Bugün - Saturday, September 22, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

FETÖ yargılamaları sürüyor

Haklarında Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçlaması ve cezalandırılmaları istemiyle kamu davası açılan sanıkların yargılamalarına dünde devam edildi. Sabah erken saatlerde başlayan yargılamalar akşam saatlerine kadar devam etti

Güncel Haberi - Friday, January 12, 2018 - 10:23
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmalarda ilk olarak tutuksuz sanıklar Firdevs Uğur, Beytullah Uğur ile Abdülkadi Uğur hakim karşısına çıktı. Bu üç sanığın avukatı mazeret bildirerek duruşmaya katılmayınca duruşma Şubat ayına ertelendi. Bu üç sanık Adli Kontrol Hükümlerinin kaldırılmasını istesede Mahkeme heyeti bu talebi kabul etmedi. Tutuklu olarak yargılanan Yücel Kırma’nın avukatıda mazeret bildirince bu sanığın duruşması öğleden sonra görüldü.

Bana iftira attılar

Afyon Kocatepe Üniversitesi öğretim üyesi iken Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen tutuklu sanık Doç.Dr. Mustafa Hotamışlı’da savunmasını yaptı. İddialara tek tek cevap veren Hotamışlı, “Ben iddianamedeki suçlamalır kabul etmiyorum. Emniyet’te verdiğim ifadelerin bir kısmı yanlış. Ben Kütahya’da düzenlenen kitap okuma etkinliğine katılmadım. Bazı tanıklar bu konuda bana iftira atıyorlar. Hakkımda BİMER’e haksız iftiralarda bulundular. Ben bunları kabul etmiyorum”

Çocuklarım kendisi istedi

Çocuklarının örgüte müzahir okul ve dershanelere gitmesini değerlendiren Hotamışlı, “Dershanelere çocuklarım gitti. Kendileri çünkü reşitti. Çocuklarımı dershaneye ben göndermedim, kendi iste ve arzularıyla gittiler. Bu dershane konusunda suçlanmayı doğru bulmuyorum. Çocuklarımın birisi Gediz, diğersi ise Melikşah Üniversitelerine gittiler. Çocuklarımın eğitimi konsunda Bank Asya’ya para yatırdım. Bank Asya’da ki hesabım bu yüzden talimatla para yatırmadım” dedi.

Cumhurbaşkanımız söyledi

Emniyet tarafından evinde ve bilgisayarında yapılan aramada Kanada, Avusturya gibi ülkelere irtica talebi araştırdığı tespit edilen tutuklu sanık Mustafa Hotamışlı bu iddialara ise şu şekilde cevap verdi; “Cumhurbaşkanımız meslekten ihraç edilenlerin yurt dışına gönderileceğine dair açıklamalarını okudum. Bu sebeplede incelemede bulundum ama herhangi bir irtica talebim olmadı. Abim uzun yıllardır yurt dışında. Beni yanına çağırdı, danışmanlık yapmamı istedi” dedi.

Ben örgüt üyesi değilim

Afyon Kocatepe Üniversitesi İmamı olarak bilinen ve itifarçı olan Serkan Erol’un, Hotamışlı hakkında verdiği ifadesinde, “Hotamışlı’nın ismini benden önceki üniversite imamından aldım. Kendisi sohbetlere katılıyordu ve himmet parası veriyordu” şeklinde ki iddiayı kesin dille red eden Hotamışlı, “Ben bu kişiyi tanımıyorum. Ben hiçbir toplantıya katılmadım. Ben örgüt üyesi değilim. Bana üniversitede mobbing uyguladılar. 6 sene önce profesör olamayacağımı söylediler”

Taşgetiren saat verdi

Doçent Doktor olduktan sonra FETÖ üyesi olmak suçundan tutuklanarak cezaevine konulan ve 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Afyon Kocatepe Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı Süleyman Taşgetiren’in kendisine bir saat hediye ettiğini söyleyen Hotamışlı, kendisinin bu saati kabul etmediğini söyledi. Rahatsız olduğunu belinde çatlak olduğunu söyleyen Hotamışlı , “Ben rahatsızım, böbreğimdede arıza çıktı. Ben tahliyemi istiyorum. 19 aydır tutukluyum” dedi.

Duruşması ertelendi

Tanık olarak ifade veren ve aynı suçtan hüküm giyen Fehmi Akın ise AKÜ’nün örgüt yapılanmasını anlattı. Akın, “Mustafa Hotamışlı’yı üniversiteden tanıyorum. Meslektaşım. Kendisinin örgütsel bağı varmı yokmu bilmiyorum” dedi.Üniversitenin imamı olan Serkan Erol’da tanık olarak dinlendi. Erol, “Mustafa Hotamışlı’lı şahsen tanımıyorum. Kendisinin ismini bana benden önceki imam verdi” Tanık Yıldıray Gülten’de bilgisinin olmadığını söyledi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Binlerce kez pişmanım

Tutuklu olarak yargılanan ve SEGBİS üzerinden savunmasını veren Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanan İcra Müdür Yardımcısı İzzet Duran ise pişman olduğunu söyledi. “böyle bir örgüte bulaştığım için binlerce kez pişmanım. Ben böyle olacağını bilemedim. Ben her zaman devletimin yanındayım” dedi. Duruşma tarihini karıştırdığını söyleyen İzzet Duran’ın duruşması 5 Mart tarihine ertelendi. İzzet Duran bir sonraki duruşmaya katılmak üzere Afyonkarahisar’a gelecek.

