Bugün - Friday, October 19, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Yazar Detayları

Ali KÜÇÜKKARTAL

Ali KÜÇÜKKARTAL - SWOT  ANALİZİ

SWOT ANALİZİ
Yazı Tarihi: Saturday, April 08, 2017

 

            SWOT ANALİZİ, bir projede ya da bir ticari girişimde kurumun, tekniğin, sürecin, durumun veya kişinin güçlü (Strengths) ve zayıf (Weaknesses) yönlerini belirlemekte, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat (Opportunities) ve tehditleri (Threats) saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir. Bu teknik projenin ya da ticari girişimin hedeflerini belirlemeyi ve amaca ulaşmak için olumlu ya da olumsuz olan iç ve dış faktörleri tanımlamayı gerektirir. Bu yöntem 1960' lar da Harvard Üniversitesi'nin profesörleri olan Learned, Christensen, Andrews ve Guth tarafından geliştirilmiştir.

         Elbette ne Hardward Üniversitesi ne de profesörleri yazımın konusu olmayacak. Hep birlikte anayasa değişikliğinin swot analizini yaparak artıları eksileri nelerdir birlikte masaya yatıracağız.

             16 Nisan günü ülkemizi kritik bir virajdan geçireceğiz. Aracın direksiyon koltuğunda ise millet olarak bizler olacağız. Milletçe hızımızı güzel ayarlar, demokratik kurallara sonuna kadar riayet edersek kazasız belasız menzile ulaşmak elbette haktır. Ancak her iki kesim içinde demokratik kurallar hiçe sayılıp gaza yüklenilmesi durumunda sonunu düşünmek bile istemiyorum.

            Gelelim swot analizimize...

            Şimdi aklınızda hayali bir A4 kağıdı canlandırmanızı istiyorum. Ve bu tertemiz kağıdın tam ortasına vicdan kalemlerimizle boydan boya bir çizgi atıyoruz. yine kağıdın tam ortasına biraz önce çizmiş olduğunuz doğruyu doksan derece kesecek biçimde bir çizgi daha çekiyoruz. Artık elimizde dört eşit parçaya bölünmüş bir terazimiz var. Tarafsızlık adına Ak parti ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin broşürlerinden yazmaya başlıyorum. Gelelim anayasa değişikliğinin Cumhuriyet Halk Partisi gözünden zayıf  yönlerini tespit etmeye.

1- Tek adam rejimi kurulacak, tek adam her şey olacak, devletin tümüne hükmedecek. Bir kişi başkan seçilecek ve o kişi hem hükümet hem Meclis hem de mahkeme olacak.

(Chp'nin broşürleri yayınlanmadan önce saltanat, payitaht, tek adam, padişah gibi kavramlardan yola çıkacağını tahmin etmedim desem yalan olur.  Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Chp seçmeninin gözünde yukarıda ki kelimeleri çağrıştırıyor. Hal böyle olunca bu sistemin Atatürk ilke ve inkılaplarının sekteye uğratacağını düşünmeleri son derece normal.)

2- Başkan aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacak. 

(Parlamento içinden seçilen her cumhurbaşkanı mevcut sistemde partisinden ilişiği kesilerek cumhurbaşkanı olabiliyordu. Chp tarafında ise partili cumhurbaşkanının tarafsız olamayacağı kanaati hakim.)

3- O partinin genel başkanı hâkimleri atayacak. Kararname adı altında kanun yapabilecek. Seçtiğin meclisi fesih edebilecek

(Yeni sistemde seçimleri kazanan partinin genel başkanının yargıya müdahil olması da yine Chp'lilerce tedirginlik oluşturmaya yetiyor. Kararname hususunda devlet başkanının kanun yapabilecek olması da acaba güç sarhoşluğu meydana gelir mi şeklinde soruları akla getiriyor.Meclisin feshi gibi bir durum ise başkanın yetkileri arasında ancak burada broşür de eksik bir bilgi olduğu kanaatindeyim. Bu bilgi eğer ki mevcutta ki başkan meclisi fesih ederse ototmatik olarak kendi başkanlığı da düşmüş oluyor.)

4- Orduya emir verecek.

(Orduya emir verecek olmasında ki kaygıyı tam olarak anlamış değilim ancak zaten mevcut sistemimizde de Mustafa Kemal Atatürk'ten bu yana cumhurbaşkanı aynı zamanda ordunun baş komutanı olarak emir verebiliyor. Benim, broşürün tam da burasında ki beklentim bu maddenin biraz daha detaylandırılması yönündedir.)

