Bugün - Monday, September 24, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Yaşam için kısa bir mola

Trafik kazalarına neden olan kural ihlallerini en aza indirebilmek ve ihlaller konusunda araç sürücülerini uygulamalı olarak bilgilendirmek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından Yaşam İçin Kısa Bir Mola sloganıyla Yaşam Tüneli Projesi hayata geçirildi.

Güncel Haberi - Friday, September 14, 2018 - 20:14
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Yaşam için kısa bir mola

Trafik kazalarına neden olan kural ihlallerini en aza indirebilmek ve ihlaller konusunda araç sürücülerini uygulamalı olarak bilgilendirmek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından Yaşam İçin Kısa Bir Mola sloganıyla Yaşam Tüneli Projesi hayata geçirildi.

Yaşam Tüneli Projesi kapsamında Vali Mustafa Tutulmaz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez, İl Emniyet Müdür V. Ahmet Özer, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Serhat Anagül ile eğitici polislerin katılımıyla uygulama yapıldı. 

Cezadan çok bilgilendirmek

Projeyle trafik kurallarına uyulmasını sağlamak ve cezalandırma aşamasından önce bilgilendirme ve uyarma yoluyla sürücülerin bilinçlenmesi hedefleniyor. Projede, emniyet kemeri kullanımının gerekliliği, alkolün sürücüler üzerindeki uzak ve yakın etkileri, cep telefonun insan dikkati üzerindeki olumsuz etkileri, aşırı hız ve normal seyir hızının insan yaşamı üzerindeki değiştirilemez etkisi, yakın takip ve hatalı şerit değiştirmekten kaynaklı kazalar konularında özel olarak hazırlanan kısa film, sürücüler ve araçtaki yolculara izlettiriliyor. Bunun için araç sürücüsü ve yolcular araçlarıyla birlikte özel olarak hazırlanan üstü ve çevresi kapalı portatif tünelin içerisine alınıyor ve kısa film izlettiriliyor. Eğitici trafik polisi aracılığıyla yaptığı hata ve sonuçları konusunda bilgiler verilen sürücü ve yolcular herhangi bir cezai işlem almadan yollarına devam ediyor.

Hiç kaza olmasın

İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü önünde yapmış oldukları çalışmaya katılan Vali Mustafa Tutulmaz küçük bir hatanın bazen can ve mal kaybına sebep olabildiğine dikkat çekerek: “Her geçen gün trafiğin, trafik kurallarına uygun olarak işlemesi önem arz ediyor. En küçük bir kural ihlalinin sonucunu canımızla ödemek zorunda kalıyoruz. Bu düşünceden yola çıkarak İçişleri Bakanlığımız birçok projeyi uygulamayı hayata geçiriyor. Bunlardan birisi de ‘Yaşam İçin Kısa Bir Mola’ dır. Bu projedeki amaç; trafik ihlalinde bulunan, yani emniyet kemerini takmayan, hız kuralına uymayan, alkollü araç kullanan ve cep telefonu kullanan kişiler tespit edildiği zaman cezalar kesilmeden önce eğitime tabi tutmak. Bazı yerlerde yapılan bu uygulama ile kurallara uymayan sürücüler nelerle karışılacağını görmüş oluyorlar. Burada yapılan uygulamaya katılan sürücüleri biraz önce hep birlikte gördük ve kendileri bizlere bu uygulamanın cezadan daha etkili bir yöntem olduğunu belirttiler. Bu projeyi Afyonkarahisar Emniyetimiz olarak bizler hızlı bir şekilde faaliyete geçirdik. Buradan hata yapan sürücülerimizi doğru şekilde davranmaları konusunda ve kurallara uymaları konusunda eğiterek, kazaları en aza indirmeyi planlıyoruz. Hiç kaza olmaması yolunda da gayretlerimiz sürüyor” diye konuştu.

Biri bizi gözetliyor

İl genelinde yapılan çalışmalar ve denetimler konusunda da bilgiler veren Vali Mustafa Tutulmaz: “Bakanlığımız farklı uygulamalarla insanların hayatlarının daha emniyetli hale gelmesi için projeler üretmektedir. Bunlardan birisi de tüm emniyet ve jandarma görevlilerine ceza kesebilme yetkisinin verilmesidir. Şu andan itibaren emniyet ve jandarma personeli yol üzerinde hata yapan kişileri tespit ettiği zaman ceza kesebilecekler. Bu durumda kara yollarındaki güvenliği, biri bizi gözetliyor mantığı ile sağlamış olacaklar ve daha dikkatli olacaklar. Yine emniyetimiz toplu taşıma araçlarına sivil görevliler koyarak kural ihlalinin yapılıp yapılmadığını kontrol edecekler. Böylece toplu taşıma araçlarında seyahat eden yolcularımız daha güvenli bir şekilde yolculuk edebilecekler. Bu projeler kişilerin sağlığını ve güvenliğini korumak adına yapılmış ve inşallah bu projeler sayesinde kazalar en aza indirilecek hatta hiç kaza olmayacak. İnşallah hep birlikte bu projelere gerekli önemi verir ve en iyi sonuçlar elde ederiz” ifadelerini kullandı.  

