Bugün - Sunday, March 18, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Yazar Detayları

BASINDAN SEÇMELER

BASINDAN SEÇMELER - Nurettin VEREN

Nurettin VEREN
Yazı Tarihi: Monday, February 19, 2018

FETÖ’nün hayaleti, YÖK ve üniversitelerde hâlâ yönetim yapıyor

FETÖ’nün askeriye, mülkiye, yargı ve emniyet teşkilatlarına girin ve oraları ele geçirin talimatı, 1995 yılındaki Altunizade FEM’deki mahrem toplantıda ilk yetişen elemanlarına verdiği emirdir. 

Üniversitelere girip asistan, doktor, doçent ve profesör olma talimatı ise, 1980’li yıllarda verilmişti. Örgütün yetiştirdiği ilk elemanlar, üniversitelerde yoğunlaştı ve oraları bir bir ele geçirdi ve her üniversite işgal edilmeye başlandı.

Açıkçası buralarda alt yapısı kurulmuş olan örgüt, yetiştirdiği elemanlarını yukarıda zikrettiğim kamu kurumlarına sinsice ele geçirmek üzere, hazır malzeme haline getirildi. Daha sonra anlaşılacağı gibi oraları örgüt elemanlarınca işgal edilmiş oldu. Dolayısı ile en derin ve ilk yapılacak operasyonlar ve ayıklamalar, üniversiteler ve YÖK olmalıydı. FETÖ bataklığının merkezi, yurt içi ve yurt dışı FETÖ üniversiteleri olarak hâlâ en önemli tehlike kaynağıdır.

FETÖ’nün hâlâ en güçlü para ve eleman kazanma kaynağı bu üniversitelerdir. Şu anda hâkimiyetinin yüzde 80’ini bu üniversitelerden ve öğretim üyelerinden almaktadır. Yüzlerce FETÖ yapılanmasını dosyaları ile birlikte bize ulaştıran profesör hocalar, dekanlar, öğretim üyeleri vardır. Dosyaları ve isimleri bize ulaşmıştır. 

Daha önce BİMER ve CİMER’e ulaştırdıkları halde, usuldeki bir hata yüzünden feryatlar, şikâyetler YÖK’e gönderilmekte. YÖK ise uzun süre kendi hukuk bürolarında bekletmekte ve şikâyet edilen rektörü haberdar ederek, şikâyet edeni de bildirerek işten attıracak soruşturmalar, baskılar uygulamaktadır.Yüzlerce örneği olan bu mağduriyetlerin şahitleri perişan durumdadır. Bu durumu doğrudan Cumhurbaşkanımıza ulaştırmanın dışında başka bir yol kalmamıştır.

Oluşturdukları bir platform ile Cumhurbaşkanımıza yazacakları mektup ile randevu talep edip yüzlerce mağdur ve pek çok yolsuzluk dosyalarını sunmak isteyen öğretim üyeleri, doçentler, profesörler vardır. Köşemden bunlara tercüman olmak üzere her üniversiteden mağdurların kısaca ıstıraplarını ve hikâyelerini duyurmaya çalışacağım. 

İşte bu yazımızda Kırklareli Üniversitesinde yaşanmış bir zulüm ve haksızlık hikâyesi.

Kırklareli Üniversitesinin (KLÜ) kuruluşundan itibaren Yapı İşlerindeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları gündemden düşmüyor.Daire başkanlığına asil olarak atanması gereken kadrolu mühendisler varken, rektör onların yerine akademisyenleri ve Açıköğretim işletme mezunu personeli inşaat işlerini yürütmek üzere vekâleten atamıştır. 

Yapılan işlerin usulsüz olduğunu iddia eden mimar ve mühendislere, psikolojik taciz eylemleri başlar ve sürgün edilir. Bir makine mühendisi yıllarca kadrosunun olmadığı Lüleburgaz Meslek Yüksekokulunda önce boş odada oturtulup, ÖSYM bürosunda kayıt yapar, mezuniyet töreni için de cüppe satmakla görevlendirilir.

Olaylar ayyuka çıkınca bir ara organize şubede personellerin ifadeleri alınır, ancak sonuçsuz bırakılır. İlginçtir ki ifade alan polis amirleri, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’den tutuklanmış, bir komiser de cami tuvaletinde intihar etmiştir. 

Mühendislerle istediği gibi iş yürütemeyeceğini anlayan yönetim, Sizinle çalışmak istemiyoruz, kendinize kurum bulun gidin buradan” diyor, baskılara dayanamayan başta Yapı İşlerinden 8 teknik personel olmak üzere, üniversiteden pek çok personel bir furyada başka kurumlara gitmek zorunda kalıyor. 

Tepkilerin ayyuka çıkması üzerine KLU rektörü, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden inşaat mühendisi A.E’yi Yapı İşleri Daire Başkanlığı görevine getirir. Fakat taleplerine itiraz eden A.E de sonunda olup bitenlere ve kendisine yapılan baskılara dayanamayarak üniversiteden ayrılmak zorunda kalır. Bu arada yönetim kanunsuz işlerine bir inşaat mühendisini C.M.`yi dahil etmeyi deneyerek, birlikte çalışmaları durumunda kendisine daire başkanlığı teklif ediyorlar. 

