Bugün - Thursday, November 23, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
 
Yazar Detayları

Hüseyin ÖZHARPUTLU

Hüseyin ÖZHARPUTLU - Memleket Meselesi “ENDÜSTRİ 4.0”

Memleket Meselesi “ENDÜSTRİ 4.0”
Yazı Tarihi: Tuesday, July 11, 2017

 

 

1712’de buhar makinesinin icadı ile Endüstri 1.0 devrimi başladı. Böylece insan gücünün yerine su ve buhar gücünden yararlanılarak, mekanik imalat dönemine geçmiş olduk.

 Bu devrimle ucuz kömür, buharlı trenler, buharlı gemiler ve birçok alet ekipman üretilmiş oldu. Kıtalar arası mesafeler kısaldı, pazarlama, nakliye ve imalat süreci kısalarak gelişti. Ülkemiz bu sanayi devrimini hiç yaşayamadı, göremedi, yetişemedi desek yeridir.

19. Yüzyılda Endüstri 2.0 devrimi ise; İnsan gücü destekli, elektrik gücünden yararlanarak seri imalata geçiş dönemidir. 1870 yılında ilk kez ABD’de bir mezbahada elektrikli üretim hattı kurulmuş oldu. Bunu takiben Avrupa ve ABD’de fabrikalarda seri üretim bantları ve montaj hatları, elektrik motorları, otomobiller, telefonlar ve daha birçok alet imal edilmeye başlandı. Maalesef ülkemiz bu sanayi devrimiyle Avrupa’dan yaklaşık 90 yıl sonra ancak tanışabildi.

1969 Yılında Endüstri 3.0 devrimi; yine Avrupa ve ABD’nin öncülüğünde başladı. Bu Sanayi Devriminde ise üretimde bilgisayar destekli, programlanabilir robotlar kullanılmaya başlandı.

Dijital dönem diye de adlandırabileceğimiz bu dönemde ürünlerin üretim sürecinde daha kusursuz, daha hızlı ve ekonomik ürün imal etmeyi bilgisayarlar ve robotlar sayesinde başaran ABD ve Avrupa bu sayede dünya pazarında yıllarca söz sahibi olmayı başarmışlardır. Ülkemiz 3.0 Endüstüstri Devrimini yaklaşık 40 yıl geriden ancak takip edebildi.

Şuan ülkemiz 2. Sanayi devrimi ile 3. Sanayi devrimi arasında bir yerde bulunuyor. Ülkemizde bazı gelişmiş sanayi tesisleri elbette var ama genel anlamda söylemek gerekirse ülkemiz için durum ne yazık ki budur.

Avrupa’nın sanayi devi Almanya kurumsal olarak ilk kez; Endüstri 4.0’ın yol haritasını 2013 Nisan ayında Almanya Başkanı Merkel tarafından dünyaya tanıttı.

Buna göre yeni sanayi devriminde neredeyse çevremizde gördüğümüz hemen her şey biz dahil, sanal ortamda yani bilişim aleminde kopyalanacağız. Yani her gördüğümüz şeyin hem sanalı hem gerçeği olacak. Bir nevi dijital ikiz diye de adlandırabiliriz. Plana göre 2020 yılına kadar yaklaşık 28 milyar nesne kopyalanmış olacak.

Mesela fabrika kurulmadan evvel tüm detayları ile bilgisayar ortamında kurulacak. Sanal olarak dijital ortamda çalışıp kapasite düzenlemeleri yapılacak daha sonra fiziki olarak fabrika kurulacak. Dünyadaki her şeyin insanların bile tıpkı T.C. Numarası gibi İP Numarası olması planlanıyor.

Kısaca anlatmak gerekirse Sanayinin dijitalleşmesi, nesnelerin interneti ve internete tam manasıyla internete bağlı bir dünyadan bahsedebiliriz. İnsan gücü pahalı ve hata yapmaya müsait olduğu için, insan faktörünü üretimden çekmeyi planlayan bu devrim sayesinde; sıfır hata ile daha ekonomik, esnek, daha verimli ve daha hızlı ürün imal edilebileceğiz.

 Böylece “Akıllı Fabrikalar” veya “Dijital Fabrikalar” diye tabir edilen yeni nesil fabrikalar özel sanayi siteleri yerine dağın başına bile kurulabilecek.

