Bugün - Saturday, December 16, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

FET֒nün Askeri ayağı yargılandı

Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmek suçlamasıyla haklarında kamu davası açılan sanıkların yargılamarı devam ediyor. İtirafçı olan bazı sanıklar FETÖ ile ilgili bildikleri herşeyi anlattı. FET֒nün askeri ayağının yargılandığı duruşmalarda örgütün Askerin içine nasıl sızdığı gözler önüne serildi

Güncel Haberi - Thursday, December 07, 2017 - 09:22
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmalarda ilk olarak Hanife Topbaş, hakim karşısına çıktı. Üstüne atılan suçlamaları kabul etmediğini söyleyen Sanık Topbaş’ın avukatı ise savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu. Sanık Topbaş’ın üzerinde tedbirlerin olmasından dolayı vekaletini alamadığını söyleyen avukat, ek süre istedi. Mahkeme heyeti de kısmi olarak talepleri kaldırarak, sanığın savunma yapması için ek süre vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Hala sahada ayarladılar

Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığında Astsubay olarak görev yaptığı esnada FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile tutuklanarak Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden ihraç edilen tutuksuz sanık Abdullah Şimşek’te etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak yapı ile ilgili tüm bildiklerini mahkemede anlattı. 2012 yılında FETÖ terör örgütü ile cemaatken tanıştığını anlatan Şimşek, “Lise yıllarında ve İstanbul Bayrampaşa’da halı saha turnuvasında adını Salih olarak bildiğim kişi sayesinde cemaatle tanıştım. Askeri okula girmek istedim. Çünkü ailemin ekonomisi kötü durumdaydı ve bir an önce para kazanmak gerekiyordu ve askeri okula girme kararı aldım. Bana halı saha turnuvasında askeri okullara girmemi söylediler. Ben sınavlara girdim ve hakkımla bu sınavları kazandım” dedi.

Sohbete gitmedim notlarım düştü

Kendisinin başarılı bir öğrenic olduğunu sohbetlere gitmemeye başlayınca notlarının düştüğünü söyleyen Şimşek, “Okulun birinci sınıfındayken Salih beni aramıştı. Bana Ankara’ya geldiğini söyledi ve bende onunla buluştum. Daha sonra iki defa daha görüştük Salih ile. Beni cemaat evine götürdü. Daha sonra buluşmak istemedim. Aradığında dersim var diye söyledim. O sırada 2. Sınıfa geçmiştim ve eğitim devam ediyordu. İyi ve çalışkan öğrenciyken bir anda ders notlarım düşmeye başlamıştı. Sohbetlere katılmadığım için ders notlarımın düştüğünü anladım. Daha sonra korktum ve görüşmeye başladım” dedi.

Peşimi hiç bırakmadılar

Örgüt üyelerinin kendisinin peşini bırakmadığını söyleyen Şimşek, “Ankara’daki eğitimimin ardından Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesine tayinim çıktı ve göreve başladım. Salih beni Afyon’dayken de aradı ve görüşmek istedi. Bende işimin yoğun olduğunu söyleyerek görüşmedim. Daha sonra ben gitmeyince Başmakçı ilçesine geldiğini telefonla bana bildirdi ve bir parkta görüştük. Salih beni Abdülaziz Biçer ve Asım Urgan ile tanıştırdı. Beni daha sonra Afyon’da çağırdılar ve ben gitmedim. Beni farklı farklı numaralardan arıyorlardı. Daha sonra buluştuk ve beni bir eve götürdüler. Sohbetlere gelmem için bana ikazda bulundular. Benim telefonuma da ByLock’u Asım Urgan yükledi. Daha sonra beni kod adı Hikmet olan Bölge Sorumlusu Ahmet Aşık ile tanıştırdılar” dedi.

Jandarma’da 9 grup vardı

Duruşmada tanık olarak dinlenen ve sohbetlerde grup sorumlusu olduğu iddia edilen Asım Urgan, ise sanık Şimşek’i tanıdığını ve örgütte ondan sorumlu kişi olduğunu söyledi. Tanık Asım Urgan, “Jandarmada Abdullah Şimşek’in de içinde olduğu gruptan sorumluydum. Beni Abdullah ile Ahmet Aşık vasıtasıyla Abdülaziz Biçer götürüp tanıştırdı. Gruplardan ve isimlerden Ahmet Aşık sorumluydu. ByLock’u da Abdullah’a ben yükledim. Tüm kişiler Jandarma imamı olan Ahmet Aşık’a bildirilirdi. Askerlerin bir birleriyle görüşmelerini istemiyorlardı. İl imamı altında 9 grup vardı” dedi. Tanık ifadesi ve sanık savunmasının ardından duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Yetkisizlik verildi

Kanun Hükmünde Kararname ile Askerlikten ihraç edilen Ali Altundal ise yetkisizlik talebinde bulundu. Bu talep uygun görüldü ve davaya artık Kayseri Mahkemeleri bakacak. AKÜ Hastanesinde Psikiyatri doktoru olarak görev yaptığı esnada FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi suçlaması ile yargılanarak KHK ile görevden ihraç edilen Erman Bağcıoğlu, Jandarmanın grup sorumlusu olduğunu söyledi.

