Bugün - Thursday, February 22, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Balpınar’a 9 yıl 3 ay ceza

  FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında kamu davası açılan ve KHK ile öğretmenlikten ihraç edilen tutuklu sanık Yıldırım Balpınar, 9 yıl 3 ay ceza aldı.

Güncel Haberi - Friday, February 09, 2018 - 04:17
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında kamu davası açılan ve KHK ile öğretmenlikten ihraç edilen tutuklu sanık Yıldırım Balpınar, 9 yıl 3 ay ceza aldı.

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında dün hakim karşısına çıkan ve hakkında kamu davası açılarak KHK ile öğretmenlikten ihraç edilen tutuklu sanık Yıldırım Balpınar, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, “Hiçbir terör örgütüne üye olmadım, 15 yıllık öğretmenim, tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum” dedi. Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti tutuklu sanık Yıldırım Balpınar’a 9 yıl 3 ay ceza verdi. 

 

***

 

Etkin Pişmanlığa tahliye

Tutuklu olarak yargılanan ve Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanan tutuklu sanık Mehmet Özşahin, 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi

Kendisine yöneltilen suçlamalara tek tek cevap veren tutuklu sanık Mehmet Özçelik telefonuna ByLock programını Maliye’de çalışan Ömer Faruk Bacak isimli şahsın yüklediğini söyledi. Örgüt toplantılarına katıldığını söyleyen Özçelik, “Toplantılar evlerimizde yapılıyordu. Sohbet hocamızda Kimse Yokmu Derneği Müdürü olan Mustafa Çoban’dı. Bu toplantılarda Fetullah Gülen’in CD’leri izlenirdi. Bu toplantılar 2016 yılına kadar devam etti. Benden kurban himmet adı altında para istediler ama ben vermedim” dedi.

Tanıklar karıştı

Çocuğunu örgüte müzahir okullarda okutması ile ilgili soruya cevap veren Mehmet Özçelik, “Okul konusunda ise çocuğum daha önce TED Kolejinde okuyordu bazı sıkıntılar yaşandı bende çocuğumu Bogaziçi Kolejine aldım. Ben devletime milletime yanlış yapmadım. Ben beraatimi talep ediyorum” dedi. Tanık olarak çağrılan Ömer Sarıgil ise sanık Mehmet Özçelik’i tanımadığını söyledi. Sarıgil’in yine aynı suçtan yargılanan başka bir Mehmet Özçelik ile ilgili tanık olarak ifade vereceği öğrenildi.  Mahkeme heyeti Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanan Mehmet Özçelik’e 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası vererek tahliye etti. 

 

***

 

Musa Acar için tutuklama talep edildi

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında 10 yıl 6 ay hapis cezasına hükmettiği işadamı Ali Acar’ın oğlu Musa Acar’ın duruşması Mart ayında görülecek.

HÜRSİAD Sekreteri Necmettin Yılmaz tarafından derneğe üye olmam için ısrar edildi. Önce sohbet toplantılarına katıl denildi, Dini tarafımı geliştirmek istedim. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan herkes tarafını belli etsin demesinden sonra babam Ali Acar 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den Belediye Meclis Üyesi aday adayı oldu” dedi.

Babamı tehdit ettiler

Bir aile ortamında otururken babası Ali Acar’a telefon geldiğini belirten Musa Acar, “Babam sinirli bir şekilde yan odaya geçerek telefondaki şahsa, “Siz kimseniz ki beni tehdit ediyorsunuz. Ben 60 yaşındayım bugüne kadar kimseden emir almadım. Elinizden geleni ardınıza koymayın” diyerek cevap verdi” diye konuştu.

Biz tarafımızı belli ettik

Tutuksuz sanık Musa Acar, savunmasına şöyle devam etti: “Babama ne olduğunu sorduğumda gizli numaradan arayan bir şahsın ‘Muhammed Kaya’nın selamı var. Belediye Meclis Üyeliğinden çekileceksin’ dediğini söyledi. Bize de tarafımızı belli ettiğimiz, siyasi bir kimliğimizin olduğunu söyleyerek, sohbetlere ve derneğe gitmeyeceğimizi söyledi. Bende 2014 yılından sonra toplantılara gitmedim” dedi.

