Bugün - Friday, January 19, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

AFYON ANADOLU’NUN KİLİDİ

Afyon Kocatepe Üniversitesi ev sahipliğinde Uluslararası Orta Anadolu ve Akdeniz Beylikleri Tarihi, Kültürü ve Medeniyeti Sempozyumu başladı. Sempozyumun açılışına Bakan Eroğlu, “Afyonkarahisar hakikaten Anadolu’nun kilidi, çünkü burada sadece 26 Ağustos’ta değil, önceki dönemlerde de büyük savaşlar gerçekleşti.”

Siyaset Haberi - Saturday, December 02, 2017 - 12:02
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve İslam Tarihçileri Derneği işbirliğinde düzenlenen sempozyum açılışı Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

KATILIM YOĞUN OLDU

Sempozyumun açılış törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven ile il protokol üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

BEYLİĞİN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ TOPRAKLAR

Sempozyumun açış konuşmasını gerçekleştiren Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şeker, 2010 yılından itibaren Anadolu Beyliklerinin tanıtılması ve araştırılması için yoğun çaba gösterdiklerini belirtti. İlk olarak Batı Anadolu Beylikleri ile ilgili araştırmalar yaptıklarının altını çizen Şeker, “Batı Anadolu sempozyumları devam ederken ikinci grup sempozyumları da Orta Anadolu’ya tahsis ettik. Eşrefoğulları Beyliği, Karamanoğulları Beyliği, Ramazanoğulları Beyliği sempozyumlarının ardından çok az bilinen ve kısa ömürleri olan Sahip Ataoğulları ile Turgutoğulları Beyliklerini de ele almak istedik. Her sempozyumun merkez olarak kurulduğu şehirleri tercih ettik”

EN GÜZEL CEVAP

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise düzenlenen sempozyumun geçmişe vefa olduğunu ifade etti. Şeker, “Bu toplantı geçmişi unutturmak isteyenlere cevap, bu toplantı bir ihtiyaç, bu toplantı Türkiye Cumhuriyetinin anlaşılması için Osmanlının, Osmanlının iyi anlaşılması için Selçuklunun, Selçuklunun iyi anlaşılması için de beyliklerin iyi öğrenilmesinin altını çizen Osman Turan hocamızın bize bir vasiyetidir. Bu serinin, ülkemizin gençlerinin tarih bilincinin gelişmesi için tamamlanması gerekiyor. İnşallah akademisyenlerin gayretleri ile bu boşluğu doldurmuş olacağız” dedi.

TÜM SERVETİNİ FEDA ETTİ

Daha sonra konuşan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise Sahip Ata Fahrettin Ali ile ilgili bilgiler verdi. Moğol istilası döneminde Anadolu’nun var olma mücadelesinde Sahip Ata Fahrettin Ali’nin büyük emekleri olduğunu dile getiren Solak, “Bu dönemde Anadolu Selçuklu Devleti fiili olarak Moğol tahakkümü altına girmiş ve Türk milleti maddi ve manevi olarak büyük bir buhrana sürüklenmiştir. Böylesine sıkıntılı bir dönemde Anadolu Selçuklu Devleti veziri olan Sahip Ata Fahrettin Ali büyük bir diplomatik maharetle Moğolların Anadolu’ya yönelik saldırılarını önleyerek hem devletin hem de milletin nefes almasını sağlamıştır. Moğolların bitmek bilmeyen vergi talepleri sebebiyle devlet hazinesi boşaldığında devletin bekası ve milletin huzuru için ömrü boyunca elde ettiği birikimi sarf etmekten geri durmamıştır” diye konuştu.

TARİHE DAMGA VURMUŞTUR

Rektör Solak sözlerine şöyle devam etti: “Sahip Ata Fahrettin Ali’nin oğulları Tacettin Hüseyin ve Nusrettin Hasan tarafından Afyon ve çevresinde kurulan beylik 1275 – 1341 yılları arasında varlığını sürdürmüştür. Sahip Ataoğulları Afyonkarahisar, Konya, Kayseri ve Sivas gibi şehirlerde yaptırdıkları eserlerle Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasına büyük katkı sağlamıştır. Öte yandan Turgutoğulları uzun süre Anadolu’da varlığını sürdüren Karamanoğullarına bağlı bir Türkmen oymağı olmuştur. Karamanoğulları Beyliğinin bel kemiğini oluşturan Turgutoğulları ilk dönemlerde Osmanlı – Karamanoğulları mücadelesinde önemli rol oynamıştır. 15 yüzyılın başlarında Konya ve çevresinde önemli eserler ortaya koyan Turgutoğulları burada çeşitli yerlere adını verecek kadar bölge tarihinine damga vurmuşlardır.”

