Bugün - Saturday, November 25, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
 
Haber Detayları

Afyonkarahisar’ın ilk bayan Kokoreççisi Gülcan Dabanlı, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Gökhan Kocaaslan’a konuştu. Lezzetini yiyenler bilir

Babasının imal ettiği kokoreç, kendi özgüveni, hünerli elleri ve hijyen konusundaki destek ve hassasiyeti ile birleşince ortaya Gülcan Kokoreççin çıktığını ifaden Gülcan Dabanlı, “Lezzetini yiyenler bilir ve vazgeçemez bu tattan” dedi.

Güncel Haberi - Monday, November 13, 2017 - 09:17
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

Aile boyu kokoreççi olan Gülcan Dabanlı, 2004 yılında babası Mevlüt Eroğlu’nun yanında sadece kasiyerlik ve temizlik işi yaparken bir anda önünde önlük, elinde satır kendini mangalın başında bulduğunu söylüyor. İlk etapta galen müşterilerinin bayan kokoreççi görmediği için şaşırdığını ifade eden Gülcan Dabanlı, bu durumun kendisini hırslandığını ve radikal kararlar almaya ittiğini belirtti. Dabanlı, amacının her ne kadar para kazanmak olsa da, titizliğe ve temizliğe büyük önem veriyor. Bu yüzden hayatında griye asla yer vermiyor ve sürekli mükemmel olmaya devam ediyor.

Lezzetini yiyenler bilir

Babasının imal ettiği kokoreç, kendi özgüveni, hünerli elleri ve hijyen konusundaki destek ve hassasiyeti ile birleşince ortaya Gülcan Kokoreççin çıktığını ifaden Gülcan Dabanlı, “Lezzetini yiyenler bilir ve vazgeçemez bu tattan. Ben, dışarıdaki yiyecekler konusunda çok hassasım. Yapım aşaması, mutfak kısmı beni fazlasıyla endişelendirir. Bizim dükkanımızın temizlik ve hijyen konusuyla bizzat kendim ilgileniyorum. Kokorecin sarılma üretimi aşamasında da sıkıntı olmadığından şüphem yok. İmalathanenin bulunduğu yeri ben ve yetkili merciler gördü. Hijyen konusunda hiçbir problem olmadığını test edip onayladılar. Afyon halkına gönül rahatlığıyla yemelerini önerebilirim” dedi.

İş yerimde ev ortamını oluşturdum

Cumhuriyet Mahallesi Yeşilyol Caddesi üzerinde yeni açtığı Gülcan Kokoreç ismindeki iş yeri hakkın da bilgiler veren Dabanlı, “Aile içerikli bir konsept belirledik, çünkü kokoreç akla geldiği zaman gece yenilen ve midenin bastırılması için aperatif olarak yenilir ve karın doyurmak için tüketilmez. Bu yüzden ailecek gidilebilecek ortam için bir bayanın o işletmede durması gerekiyordu. Bu yüzden iş yerimde ev ortamı oluşturdum” dedi.

Damak tadını değiştirmedim

Kendisinin bir yere yemeğe gittiği zaman kasıldığını ifade eden Dabanlı, “Burada her hangi bir kasılabilecekleri bir ortam yok. Çünkü burası müşterilerimizin kendi yeridir. Ben iş yerimi kendi evim gibi görüyorum. Nasıl ki evime bir misafir geldiği zaman onlarla ilgileniyorsam, iş yerimi de ev olarak görüyorum ve müşterilerim ile ilgileniyorum. Eş, dost ve akrabalarım hepsi buraya benim yanıma gelirken, müşterilerime de misafir gözüyle bakmaya başladım ve kokoreçte de damak tadını asla değiştirmedim” diye konuştu.

Taze olması bizim için önemlidir

En iyi kokoreççin nasıl yapılacağı hakkında da bilgiler veren Gülcan Dabanlı, Bağırsak’ın en iyi şekilde temizlenme yapılması gerektiğini söyleyerek, “Burada en önemlisi taze olması gerekiyor. Artık gelen malzemenin taze olup olmadığını anlayabiliyorum. Beyaz ve sıcak olduğu zaman tazedir ve temizlenmesi daha kolaydır. Eğer bağırsak’ı bekletirsek, kokusu içine siner, rengi değişir ve bizi temizlerken zorlanmalara neden oluyor. Bu yüzden malzemenin bize taze gelmesi gerekiyor. Taze geldiği andan kolay temizleniyor, kolay pişiriliyor, kokusu kalmıyor” dedi.

En iyi malzeme Bolvadin’de

Damak tadının zaman zaman değiştiğini belirten Dabanlı, “Şuanda malzemeyi tek noktadan almıyoruz. Malzeme bize birkaç yerden geliyor. Damak tadı bir de hayvanın beslenmesine bağlıdır. Bize malzemeler Bolvadin’den geliyor. Bolvadin’de bulunan hayvanlar kekikle besleniyor. Hayvan daha lezzetli hale geliyor. Yada bahar dönemi süt kuzu dönemi biraz daha yağsız ve tadı biraz daha değişik geliyor. Hayvan biraz daha büyümeye yöneldiği zaman daha yağlı oluyor ve daha lezzetli hale geliyor. Bu bizim elimizde olan bir şey değildir. Hayvanın beslenmesi ile alakalıdır” diye konuştu.