Bu fabrikalarda, fabrika binası dahil fabrikanın içinde bulunan bütün materyaller, cihazlar, makineler; sensörler ve iletişim teknolojileri ile donatılarak birbirine bağlanacak böylece ahenkli bir şekilde iletişim kurup işbirliği içinde her bir parça diğerini kontrol etmek suretiyle kusursuz ürünler üretebilecek. Fabrika sahibi ise tüm bu olup biteni evinden telefonu ile seyredip yönlendirebilecek.

İnsan faktörü olmadığı için yemekhane, servis, aydınlatma için gereken ışık, iş kazaları, tazminatlar, tatil günleri, fazla mesailer, yasal haklar, üretimdeki hatalar, primler, kalite kontrol ve buna benzer birçok maliyet unsuru ortadan kalkacak.

Tüm gereken büyük bilgiyi depolamak için, internet üzerinden Bulut (CLOUD) sistemi bu devrimle daha çok önem kazanacak. Böylece şirket bünyesinde; yüksek kapasiteli bilgisayarlar, sunucu odaları, sunucu klimaları, emniyetler, kilitler ve tüm bunları yöneten personeller vb. maliyetlerde ortadan kalkmış olacak.

Sanayiden insan gücü çekildiğinde istihdam dağılımında da değişiklik olacak. Her sanayi devrimi beraberinde yeni meslek dallarını da yanında getirmiştir. Hatta yeni gelişmelerle beraber istihdam oranı da mutlaka artmıştır.

Nasıl ki Buhar Gücü geldi ve işsizlik artmadıysa, Elektrik gelince de işsizlik artmadı, Dijital dönem geldi işsizlik yine artmadı, Endüstri 4.0 gelince de işsizlik artmayacaktır. Almanya bu devrimle % 6 yeni İstihdam sağlanacağını ön görüyor. Mesela bundan 10 yıl öncesine kadar “Sosyal Medya Uzmanı” diye bir unvan veya meslek yoktu. Şimdi ihtiyaca yönelik böyle bir sektör var. Bu gelişmelere bağlı olarak uzmanlara göre 2020 yılına kadar dünya üzerinde bugün adını bile bilmediğimiz yaklaşık 16 yeni meslek türeyecek.

Ülke olarak eğitime her şeyden daha çok önem vermeliyiz. İlkokul eğitim ve öğretim döneminde çocuklarımız, yazılım ve donanım bilgisiyle tanıştırılmalı hatta küçük eğitici robot oyuncakları kendi başlarına kodlayarak çalıştırmaları sağlanmalı. Bu süreç üniversite sona kadar artarak devam ettirilmeli. Yazılım ve bilişim teknolojisi hayatımızın bir parçası olmalı.

Bu devrimle hayatımızda neler değişebilecek; Buzdolabımızda ki yumurtayı kırıp yediğimizde, buzdolabımız yeni hazırladığı alışveriş listesine yumurtayı ’da ekleyecek hatta sizin yerinize internete bağlanıp alışveriş listenizi satın alabilecek. Samsung firması geçen sene bu tarz bir buzdolabını imal etti bile.

Sabah 08:30 ‘da bir randevunuz var. Bu yüzden erken uyanmak için sabah saat 07:00’a saatinizi kurdunuz. Akıllı saatiniz saat 06:30 da randevu noktanıza gidebileceğiniz yolları navigasyondan kontrol ederek yol kalabalıksa sizi 15 dakika evvel uyandıracak, yol sakinse 15 dakika sonra uyandıracak ve bu sırada mutfaktaki ekmek kızartma makineniz ve su ısıtıcınızı da çalıştırmış olacak. Tüm yazdıklarımı şimdilik yapamasa da kısmen buna benzer özelliklerde olan saatler yaklaşık 2 yıldır dünya pazarında satılıyor bile.

Türkiye bir taraftan FETÖ, PKK, PYD, DAEŞ vb. terör örgütleriyle mücadele ederken; Almanya bu sanayi devrimini biran evvel hayata geçirmek için 2020 yılına kadar yılda 40 milyar Euro harcama yapacak. Kaizen Bölgesinde kurduğu örnek fabrikada 20 civarında markanın 50 ye yakın üst düzey personeli Endüstri 4.0 vizyonunu gerçekleştirmek için var gücüyle çalışıyor.