100 bin TL para transferi yapıldı

Alila Otelin yapımı için 5 bankadan tek tek kredi için teklif aldıklarını söyleyen Musa Acar, “5 bankadan teklif almamızın nedeni de fiyatları kırdırarak, daha düşük faizle kredi çekmekti. Babam Ali Acar’da benim iradem dışımda Bank Asya’ya 100 bin TL, para transfer yapmıştır. Daha sonra yapılan para transferi geri çekildi” dedi.

Grup 17-25’ten sonra dağıldı

Tutuksuz sanık Musa Acar’ın 2013 yılında taraflarını belli ettiklerini söylemesinin ardından tanıklar Hüseyin Celal Torlak, Ahmet Kızık, Kazım Yaman, Murat Çark dinlendi. Tanık Ahmet Kızık, toplantıların sohbet hocasının Hüseyin Celal Tolak’ın yaptığını söyleyerek, “Bu toplantıda FETÖ’nün CD’leri izlenir, burs himmet verilirdi. Ancak toplantı gurubumuz 17-25 Aralık’tan sonra dağıldı” dedi.

Savcı tutuklanmasını talep etti

Hiçbir terör örgütü üyesi olmadığını söyleyen tutuksuz sanık Musa Acar, “Bu örgüt bizi mahvetti” diyerek, mahkeme heyetinden beraatını talep etti. Cumhuriyet Savcısı, tutuksuz sanık Musa Acar’ın FETÖ Üyesi olmak suçuyla tutuklanmasını talep etti. Cumhuriyet Savcısının mütalaasına karşılık savunma yapmak için ek süre isteyen Acar’ın duruşması Mart ayının sonuna ertelendi.

 

 

***

 

Savunma yapmadılar

Fetulahçı Terör Örgütüne Üye Olmak suçlamasıyla hakim karşısına çıkan tutuklu sanıklar dün savunma yapmaktan kaçındılar. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı sanıklara ek süre verdi ve uyarılarda bulundu

Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçlamasıyla haklarında kamu davası açılan ve çoğu öğretmenlikten Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen sanıklar dün görülen duruşmalarda savunma yapmaktan kaçındılar. Örgüte müzahir kurumlarda çalıştığı, örgütün kriptolu ve gizli haberleşme programı olan ByLock, Eagle, Kakaotalk kullandığı gibi iddialarla hakim karşısına çıkan tutuklu sanık Mevlüt Yıldırım, savunmasını hazırlayamağını ve avukatı ile görüşemediğini belirterek ek süre talep etti. Yıldırım’ın duruşması ileri bir tarihe ertelendi.

Dosyayı inceleyememişler

Kanun Hükmünde Kararname ile öğretmenlikten ihraç edilen tutuklu sanık Veli Kaya ise, “Rahatsızlığım dolayısıyla dosyanın tamamını inceleme fırsatım olmadı. Ben ek süre talep ediyorum” dedi. Veli Kaya’nın tutukluluk halinin devamına karar verilirken duruşma ertelendi. Yine öğretmenlikten ihraç edilen tutuklu sanık Mutlu Yolal’da savunmasını hazırlayamadığını belirterek ek süre talep etti. Mutlu Yolal’ında duruşması ertelendi. ByLock’tan binlerce mail ve mesaj alan talebe mesullüğü yaptığı iddia edilen Nizamettin Yıldız’da ek süre talep etti. Tutuklu sanık Baysal Doğan’da ek süre talep ederken bu talepler olumlu bulundu ve duruşmalar ertelendi. Diğer tutuklu sanık Mehmet Emin Korkmaz’ın avukatı mazaret bildirdiği için duruşmaya katılmadı. Bu duruşmada ileri bir tarihe ertelendi.

