Bugün - Sunday, September 23, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Afyonkarahisar’ın ilk bayan Kokoreççisi Gülcan Dabanlı, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Gökhan Kocaaslan’a konuştu. Lezzetini yiyenler bilir

Babasının imal ettiği kokoreç, kendi özgüveni, hünerli elleri ve hijyen konusundaki destek ve hassasiyeti ile birleşince ortaya Gülcan Kokoreççin çıktığını ifaden Gülcan Dabanlı, “Lezzetini yiyenler bilir ve vazgeçemez bu tattan” dedi.

Güncel Haberi - Monday, November 13, 2017 - 09:17
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

Aile boyu kokoreççi olan Gülcan Dabanlı, 2004 yılında babası Mevlüt Eroğlu’nun yanında sadece kasiyerlik ve temizlik işi yaparken bir anda önünde önlük, elinde satır kendini mangalın başında bulduğunu söylüyor. İlk etapta galen müşterilerinin bayan kokoreççi görmediği için şaşırdığını ifade eden Gülcan Dabanlı, bu durumun kendisini hırslandığını ve radikal kararlar almaya ittiğini belirtti. Dabanlı, amacının her ne kadar para kazanmak olsa da, titizliğe ve temizliğe büyük önem veriyor. Bu yüzden hayatında griye asla yer vermiyor ve sürekli mükemmel olmaya devam ediyor.

Lezzetini yiyenler bilir

Babasının imal ettiği kokoreç, kendi özgüveni, hünerli elleri ve hijyen konusundaki destek ve hassasiyeti ile birleşince ortaya Gülcan Kokoreççin çıktığını ifaden Gülcan Dabanlı, “Lezzetini yiyenler bilir ve vazgeçemez bu tattan. Ben, dışarıdaki yiyecekler konusunda çok hassasım. Yapım aşaması, mutfak kısmı beni fazlasıyla endişelendirir. Bizim dükkanımızın temizlik ve hijyen konusuyla bizzat kendim ilgileniyorum. Kokorecin sarılma üretimi aşamasında da sıkıntı olmadığından şüphem yok. İmalathanenin bulunduğu yeri ben ve yetkili merciler gördü. Hijyen konusunda hiçbir problem olmadığını test edip onayladılar. Afyon halkına gönül rahatlığıyla yemelerini önerebilirim” dedi.

İş yerimde ev ortamını oluşturdum

Cumhuriyet Mahallesi Yeşilyol Caddesi üzerinde yeni açtığı Gülcan Kokoreç ismindeki iş yeri hakkın da bilgiler veren Dabanlı, “Aile içerikli bir konsept belirledik, çünkü kokoreç akla geldiği zaman gece yenilen ve midenin bastırılması için aperatif olarak yenilir ve karın doyurmak için tüketilmez. Bu yüzden ailecek gidilebilecek ortam için bir bayanın o işletmede durması gerekiyordu. Bu yüzden iş yerimde ev ortamı oluşturdum” dedi.

Damak tadını değiştirmedim

Kendisinin bir yere yemeğe gittiği zaman kasıldığını ifade eden Dabanlı, “Burada her hangi bir kasılabilecekleri bir ortam yok. Çünkü burası müşterilerimizin kendi yeridir. Ben iş yerimi kendi evim gibi görüyorum. Nasıl ki evime bir misafir geldiği zaman onlarla ilgileniyorsam, iş yerimi de ev olarak görüyorum ve müşterilerim ile ilgileniyorum. Eş, dost ve akrabalarım hepsi buraya benim yanıma gelirken, müşterilerime de misafir gözüyle bakmaya başladım ve kokoreçte de damak tadını asla değiştirmedim” diye konuştu.

Taze olması bizim için önemlidir

En iyi kokoreççin nasıl yapılacağı hakkında da bilgiler veren Gülcan Dabanlı, Bağırsak’ın en iyi şekilde temizlenme yapılması gerektiğini söyleyerek, “Burada en önemlisi taze olması gerekiyor. Artık gelen malzemenin taze olup olmadığını anlayabiliyorum. Beyaz ve sıcak olduğu zaman tazedir ve temizlenmesi daha kolaydır. Eğer bağırsak’ı bekletirsek, kokusu içine siner, rengi değişir ve bizi temizlerken zorlanmalara neden oluyor. Bu yüzden malzemenin bize taze gelmesi gerekiyor. Taze geldiği andan kolay temizleniyor, kolay pişiriliyor, kokusu kalmıyor” dedi.

En iyi malzeme Bolvadin’de

Damak tadının zaman zaman değiştiğini belirten Dabanlı, “Şuanda malzemeyi tek noktadan almıyoruz. Malzeme bize birkaç yerden geliyor. Damak tadı bir de hayvanın beslenmesine bağlıdır. Bize malzemeler Bolvadin’den geliyor. Bolvadin’de bulunan hayvanlar kekikle besleniyor. Hayvan daha lezzetli hale geliyor. Yada bahar dönemi süt kuzu dönemi biraz daha yağsız ve tadı biraz daha değişik geliyor. Hayvan biraz daha büyümeye yöneldiği zaman daha yağlı oluyor ve daha lezzetli hale geliyor. Bu bizim elimizde olan bir şey değildir. Hayvanın beslenmesi ile alakalıdır” diye konuştu.