Artık kemer takacağım

Ailesiyle birlikte Bursa’ya seyahat eden vatandaş gördüklerinden çok etkilendiğini söyleyerek: “Hatalarımızı fark ettik. Eşim ve çocuğumla yola çıktık. Benim kemerim takılıydı. Eşim ve çocuğumun kemeri takılı değildi. Ancak izlediğimiz kısa filmde kemer takılmadığında neticelerinin neler olduğunu gördük. Yaptığımız hatalar sonucunda Allah korusun can kaybı olabiliyor. Şu andan itibaren kemerlerimizi takarak yolumuza devam edeceğiz. Ceza olmayıp bilgilendirme olması da çok güzel. Cezayı ödeyip aynı hata ile yolumuza devem edebilirdik. Paramızı ödedik nasılsa diyebilirdik. Canımızla ödeyeceğimiz bir hata olacaktı. Çok etkili oldu. Artık kurallara uyacağız” dedi.

Kazalar yüzde 8 azaldı

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan 100 günlük eylem planı çerçevesinde 8 Ağustos-15 Kasım 2018 tarihleri arasında bir önceki yılın aynı dönemine göre denetimler yüzde 2 artırılıp, ölümlü ve yaralamalı kazaların yüzde 2 azaltılması ayrıca hız ve emniyet kemeri denetimlerinin artırılması planlanıyor. İlimizde 8 Ağustos-14 Eylül tarihleri arasında emniyet ekiplerinin çalışmaları sonucu geçen yılın aynı dönemine göre il geneli kaza sayılarında yüzde 8 azalma, emniyet kemeri ve hız kontrollerinde yüzde 9 artış var. 

Tüm ekipler devrede

 

Trafik Kazalarını Önleme Planı doğrultusunda denetimler devam ediyor, Drone ile trafik denetimi yapılıyor. Bu Yolda Hep Birlikteyiz Projesi kapsamında tüm emniyet ve jandarma personeline emniyet kemeri takmama, seyir halinde telefon kullanma, hatalı şerit değiştirmek gibi kural ihlalleri için kural ihlal tespit tutanağı hazırlama yetkisi verildi. Şehirlerarası ve şehir içi otobüs ve minibüslerde yolcu görünümlü sivil kıyafetli görevlilerce denetimler yapılıyor. Bu kapsamda 44 denetim yapıldı ve 66 denetim daha planlanmaktadır. Toplam 110 denetimle ihlaller önlenecek. Hız ve emniyet kemeri konusunda umuma açık alanlarda da eğitimler veriliyor. Şu ana kadar 850 kişiye eğitim verildi. 3 bin 342 öğretmende seminer eğitimleriyle bilgilendirildi. Bilgilendirme çalışması sırasında Vali Mustafa Tutulmaz durdurulan araçlarda bulunan çocuklara kırmızı düdük dağıttı. Vali Tutulmaz çocuklardan kural ihlali yapan anne ve babalarını ya da yakınlarını takip etmelerini ve hata yaptıklarında kırmızı düdükle ikaz etmelerini istedi.

Anahtar Kelimeler:Trafik, kazalarına, neden, olan, kural, ihlallerini, aza, indirebilmek, ihlaller,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 637
 
Diğer Güncel Haberleri
Tesbihin ustası Emmi Tesbih
Yıllar sonra Afyon’da buluştular
Gönül alıyorlar

Gönül alıyorlar
Yakından takip ediyorum
Hemşehri ziyareti
Gazilerimiz unutulmadı
Vatana ihanet içindeler
Diğer Başlıklar

Siyaseten baskı var
Beni baro yönlendirdi
Sayısal Loto talihlisi Dinar’dan
Tesbihin ustası Emmi Tesbih
Yıllar sonra Afyon’da buluştular
Eğitim yardımını kabul etmedi
Gönül alıyorlar
Yakından takip ediyorum
Hemşehri ziyareti
“Başkanı vuracaklarmış?”
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Ramazan DEMİR
NE OKUMALIYIZ?
NE OKUMALIYIZ?‘Roman’ türü; ...
Mustafa Özkal
YA HAFIZ DA PAPAĞAN OLURSA..
YA HAFIZ DA PAPAĞAN OLURSA.. Geçen hafta p...
YAVUZ DONAT
Günün fotoğrafı
Meşhur sözdür... "Banka, ortalık gü...
Ahmet Işık
İddialar doğruysa yazıklar olsun
İddialar doğruysa yazıklar olsun Hatırlarsanız bu...
Ahmet SARLIK
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu olsun!
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu ol...
İSMAİL AKAR
KARA GÜN 12 EYLÜL
KARA GÜN 12 EYLÜL Bundan 38 yıl ön...
Fatih SUSUZ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ Bu sezon olduk&ccedi...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
Muhalefetsiz Demokrasi!
Muhalefetsiz Demokrasi! Çok sayıda vatanda...
Gökhan Kocaaslan
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi ...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
622 - Peygamberimizin(s.a.v.) Mekkede'den hicretle Medine'ye girişi
1663 - Uyvar Kalesi'nin fethi
2006 - Yaprak dökümünün başlaması.
1922 - Bolvadin'in kurtuluşu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.75