Bugün - Sunday, May 27, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

FET֒nün Askeri ayağı yargılandı

Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmek suçlamasıyla haklarında kamu davası açılan sanıkların yargılamarı devam ediyor. İtirafçı olan bazı sanıklar FETÖ ile ilgili bildikleri herşeyi anlattı. FET֒nün askeri ayağının yargılandığı duruşmalarda örgütün Askerin içine nasıl sızdığı gözler önüne serildi

Güncel Haberi - Thursday, December 07, 2017 - 11:49
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmalarda ilk olarak Hanife Topbaş, hakim karşısına çıktı. Üstüne atılan suçlamaları kabul etmediğini söyleyen Sanık Topbaş’ın avukatı ise savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu. Sanık Topbaş’ın üzerinde tedbirlerin olmasından dolayı vekaletini alamadığını söyleyen avukat, ek süre istedi. Mahkeme heyeti de kısmi olarak talepleri kaldırarak, sanığın savunma yapması için ek süre vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Halı sahada ayarladılar

Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığında Astsubay olarak görev yaptığı esnada FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile tutuklanarak Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden ihraç edilen tutuksuz sanık Abdullah Şimşek’te etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak yapı ile ilgili tüm bildiklerini mahkemede anlattı. 2012 yılında FETÖ terör örgütü ile cemaatken tanıştığını anlatan Şimşek, “Lise yıllarında ve İstanbul Bayrampaşa’da halı saha turnuvasında adını Salih olarak bildiğim kişi sayesinde cemaatle tanıştım. Askeri okula girmek istedim. Çünkü ailemin ekonomisi kötü durumdaydı ve bir an önce para kazanmak gerekiyordu ve askeri okula girme kararı aldım. Bana halı saha turnuvasında askeri okullara girmemi söylediler. Ben sınavlara girdim ve hakkımla bu sınavları kazandım” dedi.

Sohbete gitmedim notlarım düştü

Kendisinin başarılı bir öğrenic olduğunu sohbetlere gitmemeye başlayınca notlarının düştüğünü söyleyen Şimşek, “Okulun birinci sınıfındayken Salih beni aramıştı. Bana Ankara’ya geldiğini söyledi ve bende onunla buluştum. Daha sonra iki defa daha görüştük Salih ile. Beni cemaat evine götürdü. Daha sonra buluşmak istemedim. Aradığında dersim var diye söyledim. O sırada 2. Sınıfa geçmiştim ve eğitim devam ediyordu. İyi ve çalışkan öğrenciyken bir anda ders notlarım düşmeye başlamıştı. Sohbetlere katılmadığım için ders notlarımın düştüğünü anladım. Daha sonra korktum ve görüşmeye başladım” dedi.

Peşimi hiç bırakmadılar

Örgüt üyelerinin kendisinin peşini bırakmadığını söyleyen Şimşek, “Ankara’daki eğitimimin ardından Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesine tayinim çıktı ve göreve başladım. Salih beni Afyon’dayken de aradı ve görüşmek istedi. Bende işimin yoğun olduğunu söyleyerek görüşmedim. Daha sonra ben gitmeyince Başmakçı ilçesine geldiğini telefonla bana bildirdi ve bir parkta görüştük. Salih beni Abdülaziz Biçer ve Asım Urgan ile tanıştırdı. Beni daha sonra Afyon’da çağırdılar ve ben gitmedim. Beni farklı farklı numaralardan arıyorlardı. Daha sonra buluştuk ve beni bir eve götürdüler. Sohbetlere gelmem için bana ikazda bulundular. Benim telefonuma da ByLock’u Asım Urgan yükledi. Daha sonra beni kod adı Hikmet olan Bölge Sorumlusu Ahmet Aşık ile tanıştırdılar” dedi.

Jandarma’da 9 grup vardı

Duruşmada tanık olarak dinlenen ve sohbetlerde grup sorumlusu olduğu iddia edilen Asım Urgan, ise sanık Şimşek’i tanıdığını ve örgütte ondan sorumlu kişi olduğunu söyledi. Tanık Asım Urgan, “Jandarmada Abdullah Şimşek’in de içinde olduğu gruptan sorumluydum. Beni Abdullah ile Ahmet Aşık vasıtasıyla Abdülaziz Biçer götürüp tanıştırdı. Gruplardan ve isimlerden Ahmet Aşık sorumluydu. ByLock’u da Abdullah’a ben yükledim. Tüm kişiler Jandarma imamı olan Ahmet Aşık’a bildirilirdi. Askerlerin bir birleriyle görüşmelerini istemiyorlardı. İl imamı altında 9 grup vardı” dedi. Tanık ifadesi ve sanık savunmasının ardından duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Yetkisizlik verildi

Kanun Hükmünde Kararname ile Askerlikten ihraç edilen Ali Altundal ise yetkisizlik talebinde bulundu. Bu talep uygun görüldü ve davaya artık Kayseri Mahkemeleri bakacak. AKÜ Hastanesinde Psikiyatri doktoru olarak görev yaptığı esnada FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile yargılanarak KHK ile görevden ihraç edilen E. B. Jandarmanın grup sorumlusu olduğunu söyledi.