Afyonkarahisar yeterli geliyor

Babasının yıllardır Kokoreç işi ile uğraştığına dikkat çeken Dabanlı , “Babam artık kuzu ve koyunda yoğlu ve yağsız dengesini kendisi ayarladı. Bu da gelen lezzetin dengesini oluşturdu. Bir diğer özelliğimiz ise Afyonkarahisar tarım ve hayvancılık bölgesi olduğu için hiçbir malzememizi il dışından getirttirmiyoruz. Bize Afyonkarahisar’daki kesim yeterli geliyor. Ben bu iş yerimi açmadan önce dışarıdaki tüm kokoreççilere veriyordum şiş olarak ve satışını yapıyordum. Şuanda kendi iş yerimi açtığım için yeterli gelmedi” ifadelerini kullandı.

Köfte ve uykulukta var

İş yerinde köfte ve uykulukta satıldığını belirten Dabanlı, “Köfteyi alternatif olarak müşterilerimize sunduk. Kokoreççi sevmeyen müşterilerimize annemin kendi yaptığı köfteleri sunuyoruz. Normalde işimiz kokoreç olmasına rağmen köfteyi evde yapıyoruz. Yine turşularımız var, aynı şekilde hazır almıyoruz, tamamen kendimiz yapıyoruz. Biberini dahil kendimiz yetiştiriyoruz. Normal ev turşusudur. Şuanda bu turşu için özellikle dükkânımıza gelip satıyor musunuz diyenler var” dedi.

Yerinde yenilmesi gerekiyor

Kokoreççin için en önemli özelliklerinden bir tanesi de içerisindeki baharat olduğunu aktaran Dabanlı, “Kimyona çok dikkat ediyoruz. Kimyonun çok iyi olması lazımdır. Kimyonun kimyon gibi kokması gerekiyor” diye konuştu. Uzak yerlere paket servisi yapmadıklarını sadece yakın bölgelere servis yaptıklarını ifade eden Dabanlı, “Kokoreç Sıçak yenilmesi gerektiği için soğuduğu zaman hiçbir şeye benzemiyor. O kokoreççin 10 dakika poşet içerisinde kalması lezzetini ortadan alıyor. Kokoreççin normalde hem yerinde yenmesi lazımdır” 

Haftanın 7 günü açığız

Afyonkarahisar’ın kokoreççe ilgisinin yüksek olduğunu söyleyen Dabanlı sözlerini şöyle sürdürdü: “14 yıl öncesine döndüğüm zaman belli kesim ve dışarıdan gelen insanlar memurlar yiyordu. Artık bu Afyonkarahisar’ın kendi insanında yaygınlaştı. Bizde bu özenle haftanın 7 günü öğlen saat 13:00’dan 02:00’a kadar Afyonkarahisar halkına hizmet veriyoruz” dedi. 

Anahtar Kelimeler:Babasının, imal, ettiği, kokoreç, kendi, özgüveni, hünerli, elleri, hijyen, konu,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1438
 
Diğer Güncel Haberleri
Vali vatandaşı dinledi
Tarihi doku korunacak
“Şehrimiz dünyaya şifa dağıtıyor”

“Şehrimiz dünyaya şifa dağıtıyor”
Kaza üç can aldı
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Allah kabul etsin
75 BİN KAP AŞURE DAĞITILDI
Diğer Başlıklar

Vatana ihanet içindeler
Vali vatandaşı dinledi
TÜFAD’dan Beşer’e ziyaret
Tarihi doku korunacak
Şuhut’ta bir ilk
“Şehrimiz dünyaya şifa dağıtıyor”
Kaza üç can aldı
Kargın, esnafı ziyaret etti
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Hedefimiz iyi eğitilmiş nesil yetiştirmek
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
YAVUZ DONAT
Günün fotoğrafı
Meşhur sözdür... "Banka, ortalık gü...
Ahmet Işık
İddialar doğruysa yazıklar olsun
İddialar doğruysa yazıklar olsun Hatırlarsanız bu...
Mustafa Özkal
PAPAĞAN HAFIZ OLSA..
PAPAĞAN HAFIZ OLSA.. Bir kaç hafta &o...
Ahmet SARLIK
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu olsun!
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu ol...
İSMAİL AKAR
KARA GÜN 12 EYLÜL
KARA GÜN 12 EYLÜL Bundan 38 yıl ön...
Ramazan DEMİR
NEDEN/NİÇİN OKUMALIYIZ?
NEDEN/NİÇİN OKUMALIYIZ? Semavi dinler d&uu...
Fatih SUSUZ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ Bu sezon olduk&ccedi...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
Muhalefetsiz Demokrasi!
Muhalefetsiz Demokrasi! Çok sayıda vatanda...
Gökhan Kocaaslan
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi ...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1856 - Devlet Demir yollarının kuruluşu.
1922 - Çan'ın kurtuluşu
2006 - Sonbaharın başlangıcı
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.73