İSMİNİ ÇOCUKLARIMIZA VERELİM

Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ise öğrenmenin yaşının olmadığını söylediği konuşmasında sempozyumda sunulan tebliğlerin kitap haline getirilmesini istediğini dile getirdi. Çocuklara isimler koyarken tarihi karakterlerden ilham alındığını söyleyen Özkaya, “Bir coğrafyada yaşayan büyük insanların isimleri genel olarak çocuklara verilir. Ama Fahrettin Ali ismiyle Afyon’da hiç karşılaşmadım ben. Demek ki bu büyük devlet adamını, komutanı ve veziri yeterince tanımamışız ki çocuklarımıza da ismini verememişiz. Umuyorum ki bu sempozyum buna vesile olur. Tarihine hep bağlı olan bu millet bir büyüğünü daha tanımış ve onun bu coğrafyaya verdiği hizmetlere müteşekkir olarak çocuklarına Fahrettin Ali ismini koyar” şeklinde konuştu.

ANADOLU’NUN TAPUSU

Anadolu’nun tapusunun bin yıldır Türklerde olduğunu söyleyen Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ise Anadolu topraklarını Türk ve Müslüman yurdu haline getiren beyliklerin ele alınmasının önemli olduğunu kaydetti. Tutulmaz, “bilhassa beylikler döneminde Anadolu’nun tapusu hem Müslümanlık hem de Türklük açısından alınmıştır, artık tapusu bizimdir. Kurtuluş Savaşı başta olmak üzere, bu topraklarda yapılan savaşlar tapumuzu işgal edenlere karşı hakkımızı savunma mücadelesidir ama tapu bu beylikler döneminde alınmıştır” dedi.

ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ HARABE HALİNDEYDİ

Vali Tutulmaz’dan sonra sempozyumun son konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise tüm milletin tarih öğrenmesi gerektiğini vurguladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak tarihi konuları içeren etkinliklere katılım gösterdiklerini söyleyen Eroğlu, “Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile kahramanlık destanının yazıldığı yerlerin gelecek nesillere aktarılması için yaptığımız çalışmalar var. Çanakkale destanını biz yazdık ama hükümetimizden önce yabancıların mezarlıkları çiçeklerle bezeliydi. Bizim mezarlarımız harabe şeklindeydi. Ama hükümetimiz, bilhassa Cumhurbaşkanımız, başbakanlığı döneminde ne gerekiyorsa yapın diye bize yetki verdi ve oradaki bütün mezarlıkları ihya ettik. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi adıyla büyük bir merkez inşa ettik ve hakikaten şuanda 3 milyon vatan evladı, gençlerimiz çocuklarımız orayı ziyaret etti” diye konuştu.

BÜYÜK BİR TARİH YATIYOR

Afyonkarahisar’ın Anadolu’nun kilidi olduğunu söyleyen Eroğlu şöyle konuştu: “Afyonkarahisar hakikaten Anadolu’nun kilidi, çünkü burada sadece 26 Ağustos’ta değil, önceki dönemlerde de büyük savaşlar gerçekleşti. Daha önce de Anadolu’nun geçiş noktası olduğu için, Haçlı Seferleri sırasında ve Moğol İstilası sırasında büyük zulümler görülmüş. Burada büyük bir tarih yatıyor. Afyonkarahisar 26 Ağustos’ta da büyük zafere misafirlik etmiş, zaferin destanını yazmış. Atatürk ve silah arkadaşları Büyük Taarruz Karargâhından Kocatepe’ye hareket ederek Büyük Taarruz’u başlattı ve düşman denize döküldü. Biz de onun hatırasını yaşatmak için 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan gece Türkiye’nin her yerinden gelen gençler ile Kocatepe’ye yürüyoruz. Hatta bu sene de temsili atlı birlikler zafer yolunu takip ederek İzmir’e kadar devam etti.”