Yargılamaya devam ederim

Sanıkların ek süre talep etmelerine karşı sanıkların yüzüne konuşan Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve Adli Yargı Komisyonu Başkanı Hayati Karaaslan son uyarısını yaptı. Sanıklara konuşan Karaaslan, “Şimdi sizlere savunma hazırlamanız için ek süre veriyoruz. Bir sonraki celsede yeniden ek süre vermem. Gelecek celsede savunma yapmazsanız savunma hakkından vazgeçtiğinizi kabul ederek yargılamaya devam ederim. Kanunda susma hakkınızı kullanmanızda var ama buraya duruşmalar için gelen tanıklar var. Onlara yazık oluyor” dedi.

 

***

 

Suçlamaları kabul etmediler

Yargılamaları Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden tutuklu sanıklar dünkü duruşmalarda kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmediler

 

Tutuklu olarak yargılanan İsmail Türk hiçbir terör örgütüne üye olmadığını söyledi. Telefonunda tespit edilen ByLock’u kesinlikle kullanmadığını söylelen Türk, Bank Asya’ya talimat ile para yatırmadığını söyledi. Bir dönem sohbet toplantılarına katıldığını söyleyen İsmail Türk, Zaman Gazetesi dağıtıcılığı yaptığını da sözlerine ekledi. Evde tesipt edilen bir telefonda bulunan ByLock ile ilgili konuşan İsmail Türk bu telefonu eşi Ali Kütahyalı’nın kullandığını söyledi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Kendini törende sandı

Savunmasına, “Sayın Başkan, sayın Mahkeme heyeti, Saygıdeğer Cumhuriyet Savcı, değerli basın mensupları” diyerek başlayan tutuklu sanık öğretmenlikten ihraç edilen Ali Kütahyalı’yı Mahkeme Başkanı, “Sen iddialara cevap ver” diye uyardı. Örgüte müzahir Aktif Eğitim-Sen’e üye olduğunu söyleyen Kütahyalı, “Ben bu sendikanın örgütün güdümünde olduğunu bilmiyordum. Bank Asya’ya talimatla para yatırılması konusunu iddianamade öğrendim. Ben talimatla para yatırmadım. Ben FETÖ’yü iddianameden öğrendim. Ben kesinlikle ByLock kullanmadım. ByLock’un ne olduğunu Emniyette öğrendim” dedi.

FETÖ’yü duymamış

Çocuğunun örgütü müzahir kurumlarda okutması ile ilgili soruya cevap veren Kütahyalı, “Çocuğum devlet okulunda okuyordu ve bazı sıkıntılar yaşadık. Okul idaresi çocuğumu okuldan almamı istedi bende çocuğumu özel okullara teşvik verilince bu okula gönderdim. Ben Fetullah Gülen’in ismini 17/25 Aralık olaylarından sonra duydum” dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, “Nasıl olur, 1992 yılından itibaren bunların okullarında görev yapmışın” dedi. Mahkeme ileri bir tarihe ertelendi.

Sanığın eşi kaçak

Kanun Hükmünde Kararname ile öğretmenlik mesleğinden ihraç edilen tutuklu sanık Yavuz Selim Çelikkaya’da savunmasını yaptı. Kendisinin ByLock kullanmadığını ByLock’u eşi Senem’in kullandığını söyleyen Yavuz Selim Çelikkaya suçlamaları kabul etmedi. Çelikkaya eşi Senem Çelikkaya’nın kaçak olduğu söyleyerek, “Ben kesinlikle ByLock kullanmadım. Eşimde öğretmenlikten ihraç ve şu anda kaçak. Kendisinin ByLock kullanıp kullanmadığını bilmiyorum” dedi.

Tepki gösterdim

Aktif Eğitim-Sen üyeliği ile ilgili iddiaya cevap veren Çelikkaya, “Ben daha önce Türk Eğitim Sendikasına üyeydim. Bunlara tepki gösterdim ve istifa ederek Aktif Eğitim-Sen’e üye oldum. Sendikanın tüm tüzüğünü okudum ve hoşuma gitti. Bu sendika herhangi bir partiye angaje değildi. Ben daha sonra bu sendikadanda istifa etti”