Almanya yaklaşık 15 yılda kuracağı Endüstri 4.0 sistemi sayesinde yılda 30 milyar Euro kazanç elde etmek ve çok daha fazlasını da tasarruf etmek düşüncesinde. Bu sayede dünyanın en önemli sanayi aktörü olma hedefleri yapıyor. Tabi biz ülke olarak bu devrimi yakalayamazsak yine dışa bağımlı sanayimiz olursa Almanya’nın umduğu yılda 30 milyar dolar karlılığın muhtemelen büyük kısmını biz karşılayacağız.

Görülen o ki Endüstri 4.0 devrimiyle üretimde kas gücünün yerini beyin gücü alıyor. Ülke olarak çevremize baktığımız zaman neredeyse tüm komşu ülkelerden hem sanayi olarak, hem kültürel olarak, hem de eğitim seviyesi olarak çok üst seviyelerdeyiz. Bu sebeple kendimizi Endüstri 4.0 ‘a çabucak adapte ederek tüm Avrasya’nın ve Avrupa’nın gelecekteki üretim hattı konumunda olabiliriz. Böylece Ülkemiz üretim sanayisi için şimdilik tehdit unsuru olan bu sanayi devrimini fırsata çevirebilir.

Ülke olarak bu treni kaçırmamamız gerekiyor. Evrensel olamazsak millide olamayız…

Bu tehdidi fırsata çevirmek için Cumhurbaşkanlığımız, Kalkınma Bakanlığımız, Ekonomi Bakanlığımız, Sanayi Bakanlığımız,  TÜBİTAK, Tüsiad, TOBB, YÖK ve diğer ilgili kurum kuruluşlarımız var gücüyle bu sanayi devrimini takip etmeli bu devrimi yakalamak için girişimcimizi hem maddi hem de bilgi anlamında sürekli desteklemelidir. Bu konuda adeta milli bir seferberlik ilan edilmelidir.

 

 
İletişim E-Posta: - Telefon: Okunma Sayısı: 846
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

ÖLÜM
MİLLİ EĞİTİM
TÜRK ÜLKÜSÜ
CESARET
VATANSEVER ÇOCUKLAR
KİBİR
LİYAKAT
DİNLEMEK
RÜŞVET
Kahramanlık
İNAT
İtibar
Sosyal Medya
İnternetten Alışveriş “e-ticaret”
Memleket Meselesi “ENDÜSTRİ 4.0”
ZAMANIN ÖNEMİ
DİLİNE SAHİP OL..!
GEREKSİZ ZENGİNLİK
DENEMEZSEK BAŞARAMAYIZ
CÖMERTLİK VE CİMRİLİK
MENFAATİ KİŞİLİKLER
…GÜÇ ZEHİRLENMESİ…
Ön Yargı
Diğer Yazarlar

CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
MEM’DE SORUŞTURMALAR GÖSTERMELİK Mİ ?
15 ŞUBAT DEDİLER
ÖLÜM
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
DUR! TÜRK HÜKÜMETİ!
AĞIR METALLER
GEREKENİ YAPIN SOLAK HOCAM
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
M.Emin Güzbey
BAŞKAN ÇOBAN'DAN AÇIKLAMA VAR
  Fakat ben Başkan Çoban’ı...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
HAYATININTEMEL AMACINIPARA VE ÇIKARABAĞLAYA...
Fatih SUSUZ
15 ŞUBAT DEDİLER
Unutulmaz Basketbol ve Voleybol karşılaşmalarınıno...
Ahmet SARLIK
MEM’DE SORUŞTURMALAR GÖSTERMELİK Mİ ?
İl merkezinde sahada görev yapan Basın mensup...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
ÖLÜM
İnsanoğlu tüm üstün özellikler...
Ali KÜÇÜKKARTAL
DUR! TÜRK HÜKÜMETİ!
Hani filmlerden aşina olduğumuz bir replikvardır.G...
YAVUZ DONAT
Kıbrıs’tan “entel dantel” manzaraları
Nâzım Hikmet'in      "...
Gökhan Kocaaslan
GEREKENİ YAPIN SOLAK HOCAM
Aslında birkaç haftadır İl dışı programları...
Ahmet Işık
Bu sese kulak verelim
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
Rabia Güzbey
ÖNCE TÜRKİYE'YE VEFA
Bugün ele almak istediğim başka bir konuvardı...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0007:4012:5415:3017:5019:18

Thursday, November 23, 2017
Tarihte Bugün
1462 - Midilli Adasının Vethi
1922 - Enez ve Havza'nın Kurtuluşu
1968 - Türkiye'de İlk Kalp Nakli Ameliyatı
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.86