4 Subaydan sorumluydum

Jandarma öncesi doktorlardan sorumlu olduğunu anlatan E.S  1995 yılında örgüt ile tanıştığını ve 2 yılda doktorların grubuna baktığını söyledi. Tutuklu sanık E.B , “2011 yılında Afyon’da göreve başladım. 5 ve 6 ay sonra sohbetlere başladık. Sohbet hocası Reha Demir’di. Örgütten olduğunu Reha Demir bana söyledi. Daha sonra Adem Yolcu ile konuşmaya başladık ve bana pekmez fabrikasının olduğunu söyledi. Sürekli lüks araçla geliyordu. Askerlerle sohbeti Adem Yolcu başlattı. Ben 4 kişiden sorumluydum. Mehmet Ali Çelik, Binbaşı Doğan Dalkılıç’ın evlerine gittim. Dini sohbetler yapılıyordu. Ayrıca bekar erkekler ile kızları Adem Yolcu buluyordu. Hatta subayların saçı açık bir bayanla evlenmelerini Adem Yolcu istiyordu”

Gülen ile görüşemedim

Amerika’ya gittiğini, örgüt lideri Fetullah Gülen ile görüşmek istediğini fakat bunu başaramadığını söyleyen tutuklu sanık E. B., “Sohbetlerde herkül.org isimli siteden yapılıyor ve Gülen’in videoları izleniyordu. Amerika’ya TÜBİTAK gönderdi. ABD’de Cuma namazı için kültür merkezine gidiyordum. Orada ABD’nin imamı olan İsmail Büyükçelebi ile görüştüm. Gülen ile görüşmek istediğimi söyledim. Telefon numaramı aldılar. Fakat aramadı” diye konuştu.

Zarf içinde himmet verdim

Tutuklu sanık E. B.nin duruşmasında tanık olarak Davut Oğur dinlendi. Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanan Oğur, kendisinden E. Ba.nin sorumlu olduğunu söyledi. Örgütün bölge sorumlusu olan Adem Yolcu’nun kendisini bir kız ile evlendirmek istediğini söyleyen Oğur bu isteği kabul etmediğini söyledi. Tutuklu tanık Doğan Dalkılıç ise E. B. ile kendisini Önder Akci’nin tanıştırdığını söyledi. Tanık olarak dinlenen M.A.Ç. ise E.B.ye zarf içinde birkaç sefer himmet verdiğini söyleyerek kendisinden katalog evliliği yapılmasının istendiğini söyledi.

TEM’de ifade verecek

Diğer tanık Önder Akci ise verdiği ifadesinde, “Ben Adem Yolcu’ya bu işleri bırakmak istediğimi söyledim. Ben Jandarma’da grup sorumlusuydum. Benim sorumluluğumda ki askerleri E. B.ye devir ettim” dedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelenirken Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanmak istediğini söyleyen E.B. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde bir sefer daha dinlenecek. 

 
Anahtar Kelimeler:Silahlı, Terör, Örgütüne, Üye, Olmek, suçlamasıyla, haklarında, kamu, davası, ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 2409
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
MHP ailesinin acı günü
Meclis 1 Haziran’da toplanacak
İftar programları sürüyor

İftar programları sürüyor
80 milyon tek yürektir
Ekonomiye 10 milyon TL gelir sağlanacak
Miras için abisini vurdu
TIR ezdi geçti
Diğer Başlıklar

Sen hiç şeker fabrikası yaptın mı?
Muhteşem hedef
“Güçlü bir Türkiye inşa edeceğiz”
Atma Muharrem Atma
ATSO MECLİSİ TOPLANDI
MHP ailesinin acı günü
6 Milletvekiline talibiz
Oruç dualarla açıldı
Meclis 1 Haziran’da toplanacak
İftar programları sürüyor
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
İSMAİL AKAR
DOLAR ATEŞLENDİ
DOLAR ATEŞLENDİ 16 yıldır İktidar olan Ak Parti s...
Fatih SUSUZ
MAÇ SAATİ DEĞİŞTİ
MAÇ SAATİ DEĞİŞTİ AFJET Afyonspor ile Saka...
Ahmet SARLIK
Listeler üzerine !
Listeler üzerine ! 24 Haziran’da yapıl...
Ahmet Işık
Fahrettin Şen
Fahrettin Şen 2016 yılı Ekim ayıydı. Afyonkarahis...
Mustafa Özkal
GAZETE KUPÜRLERİ SAKLAYAN KALDI MI?
GAZETE KUPÜRLERİ SAKLAYAN KALDI MI?   ...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
YAVUZ DONAT
Sıcağı sıcağına erken seçim notları
Sıcağı sıcağına erken seçim notları Bug&uu...
Gökhan Kocaaslan
YAKIŞMADI…
YAKIŞMADI… Şimdi bu başlığı neden attığımı...
Ramazan DEMİR
AFYON KİTAP FUARI
AFYON KİTAP FUARI Alımlı binalar, yay gibi, kalem...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
Rabia Güzbey
Önce insan olabilmek…
  Neredeyse her hafta sokak ortasında &Ccedi...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1942 - Elmalı Hamdi Yazır'ın vefatı.
1935 - Hafta tatilinin Cumadan Pazara alınması
2006 - Bahar rüzgarlarının sonu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
2.22