ByLock’u kabul etmedi

Kamil Miras Anadolu Lisesi Öğretmenlerinden olan ve Kanun Hükmende Kararname ile meslekten ihraç edilen tutuklu sanık Erdoğan Arslan kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. ByLock iddialarını kabul etmeyen Arslan’a ByLock tespit ve değerlendirme tutanağı okundu. ByLock’a 68 sefer giriş yaptığı tespit edilen 15 mesaj alıp, 15 mesaj gönderdiği, 150 mail alıp 1 mail gönderdiği tespit edilen Arslan, “Ben ByLock indirmedim ve kullanmadı. Bu iddiayı kabul etmiyorum” dedi.

Talimatla iş yapmadım

Çocuklarını örgüte müzahir eğitim kurumlarına göndermesi ve Bank Asya ile ilgili idiaları cevaplandıran Arslan, “Çocuğumu eğitim amaçlı bu okullara gönderdim. 2016 yılına kadar açık olan Bankaya para yatırdım. Ben 1000 TL para yatırdım, bunun neresi topla para. Ben talimat ile iş yapmadım. Talimattan kesinlikle haberim yoktu. Aktif Eğitim-Sen resmi bir sendika olduğu için kendi isteğimle üye oldum. Adliye çalışanlarına sohbet hocalığı yaptığım iddiasıda doğru değil” dedi.

Duruşma ertelendi

Etkin Pişmanlık Hükümlerindenf aydalanan İzzet Duran ise tanık olarak ifade verdi. Kendisinin Afyonkarahisar’a tayini çıktıktan sonra bilmediği bir numaradan arandığını söyleyen Duran, “Ben bu telefon görüşmesinden sonra bir parkta Erdoğan Arslan ile buluştum. Bana kendisi Adliye mensuplarına hocalık yaptığını söyledi ve benim sohbetlere gelmemi istedi. Kendisi benim telefonuma alarak örgütün gizli haberleşme programı olan COVER me yükledi” dedi.

Aktif-Sen’e üye oldum

Öğretmenlikten ihraç edilen tutuklu sanık Musa Said Kırlı ise yaptığı savunmasında, örgüt üyesi olmadığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde göreve başlamadan önce özel okullarda görev yaptığını dile getiren Kırlı, “Ben Milli Eğitim camiasına 2007 yılında katıldım. Daha önce başka bir sendikaya üyeydim. Bu sendika siyasallaştığı için Aktif-Sen’e üye oldum. Ben 15 Temmuz darbe kalkışmasından hemen sonra 18 Temmuz 2016 yılında bu sendikadan istifa ettim.”

16 aydır tutukluyum

Örgüte müzahir Ümit Gönüllü Eğitimciler Derneği Denetim Kurulu başkanlığ sorulan Kırlı, bu iddayı kabul ederken dernek çalışmalarına fazla katılmadığını söyleyerek derneğin 2013 yılında kapandığını söyledi. 2009 yılına kadar çocuklarını örgütün okullarına gönderdiğini söyleyen Kırlı, Bank Asya konusunda hiç kimseden hiçbir şekilde talimat almadığını söyledi. 16 aydır tutuklu olduğunu söyleyen ve tahliyesini isteyen Musa Said Kırlı’nın bu talebi kabul görmedi ve duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Beni serbest bırakın

Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanmak istediğini daha önceki celselerde bildiren ve Mahkeme heyeti tarafından İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yeniden ifade vermek içing önderilen Mustafa Bulat düh yine hakim karşısına çıktı. TEM’den gelen ifade dosyaya girerken Bulat’ın karar duruşması 19 Şubat tarihe ertelendi. Tahliyesini isteyen Mustafa Bulat, “Beni serbest bırakın ne zaman isterseniz bir dakikada hatta saniyesinde hemen yanınıza gelirim” dedi. 

 

Anahtar Kelimeler:Haklarında, Silahlı, Terör, Örgütüne, Üye, Olmak, suçlaması, cezalandırılmaları, ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 4235
 
Diğer Güncel Haberleri
3 bin 413 göç aldık
Teknolojiyi iyi kullanıyoruz
DİTSO’yu ziyaret etti

DİTSO’yu ziyaret etti
Kupalar sergileniyor
TSYD’den Özkılınç’a ziyaret
Yer tespiti yanlış
Afyon’dan uçak kaldırdık
Diğer Başlıklar

KOBİ nefes alacak
FET֒DE 1 CEZA, 3 TAHLİYE
3 bin 413 göç aldık
Kadın Kollarımız ana omurgamızdır
Keşkekli tören
Teknolojiyi iyi kullanıyoruz
Bilim bu şenlikte
Bolvadin’in gururu oldular
Bölgenin en büyüğü olacak
DİTSO’yu ziyaret etti
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
YAVUZ DONAT
Günün fotoğrafı
Meşhur sözdür... "Banka, ortalık gü...
Ahmet Işık
İddialar doğruysa yazıklar olsun
İddialar doğruysa yazıklar olsun Hatırlarsanız bu...
Mustafa Özkal
PAPAĞAN HAFIZ OLSA..
PAPAĞAN HAFIZ OLSA.. Bir kaç hafta &o...
Ahmet SARLIK
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu olsun!
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu ol...
İSMAİL AKAR
KARA GÜN 12 EYLÜL
KARA GÜN 12 EYLÜL Bundan 38 yıl ön...
Ramazan DEMİR
NEDEN/NİÇİN OKUMALIYIZ?
NEDEN/NİÇİN OKUMALIYIZ? Semavi dinler d&uu...
Fatih SUSUZ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ Bu sezon olduk&ccedi...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
Muhalefetsiz Demokrasi!
Muhalefetsiz Demokrasi! Çok sayıda vatanda...
Gökhan Kocaaslan
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi ...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1520 - Yavuz Sultan Selim Hanı'ın vefatı
1980 - İran-Irak savaşı başladı
1922 - Emirdağ ve Ezine'nin kurtuluşu.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.81