5- Seçtiğin milletvekillerinin hiçbir hükmü kalmayacak. Sözünü kimse dinlemeyecek.

(Sistemin değişmesi halinde vekillerin etkinliklerini yitireceği yönünde ki bu madde de Cumhuriyet Halk Partisi'nin korkusunun yine tek adamlıktan kaynaklı bir güç zehirlenmesiyle, vekillerin yeterince söz sahibi olamaması durumuyla karşı karşıya kalınması olduğunu görüyoruz.)

6-Almanya, Fransa, İngiltere, Abd, Japonya gibi değil Suriye, Libya, Mısır, İran, Kuzey Kore, Uganda gibi bir ülkede yaşayacaksın.

(Bu madde ile yapılan kıyaslamanın neye göre kime göre olduğu elbette kişiden kişiye değişir. Ancak Chp'nin bu konuda ki düşüncesi başa geçen başkanın dikta yönetimine gidebileceği endişesidir. Yine ilk maddede ki tek adamlık tezini desteklemek amacıyla oluşturulmuş bir madde olarak göze çarpıyor.)

7- Rejim değişecek. Sadece adı Cumhuriyet olacak. Gerçekte krallık gibi her şey bir kişinin elinde olacak. Demokrasi kalmayacak.

(Yedinci maddenin örneklendirilmiş farklı bir versiyonu olarak karşımıza çıkan bu madde de yine tek adamlık kaygılarının dile getirildiğini görebiliyoruz.)

            İlk yedi madde genel olarak hazırlanan hayır kampanyasının temel taşlarını oluşturmakta. Diğer maddeleri de okuduğunuzda aynı konular üzerinden detaya girildiğini görmeniz mümkün. Toplamda 20 maddeden oluşan HAYIR broşüründe ki diğer maddeleri okuduğunuzda 7. maddeden sonrasının tekrara girdiğini sadece detayın fazlalaştığını somut örneklere dayandırılmaya çalışıldığını görebilirsiniz.

            Yazımın başında belirttiğim swot analizi için Chp'lilerin kaygıları bu yönde. Gelelim Ak Parti ve Mhp'nin savunduğu EVET cephesine. Maddelere geçmeden önce referandum kampanyası için bir eleştirim olacak... Eleştirinin sahibi ben değilim Ak parti seçmenlerinden bir kısım ' Referandum kampanyasına çok geç başlandı şeklinde serzenişte. Ancak bu serzenişin yanı sıra Reis'in stratejisi de olabilir tabi...' diye de eklemekteler. Şahsi düşüncem bu planlama bir seçim stratejisiydi. Referandum tarihinin belli olmasından itibaren Chp'nin kampanyaya hızlı bir giriş yaparak öne geçmek istemesi vekillerin hane hane, kapı kapı kampanyayı yürütmesi başlangıçta avantaj gibi görünse de uzun vadede dezavantaja dönüşebilir. Ak Parti'nin ise akılda kalıcı olmak adına bir tık daha sonra sokaklara inmesi kafası karışık seçmenlerin Evet'e kaymasına neden oldu diyebiliriz. Tıpkı futboldaki ofsayt taktiği gibi bir durumu burada görmek mümkün.

 

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı tarafından hazırlanan 50 sayfalık kitapçıkta, hem anayasa değişikliklerinin tam metni yer aldı hem de yeni sistem ile nelerin hedeflendiği anlatıldı. "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Genel Faydaları" başlıklı bölümde 7 madde yer aldı. Bu maddeler kitapçıkta şöyle ifade edildi:

 

KALICI SİYASİ İSTİKRAR: Seçimden mutlaka tek başına iktidar çıkacak. Siyasi istikrar kalıcı hale gelecek. İki seçim arasında (5 yıl) kesintisiz icraat olacak. Uzlaşma kültürü gelişecek. Hükümet kurulmama sorunu olmayacak. Hükümete güven oyunu millet verecek.

 

(16 Nisan da evet çıkması durumunda artık koalisyonlara ve belirsizliklere elveda diyeceğimiz çok net anlaşılıyor. Chp nin aksine millet odaklı bir sistemin geleceği ise Evet cephesinin temelini oluşturuyor.)

 

HIZLI VE ETKİLİ İCRAAT: Hızlı ve etkili yönetim; ekonomik büyüme, refah ve kalkınmanın garantisi olacak. Hızlı karar alan, hızlı icraat ve reform yapan, etkin bir yönetim modeli oluşacak. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayan, gelişmelere ayak uyduran, kurumların hızlı çalışmalarını sağlayan bir işleyiş hakim olacak. Bürokrasi azalacak, büyüme hızlanacak. 2023 ve ötesine uzanan hedeflerimiz ivme kazanacak.

