gelişi
1922 - Bozcaada, Bayramiç, Mihaliççık ve Sivrihisar'ın kurtuluşu.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
2.98