SERGİ AÇILIŞLARI YAPILDI

Sempozyum açılış konuşmasının ardından Bakan Eroğlu ve davetliler tarafından Sahip Ataoğulları eserleri ile Turgutoğulları eserlerinin yer aldığı fotoğraf sergisi ile Selçuklu çinileri sergilerinin açılışı gerçekleştirildi. Serginin gezilmesinin ardından sempozyum Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’ın moderatörğünde düzenlenen oturumla devam etti. Oturumda Prof. Dr. Mikail Bayram tarafından “Sahibiye İli Melikliği’nin İhdası” Prof. Dr. Mehmet Şeker tarafından “Sahip Ataoğullarında Unvanlar ve Sahip Ata Unvanı”, Prof. Dr. Mehmet Ersan tarafından “Sahip Ata Fahreddin Ali’nin Türkiye Selçukluları Devlet Erkânı İçindeki Yerine Dair Bir Değerlendirme”, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Balık tarafından “Sahip Ata Fahreddin Ali’nin Yaptırdığı Medreselerin Selçuklu Eğitimindeki Yeri” ve Prof. Dr. Ahmet Taşğın “Dediği Sultan ve Turgutoğulları” başlıklı bildiriler sunuldu. Uluslararası Orta Anadolu ve Akdeniz Beylikleri Tarihi, Kültürü ve Medeniyeti Sempozyumu 1-3 Aralık 2017 tarihleri arasında devam edecek.

 
Anahtar Kelimeler: Afyon, Kocatepe, Üniversitesi, ev, sahipliğinde, Uluslararası, Orta, Anadolu, ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 2156
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Görgöz yalanlamadı
OHAL kaldırılsın
Sen milli biz gayrı milli hadi oradan

Sen milli biz gayrı milli hadi oradan
Yatırımları değerlendirecek
BAK ŞU KONUŞANA
GİDİLMEDİK YER KALMAYACAK
ÖNCE ÜLKEM VE MİLLETİM
Diğer Başlıklar

İttifak görüşmeleri başladı
Vatandaş ve partim İsterse aday olurum
Yarıyıl tatili başladı
Vali ilçeleri dinliyor
Okuyan kazanacak
Kadın girişimci desteklenmeli
100 yıl önceki Afyon
Çöl yatırımları anlattı
Aydoğdu ilk maçına çıktı
18.HAFTA MÜSABAKALARI BAŞLIYOR
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
M.Emin Güzbey
BAŞSAVCIMIZIN MESAJLARI
  Aslında bugün yazacağım konuyu dü...
Mustafa Özkal
Zapta geçsin efendim..!
HER DERS IŞIK DEĞiLDiR Sanaseni cehalettenkurtarm...
Fatih SUSUZ
GERİ SAYIMA GEÇİLDİ
  Afyonkarahisar’ı futbolda en iyi şek...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Çamur Politikacılar
  Politikacılarda iyi ve kötü olar...
Ahmet SARLIK
Bakan Eroğlu’ndan önemli bir hatırlatma
AK Parti iktidarlarının değişmezBakanlarından guru...
İSMAİL AKAR
AFYON’A TEKNİK ÜNİVERSİTE KURULMALI
   Cuma günü Korel Termal Ote...
Ali KÜÇÜKKARTAL
MMA CHP HAFİF SİKLET BOKS MAÇI
MMA CHP HAFİF SİKLET BOKS MAÇI   G&u...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
Ramazan DEMİR
TEKNOLOJİ TUFANI
         ...
YAVUZ DONAT
İl il… FETÖ
  Afyon... Denizli... Manisa... Me...
CELAL TURGUT KOÇ
KATAR'DA İKİ LEYDİ
Katar uluslararası kitap fuarı vesilesiyle bulundu...
Ahmet Işık
Taşeron sınavı hazırlık kitapçığı
Genel bütçe kapsamındaki kamuidareleri...
Gökhan Kocaaslan
CAN GİTTİ TEDBİR GELDİ
Vatandaşın dört gözle beklediği Battı-&C...
Rabia Güzbey
Festival dedik, fosss-tival çıktı
Geride bıraktığımız hafta içinde Termal ve ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1910 - Çırağan Sarayı yandı
1990 - SSCB askerlerinin Bakü'yü işgali
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1.30