 

(Bu madde ile bürokrasinin işlerliğinin sağlanacağı günler haftalar hatta aylar alan pek çok durağanlığın ortadan kalkacağı vaat ediliyor. )

 

GÜÇLÜ YASAMA GÜÇLÜ İCRAAT : Vesayet sistemi tamamen tasfiye edilecek. Yasama (meclis) ve yürütme (hükümet) güçlenecek. Devletin gerçek sahibi millet olacak. Yönetimde çift başlılık ortadan kalkacak. Hükümet icraat yapacak, meclis kanun yapacak ve hükümeti denetleyecek. Meclis ve hükümet gerçek anlamda ayrılmış olacak. Meclis ve hükümeti, her ikisini de millet seçecek ve denetleyecek.

 

(Chp'nin aksine meclisin güçleneceği ve daha fonksiyonel hale geleceği belirtiliyor ve dikkat ederseniz yine millet vurgusu yapılarak ilk madde destekleniyor. Cumhurbaşkanı ve başbakanın uyum probleminin ortadan kalkması elbette ülkemizin krizli günlere tekrar dönmesini önleyecektir.)

 

GÜVENLİ VE HUZURLU TÜRKİYE : Güçlü hükümet, huzurun, güvenliğin ve özgürlüğün teminatı olacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi terörle mücadelemize güç katacak. Kurumsal yenilenme sayesinde güvenlik politikalarımız daha etkin şekilde işletilecek. Terörle etkin mücadele edilecek. Terör Türkiye’nin gündeminden düşürülecek. Güvenlik politikalarında hızlı ve etkin karar alınacak. İnsanımız özgürlüklerini güvenli bir ortamda yaşayacak

 

(Devlet kademesinde ki işleyiş hızının ivmesini,  artırarak yıllarca başımıza bela olan terörü bitirme konusunda adımlar atılacağı belirtildiğini görüyoruz. Başkanlık sistemi ile yenilenen devlet üzerinde ki eski kabuğu atacaktır.Deri değişim ardından yaşanan o parlaksılığın devlete ve millete huzur refah ve dinginlik getireceği belirtilmiş.)

 

GÜÇLÜ MECLİS GÜÇLÜ TEMSİL : Meclis asli işlevi olan yasa yapmaya odaklanacak ve hükümeti millet adına denetleyecek. Yasa teklifleri milletvekilleri tarafından verilecek, meclis aynı zamanda seçilmiş. Cumhurbaşkanı’nı ve kabinesini denetleyecek. Milletvekili, kendi seçmeniyle sürekli temas halinde olduğu için, halkın beklentileri kanunlara daha fazla yansıyacak. Kanun yapımında meclis iradesi ön plana çıkacak.

 

BİRLİK VE UZLAŞMA :  Cumhurbaşkanı yüzde 50’nin üzerinde bir oy ile doğrudan halk tarafından seçileceği için, siyasette birliktelik artacak, kutuplaşma azalacak. Hükümet ve meclisin uyumu önem kazanacak. Karşılıklı seçim yenileme yetkisi, hem Cumhurbaşkanı’nın hem meclisin birlikte seçimleri yenilemesi anlamına geliyor. Birlikte seçimleri yenileme ihtimali, krizlerin uzlaşma yolu ile çözümünün yolunu açacak. Geçmişteki hükümet krizleri tarihe karışacak. Siyasette daha sorumlu, daha akılcı, daha uyumlu bir anlayış hakim olacak.

 

GÜÇLÜ YÖNETİM GÜÇLÜ TÜRKİYE : Güçlü hükümet sistemi, ülkemizi bölgesinde ve küresel siyasette daha etkili bir konuma yükseltecek. Bölgesel ve küresel barış ile istikrara katkımız artacak. Suriye’deki Fırat Kalkanı Operasyonu örneğinde görüldüğü gibi, uluslararası işbirliği ve terörle mücadele imkânları genişleyecek. Uluslararası sorunların çözümünde söz ve hak sahibi olmak konusunda elimiz güçlenecek. Öncü ülke olma hedefimiz, yeni yönetim sistemimizle birlikte daha kısa sürede gerçekleşecek. Sorun çözen, güçlü bir ülke olarak bölgede etkinliğimiz artacak.”