Afyonkarahisar yeterli geliyor

Babasının yıllardır Kokoreç işi ile uğraştığına dikkat çeken Dabanlı , “Babam artık kuzu ve koyunda yoğlu ve yağsız dengesini kendisi ayarladı. Bu da gelen lezzetin dengesini oluşturdu. Bir diğer özelliğimiz ise Afyonkarahisar tarım ve hayvancılık bölgesi olduğu için hiçbir malzememizi il dışından getirttirmiyoruz. Bize Afyonkarahisar’daki kesim yeterli geliyor. Ben bu iş yerimi açmadan önce dışarıdaki tüm kokoreççilere veriyordum şiş olarak ve satışını yapıyordum. Şuanda kendi iş yerimi açtığım için yeterli gelmedi” ifadelerini kullandı.

Köfte ve uykulukta var

İş yerinde köfte ve uykulukta satıldığını belirten Dabanlı, “Köfteyi alternatif olarak müşterilerimize sunduk. Kokoreççi sevmeyen müşterilerimize annemin kendi yaptığı köfteleri sunuyoruz. Normalde işimiz kokoreç olmasına rağmen köfteyi evde yapıyoruz. Yine turşularımız var, aynı şekilde hazır almıyoruz, tamamen kendimiz yapıyoruz. Biberini dahil kendimiz yetiştiriyoruz. Normal ev turşusudur. Şuanda bu turşu için özellikle dükkânımıza gelip satıyor musunuz diyenler var” dedi.

Yerinde yenilmesi gerekiyor

Kokoreççin için en önemli özelliklerinden bir tanesi de içerisindeki baharat olduğunu aktaran Dabanlı, “Kimyona çok dikkat ediyoruz. Kimyonun çok iyi olması lazımdır. Kimyonun kimyon gibi kokması gerekiyor” diye konuştu. Uzak yerlere paket servisi yapmadıklarını sadece yakın bölgelere servis yaptıklarını ifade eden Dabanlı, “Kokoreç Sıçak yenilmesi gerektiği için soğuduğu zaman hiçbir şeye benzemiyor. O kokoreççin 10 dakika poşet içerisinde kalması lezzetini ortadan alıyor. Kokoreççin normalde hem yerinde yenmesi lazımdır” 

Haftanın 7 günü açığız

Afyonkarahisar’ın kokoreççe ilgisinin yüksek olduğunu söyleyen Dabanlı sözlerini şöyle sürdürdü: “14 yıl öncesine döndüğüm zaman belli kesim ve dışarıdan gelen insanlar memurlar yiyordu. Artık bu Afyonkarahisar’ın kendi insanında yaygınlaştı. Bizde bu özenle haftanın 7 günü öğlen saat 13:00’dan 02:00’a kadar Afyonkarahisar halkına hizmet veriyoruz” dedi. 

 
Anahtar Kelimeler:Babasının, imal, ettiği, kokoreç, kendi, özgüveni, hünerli, elleri, hijyen, konu,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 919
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
DURUŞMAYA KATILMADILAR
ÇOBAN'A DESTEK ZİYARETİ
MUHTARLIK ÇOK DEĞERLİDİR

MUHTARLIK ÇOK DEĞERLİDİR
Öğretmenlere Çok İş Düşüyor
Öğretmenler öğrencilere örnek olmalı
ASLANLAR ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
Öğretmenler başımızın tacıdır
Diğer Başlıklar

ÇOCUKTAN ÇOCUĞA TECAVÜZ
DURUŞMAYA KATILMADILAR
ÇOBAN'A DESTEK ZİYARETİ
MUHTARLIK ÇOK DEĞERLİDİR
Öğretmenlere Çok İş Düşüyor
Öğretmenler öğrencilere örnek olmalı
TARAFTARA ÇAĞRI
YARENLER HATA İSTEMİYOR
Jetler zorlu 90 dakikaya hazır
Bandırma yolcusu kalmasın
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Ali KÜÇÜKKARTAL
EDEP YA HU!
SON GÜNLERDE bir instagramcanlı yayını sırası...
Fatih SUSUZ
İSTANBUL'U DA DİZE GETİRDİK
Türkiye Basketbol Ligi’nde şampiyonlukm...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
“Ben güzel ahlâkı tamamlamak i&...
Ahmet SARLIK
Öğretmenler günü !
  Bugün 24 kasım Öğretmenler g&uum...
M.Emin Güzbey
BAŞKAN ÇOBAN'DAN AÇIKLAMA VAR
  Fakat ben Başkan Çoban’ı...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
ÖLÜM
İnsanoğlu tüm üstün özellikler...
YAVUZ DONAT
Kıbrıs’tan “entel dantel” manzaraları
Nâzım Hikmet'in      "...
Gökhan Kocaaslan
GEREKENİ YAPIN SOLAK HOCAM
Aslında birkaç haftadır İl dışı programları...
Ahmet Işık
Bu sese kulak verelim
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
Rabia Güzbey
ÖNCE TÜRKİYE'YE VEFA
Bugün ele almak istediğim başka bir konuvardı...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0207:4212:5515:3017:4919:17

Saturday, November 25, 2017
Tarihte Bugün
1072 - Büük Selçuklu Sultanı Alparslan'ın Vefatı
1922 - Edirne'nin Kurtuluşu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
3.81