Mühendisin direnmesi üzerine kendisini 2 yıl boyunca boş bir binaya sürgüne gönderiyorlar.Durumu mahkemeye veren mühendis davayı kazanıp dönmesine rağmen, tekrar uydurma bir görevlendirme ile daireden uzaklaştırılıyor. Bu mühendis, devletin nereye gittiği belli olmayan milyonları, usulsüz işler ve bunlara korkusuzca devam eden yönetim hakkında Kırklareli Cumhuriyet Savcılığına Mart 2016`da suç duyurularında bulunur. Bu yolsuzluk dosyasının muhatapları genel sekreter, dönemin rektörü M.A., üç dönem Yapı İşleri Daire Başkan Vekilidir.  

Teklifleri mühendislerce sürekli reddedilen rektör, akademisyenlerden oluşan bir heyet kurarak istediklerini bunlara imzalatır. İmza atanlar arasında yer alan Doç. Dr. B. Dursun’un rektörün gözdesi ve aynı anda pek çok kritik birimlerde yönetici atanan süper yönetici olması ve 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra tutuklanması,eşinin de FETÖ iltisakı gerekçesiyle görevden alınması dikkat çekicidir. 

KHK ile rektörlere işten atma yetkisi verilince, rektör M.A`nın ilk işi, hakkında suç duyularında bulunan mühendis C.M`ye FETÖ soruşturması başlatmak olur. Herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı olmayan C.M`yi, rektörün atadığı 3 akademisyen üyeli bir komisyon soruşturur. FETÖ iltisaklı olup olmadığını açığa çıkaracak sorularından bazıları aşağıdadır; 

Soruşturmada şüpheli sıfatı ile adınızın geçiyor olmasını nasıl açıklarsınız?

Kurumda çalıştığınız süre boyunca amirleriniz, çalışma arkadaşlarınız ve yüklenici firma çalışanları ile sorunlar yaşadınız mı?

Komisyon raporunda C.M.`nin herhangi bir terör bağlantısı olmadığına dair rapor düzenler. Buna rağmen rektör M.A,KHK’nın kendisine verdiği yetki ile FETÖ ile ilgili olduğuna dair hiçbir gerekçe göstermeden, kendi isteklerine karşı koyan hakkında suç duyurusunda bulunmuş olan mühendis C.M`yi KHK ile görevden uzaklaştırmıştır. 

Mühendisin açtığı idari davada, rektörlük cevap olarak 25 sayfa hikâye anlatarak, delil sunmak zorunda olmadığını söylemiş ve “KHK ile bana değerlendirme yetkisi verildi, değerlendirdim, attım, somut bilgi ve belde sunmak zorunda değilim diyerek devlete meydan okumuştur. 

Kanun gereği C.M`nin bir dosya örneği Kırklareli Başsavcılığına gider. Savcı hiçbir terör örgütü ile bağlantısı olmadığına dair YÖK kararı verir. Ancak mühendis C.M. 1.5 yıldır işine dönme mücadelesi vermektedir. Bu arada,C.M`nin suç duyuruları 2 yıldır YÖK`te beklemektedir.

 
İletişim E-Posta: - Telefon: Okunma Sayısı: 836
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

FET֒nün temizlenemediği üniversiteler..
Nurettin VEREN
Nurettin Veren/ YENİAKİT
Diğer Yazarlar

FET֒nün temizlenemediği üniversiteler..
Afrin Operasyonları
Saadet Zinciri
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ‘ALLAH’ LAFZI (I)
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
YÖNLER KARIŞIYOR?
İÇERİDE “İN” DIŞARIDA “OUT”
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
İSMAİL AKAR
Saadet Zinciri
              &...
Fatih SUSUZ
İÇERİDE “İN” DIŞARIDA “OUT”
  Köşe yazıma bu sefer basketbol takımı...
Ahmet SARLIK
YÖNLER KARIŞIYOR?
Afyonkarahisar Belediyesi tarafından trafik yoğunl...
Ahmet Işık
Albay Diker bu bayrağı AEV için bu araziye diker
2017 Ağustos ayında Yüksek Askeşi Şurası&rsq...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM!
YANLIŞLAR MİADLI, DOĞRULARSA EBEDÎDİR &nbs...
Ali KÜÇÜKKARTAL
İTİRAZIM VAR!
Muhalefet doğru yapıldığında güçlü...
Gökhan Kocaaslan
8 MART ANLAMLI
8 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü...
BASINDAN SEÇMELER
FET֒nün temizlenemediği üniversiteler..
Üniversitelerden gelen bilgi ve belgelerde FE...
Rabia Güzbey
Önce insan olabilmek…
  Neredeyse her hafta sokak ortasında &Ccedi...
M.Emin Güzbey
YÜNTAŞ EKMEĞİ KAÇ KURUŞ?
              &...
Ramazan DEMİR
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ‘ALLAH’ LAFZI (I)
  Allah’a Tanrı/Zat Denir mi? Yaklaşı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
YAVUZ DONAT
İl il… FETÖ
  Afyon... Denizli... Manisa... Me...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1799 - Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart Akka Kalesi'ni kuşattı. Kuşatma, Napolyon'un başarısızlığı ile sonuçlandı. 21.000 kişilik Fransız ordusunu perişan eden Cezzar Ahmet Paşa'nın 5.000 askeri vardı.
1851 - Türk müziği hanende, sazende ve bestekarı Basmacı Abdi Efendi İstanbul'da öldü. Doğumu
1915 - Çanakkale Zaferi kazanıldı. Çanakkale Savaşı, İngiltere ve Rusya'nın 2 Ocak'ta kararlaştırdıkları gövde gösterisi üzerine çıkmıştı. Savaş 23 gün sürdü.
1920 - Osmanlı Meclis-i Mebusan'ı, İstanbul'da son toplantısını yaptı.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1.18