 

           

            Aynı ölçüde Ak Parti cephesinde de genel olarak millet, vesayet, terörün bitirilmesi, işler sistem gibi kavramların ön plana çıktığını görüyoruz.

 

            Bizler artısıyla eksisiyle analizimizi oluşturarak sonucu siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz. Her iki grupta  (Evetçiler-Hayırcılar) referandum yarışını kendi lehine sonuçlandırmak için ellerinden geleni yapmaktalar.16 Nisan tarihinde takdir de zafer de milletin olması temennisiyle...

 

 

 

İletişim E-Posta: alikucukkartal@outlook.com - Telefon: Okunma Sayısı: 1309
 
Diğer Yazıları

İTİRAZIM VAR!
ELEKTRİK ALAMIYORUZ!
NEZAKET ŞART!
KILIÇDAROĞLU SEKİZ
KONUŞMAKLA OLMUYOR
MMA CHP HAFİF SİKLET BOKS MAÇI
ANA MUHALEFET ADINA ANLAYAMADIKLARIMIZ
TRUMP(ET)TİĞiNiİ BULDU
LANETLİLER…
SENARYOLAR AYNI OYUNCULAR FARKLI
KAFAMDA DELİ SORULAR
EDEP YA HU!
DUR! TÜRK HÜKÜMETİ!
YERLİ OTOMOBİL
TAHMİNİMİZ DOĞRU ÇIKTI
BİZİM BATTI, 29 EKİM’E ÇIKAMAYACAK GİBİ…
EN KÖTÜSÜ HİÇBİRŞEY YAPMAMAK
EDEP YAHU!
ELVEDA GÜNEŞ YİNE GEL
SAVAŞLAR VE SINIRLAR
ÜRETKENLİKTE MİLLİLİK ve YERLİ SERMAYE
MAVİ BALİNA TEHLİKESİ
İnsanoğlunu anlamak zor...
KARİKATÜR ÜZERİNE
ÇEVRE KİRLİLİĞİ
BİR EVSİZİN GÖZÜNDEN
HUZUR İSTİYORUZ AMA…
GÖKLERDEN GELEN KARAR
ADALET YÜRÜYÜŞÜ VE DİPNOTLARI
YAN YANA CAN CANA
Salça Show Günlüğü -1-
ŞAH&MAT
TOPRAK ALTINDA CANLI CANLI
ZEHİRLİ NEBATLAR VE KORUNMA YOLLARI
GÜZEL AHLAK
BAHAR TEMİZLİĞİ
ŞİRİN BABA
SALÇA SHOW YOUTUBE KANALI
NASIL BİLİRDİNİZ?
FETÖ İHANET TARİHİ
HALK OYLAMASININ ARDINDAN
SWOT ANALİZİ
15 TEMMUZ TEPESİ VE OKÇULARI
BAMSI BEYREK
DOST MECLİSİ
ZEMMELİ
ÜÇ FİRAVUN KRALIN HİKAYESİ
KOCA SEYİT
Sene 2006…
BİR KAHRAMANIN ÖYKÜSÜ
BİZ KATİLİZ
SAVAŞIN ÇOCUKLARI
ER NADİR
İTİMAT SİMSARLARI
Diğer Yazarlar

Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Senem Pide Salonu
Afrin Operasyonları
Mc Kınsey Kapı dışarı
YouTube YUTMUŞ YURDUMU!
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
YAVUZ DONAT
"Dilsiz dostlarımız" için
Elazığ'da var, Bolu'da var... Hayran kaldık... Yaz...
Ramazan DEMİR
YouTube YUTMUŞ YURDUMU!
YouTube YUTMUŞ YURDUMU! Burada ayrıntılı kitap ta...
İSMAİL AKAR
Mc Kınsey Kapı dışarı
Mc Kınsey Kapı dışarı MC Kınsey’e kapı g&ou...
Mustafa Özkal
İMDADIMA DEMİREL YETİŞTİ
İMDADIMA DEMİREL YETİŞTİ Evliliğimizin ilk yıllar...
Rabia Güzbey
Zorunlu olarak 12’den 8’e
Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik so...
Ahmet Işık
Kuaför esnafı halinden memnun
Kuaför esnafı halinden memnun Afyonkarahisar...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
AZ SÖZ ERİN YÜKÜDÜR !
AZ  SÖZ  ERİN  YÜKÜD...
Ahmet SARLIK
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu olsun!
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu ol...
Gökhan Kocaaslan
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi ...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1448 - Sultan ikinci Murad Han'ın İkinci kosava Zaferi
1925 - Ankara Tıp Fakültesi'nin açılışı
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1.11