4 Subaydan sorumluydum

Jandarma öncesi doktorlardan sorumlu olduğunu anlatan Bağcıoğlu, 1995 yılında örgüt ile tanıştığını ve 2 yılda doktorların grubuna baktığını söyledi. Tutuklu sanık Bağcıoğlu, “2011 yılında Afyon’da göreve başladım. 5 ve 6 ay sonra sohbetlere başladık. Sohbet hocası Reha Demir’di. Örgütten olduğunu Reha Demir bana söyledi. Daha sonra Adem Yolcu ile konuşmaya başladık ve bana pekmez fabrikasının olduğunu söyledi. Sürekli lüks araçla geliyordu. Askerlerle sohbeti Adem Yolcu başlattı. Ben 4 kişiden sorumluydum. Mehmet Ali Çelik, Binbaşı Doğan Dalkılıç’ın evlerine gittim. Dini sohbetler yapılıyordu. Ayrıca bekar erkekler ile kızları Adem Yolcu buluyordu. Hatta subayların saçı açık bir bayanla evlenmelerini Adem Yolcu istiyordu”

Gülen ile görüşemedim

Amerika’ya gittiğini, örgüt lideri Fetullah Gülen ile görüşmek istediğini fakat bunu başaramadığını söyleyen tutuklu sanık Erman Bağcıoğlu, “Sohbetlerde herkül.org isimli siteden yapılıyor ve Gülen’in videoları izleniyordu. Amerika’ya TÜBİTAK gönderdi. ABD’de Cuma namazı için kültür merkezine gidiyordum. Orada ABD’nin imamı olan İsmail Büyükçelebi ile görüştüm. Gülen ile görüşmek istediğimi söyledim. Telefon numaramı aldılar. Fakat aramadı” diye konuştu.

Zarf içinde himmet verdim

Tutuklu sanık Erman Bağcıoğlu’nun duruşmasında tanık olarak Davut Oğur dinlendi. Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanan Oğur, kendisinden Erman Bağcıoğlu’nun sorumlu olduğunu söyledi. Örgütün bölge sorumlusu olan Adem Yolcu’nun kendisini bir kız ile evlendirmek istediğini söyleyen Oğur bu isteği kabul etmediğini söyledi. Tutuklu tanık Doğan Dalkılıç ise Erman Bağcıoğlu ile kendisini Önder Akci’nin tanıştırdığını söyledi. Tanık olarak dinlenen M.A.Ç. ise Erman Bağcıoğlu’na zarf içinde birkaç sefer himmet verdiğini söyleyerek kendisinden katalog evliliği yapılmasının istendiğini söyledi.

TEM’de ifade verecek

Diğer tanık Önder Akci ise verdiği ifadesinde, “Ben Adem Yolcu’ya bu işleri bırakmak istediğimi söyledim. Ben Jandarma’da grup sorumlusuydum. Benim sorumluluğumda ki askerleri Erman Bağcıoğlu’na devir ettim” dedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelenirken Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanmak istediğini söyleyen Erman Bağcıoğlu Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde bir sefer daha dinlenecek. 

 
Anahtar Kelimeler: Silahlı, Terör, Örgütüne, Üye, Olmek, suçlamasıyla, haklarında, kamu, davası, ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1722
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
FETÖ CEZALARI KESİLİYOR
EĞİTİME REKOR DESTEK
ŞARKILAR SÖYLENDİ FİDANLAR DİKİLDİ

ŞARKILAR SÖYLENDİ FİDANLAR DİKİLDİ
GÜZEL SÖYLEŞİ OLDU
DOĞA KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ MUTLU ETTİ
Önce boğdu sonra yaktı
Düğünlerde silah atma devri bitti
Diğer Başlıklar

KAÇAKÇI TÜFEKLERİ KAPIŞ KAPIŞ
FETÖ CEZALARI KESİLİYOR
EĞİTİME REKOR DESTEK
ŞARKILAR SÖYLENDİ FİDANLAR DİKİLDİ
ÇOBANLAR ETKİNLİKLERE DOYMUYOR
VOLEYBOL DA ŞUHUT FARKI
BU MAÇIN TEKRARI YOK
GÜZEL SÖYLEŞİ OLDU
HATA İSTEMİYOR
DOĞA KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ MUTLU ETTİ
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Ali KÜÇÜKKARTAL
LANETLİLER…
    Kudüs… Filistinin kan...
Fatih SUSUZ
İLK YARIDA SON TANGO
Süper Amatör Lig’de ilk yarılar bu...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
HERKES KENDİ YOLUNU BULUR Bir yola girmek aslınd...
M.Emin Güzbey
KÖMÜR MEVZUU
  Geçen hafta özellikle ‘Y...
Ahmet SARLIK
BELEDİYESPOR VE ALT YAPI GERÇEĞİ!
  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban&...
Gökhan Kocaaslan
Sinanpaşa MYO kapanacakmış...
Evet başlıktan anlaşılacağı gibi SinanpaşaMeslek Y...
Ahmet Işık
Hainler iş başında
  İl Emniyet Müdürümüz F...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
Lider asla bir mesuliyet korkusuna boyun eğmez...
  Bir hareketin veya eylemin başında eğer o ...
Rabia Güzbey
Festival dedik, fosss-tival çıktı
Geride bıraktığımız hafta içinde Termal ve ...
YAVUZ DONAT
Kıbrıs’tan “entel dantel” manzaraları
Nâzım Hikmet'in      "...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1808:0113:0415:3017:4819:18

Saturday, December 16, 2017
Tarihte Bugün
1925 - Musulu'un Cemiyet-i Akvam (BM) tarafından Irak'a Verilmesi
1991 - Kazakistan'ın İstiklalı
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.66