Devlet ödül vermeli

Yurt dışı çıkışları ile ilgilide bilgi veren Çelikkaya, “Ben yeşil pasaport aldıktan sonra içimde bir uhteydi ve yurt dışına arkadaşlarımla birlikte çıktım. Ben Bosna’ya gittim. Bu tamamen turistik bir geziydi. Ben Bank Asya ile çalıştım. Ben bu bankaya para kazandırmadım aksine zarar ettirdim. Aslında devletin bana ödül vermesi lazım. Ben çocuğumu bunların okulunda 1250 TL’ye okuttum. Ben 18 aydır tutukluyum ve tahliyemi istiyorum” duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

ByLock’ta hata var

Tutuklu olarak yargılanan Cafer Karagüven ise yaptığı savunmasında, “Ben kesinlikle ByLock kullanmadım. Telefonuma 19 Aralık 2015 tarihinde ByLock yüklendiği belirlenmiş ama 17 Aralık 2015 tarihinde ise telefonuma ByLocktan mesaj geldiği belirtiliyor. Burada bir yanlışlık var. Akıllı bir insan kendi ismini ByLock’a kullanıcı adı olarak vermez. Ben Bank Asya’ya talimatla para yatırmadım. Otelde kalmam ile ilgili husus ise 2010 yılında bir arkadaşım otele davet etti ve bende tatil amaçlı otele gittim. Mahir çalışanlar derneği iki sefer gezi düzenledi. Bir sefer Almanya’ya bir seferde Kırgızistan’a gittim. Benim örgüt ile herhangi bir bağım yok” dedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. 

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1963
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
Hava kirliği denetimleri arttı
Öğrenciler bizim geleceğimiz
Çetinkaya’ya sahip çıktılar

Çetinkaya’ya sahip çıktılar
Ben Afyonluyum
KEÇİLER 6.MAĞLUBİYETİNİ ALDI 89-71
EMİRDAĞSPOR’DAN BAŞKAN KARGIN’A ZİYARET
AKÜ Hastanesi’ni ziyaret ettiler
Diğer Başlıklar

Hayırlı olsun ziyareti
Hava kirliği denetimleri arttı
Öğrenciler bizim geleceğimiz
Çetinkaya’ya sahip çıktılar
Ben Afyonluyum
YARENLER İZMİR YOLCUSU
KOMŞULAR SAHADA BULUŞUYOR
KEÇİLER 6.MAĞLUBİYETİNİ ALDI 89-71
MAÇ SONU BÜYÜK SEVİNÇ
Emirhan’a Milli davet
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Ali KÜÇÜKKARTAL
ELEKTRİK ALAMIYORUZ!
Evlilik programları yasaklanmadanönce fenomen...
M.Emin Güzbey
Kimler ByLock'cu Çıktı
BYLOCK FETÖ’nün gizli haberleşme ...
Ahmet Işık
Sürün bu amiri
  SHOW TV’nin fenomen dizisi Çu...
Fatih SUSUZ
BUNA CEZA YOK MU?
Geçen hafta Bursa Atatürk KapalıSpor S...
İSMAİL AKAR
KEDİ NEREDE?
Yerel seçimlere bir yıldan fazla zaman kalm...
Ahmet SARLIK
Cumhurbaşkanı ve Afjet Afyonspor
   Cumhurbaşkanımız hafta sonunda Ak Pa...
BASINDAN SEÇMELER
Nurettin VEREN
FETÖ’nün hayaleti, YÖK ve &uu...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM!
ALiJA, ORWELLVEHOW TO BE A LATIN LOVER “İsl...
Ramazan DEMİR
AYDIN (II)
Genç din dersi öğretmeni (bay),karşısı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
Gökhan Kocaaslan
Sinanpaşa MYO’ya yeni bölümler
  AKÜ Rektörü Mustafa Solak&r...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
YAVUZ DONAT
İl il… FETÖ
  Afyon... Denizli... Manisa... Me...
Rabia Güzbey
Festival dedik, fosss-tival çıktı
Geride bıraktığımız hafta içinde Termal ve ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1406 - İbn-i Haldun'un vefatı.
1919 - İngilizlerin Maraş?ı işgâli
1920 - Yunanlıların Menemeni İşgâli.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
4.61