Bugün - Saturday, November 25, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
 
Haber Detayları

Kalpler Atatürk için attı

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıl dönümünde Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen bir dizi etkinlik ile anıldı.

Güncel Haberi - Saturday, November 11, 2017 - 10:35
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Kocatepe Parkı’nda başlayan anma törenlerinde Atatürk Anıtı’na ilk olarak Afyonkarahisar Valiği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı tarafından çelenk sunuldu. Çelenk sunumunun ardından saat 09.05’te kentin çeşitli noktalarında Afyonkarahisar Belediyesi ve İl Afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından sirenlerin çalınması ile birlikte, iki dakika saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile buradaki tören sona erdi.

Meşale yakıldı

Kocatepe Parkı’nda düzenlenen törene, Vali Mustafa Tutulmaz, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Vali Yardımcıları, daire müdürleri, askeri erkan, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi partilerin il başkanları ve öğrenciler katıldı. Törende ayrıca, Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Kocatepe Atatürk Anıtının önünde meşale yakıldı.

Tören RAM’da devam etti

Kocatepe anıtı önünde yapılan çelenk sunma töreninden sonra, Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ‘Atatürk’ün Ebediyete İntikalinin 79. Yıldönümü Anma Programı’ Rehberlik ve Araştırma Merkezinde (RAM) gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından, Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Abdullah Cemal Tola, tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yapıldı.

Hedeflerden biri olmuştur

“Her insan kuşkusuz ki, doğar, yaşar ve ölür” diyerek sözlerine başlayan Tola, “Bu değişmez gerçek yaşamakta olan her kişi tarafından bilindiği halde asırlar boyunca ölümsüzlük insanoğlunun fani dünya hayatında ulaşmak istediği en önemli hedeflerden biri olmuştur. Fakat bununla birlikte toplumların hayatlarında öyle kimseler vardır ki onlar cismen ve tıbben ölmüş sayılsalar da manen ve ruhen hiç.ir zaman ölmezler. Bu kimseler bir buluşla, bir aşıyla ya da zaferlerle dünyayı daha yaşanılır bir yer yaparak unutulmamanın anahtarını elde etmişlerdir” dedi.

Büyük bir devlet adamıdır

Tola sözlerine şöyle devam etti: “İşte Atatürk yakarıda bahsettiğimiz özelliklerden dolayı yaptıklarıyla sadece ülkemiz ve milletimiz adına değil aynı zamanda dünya platformunda belli bir yere gelerek bunu başarmış kabiliyetli bir komutan reformist, zeki bir siyasetçi ve ülke kuran büyük bir devlet adamıdır. Herkesin bildiği gibi Atatürk’te var olan bağımsızlık tutkusu ve aşkı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasında başta gelen faktörlerden biri olmuştur” diye konuştu.

Takdirini ve beğenisini kazanmıştır

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya İstiklal ya Ölüm” demek suretiyle Türk milleti ile birlikte büyük bir bağımsızlık savaşına girişerek dünyanın önde gelen emperyalist güçlerine karşı dünya tarihindeki en büyük zaferin mimari olduğunu ifade eden Tola, “Diğer tarafta kazanılan zaferden sonra ortaya koyduğu siyasi duruşu ile bilhassa “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” ilkesine bağlı kalınarak, bundan sonra izlenecek yol haritası ve de tüm dünya devletlerinin saadeti mutluluğu dünya barışı için yapılması gerekenler ile ilgili ortaya koyduğu öngörüleri, tüm dünya devletlerinin ve devlet adamlarının istisnasız takdirini ve beğenisini kazanmıştır.”  

Birlikte yaşama iradesidir

Atatürk’ün hiçbir zaman ırk, din, etnik köken esasına dayanan millet anlayışlarına itibar etmediğine dikkat çeken Tola, “O’nun için milletin ayırt edici vasfı Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet’te ortak bir tarih ve birlikte yaşama iradesidir. İşte bu yüzden bugün Türkiye anayasal vatandaşlık zemininde tarih şuuruna ve ortak yaşama iradesine sahip güçlü ve demokratik bir ülkedir ki bu irade artık darbeleri püskürtecek bilince ve güce erişmiştir” dedi.

Son anına kadar ülkesine hizmet etmiştir

Tola, “Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkmasını arzu ve temenni etmiştir.  Atasının gösterdiği bu ülke doğrultusunda Türkiye 2023-2053-2071 gibi yüz yıllık hedefler koyan, bu hedeflerini gerçekleştirmek için azim ve inançla çalışmaya devam eden, yaşadığımız coğrafyanın tüm zorluklarına rağmen kendi iradesini ortaya koyan ve kararlılıkla uygulayan Güçlü ve Büyük bir ülke konumuna gelmiştir” şeklinde konuştu.  

Hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız

Tola sözlerine şöyle son verdi: “Atatürk'ün fikir ve düşüncelerini en iyi şekilde kavrayıp anlamak, bu fikir ve düşünceleri gelecek kuşaklara iyi bir şekilde intikal ettirmek yaşadığımız sürece bunları elimizden geldiğince uyguluma sahasına koymak hepimiz için önemli bir vazifedir. O nedenledir ki her zamankinden daha çok çalışıp vatanımız ve milletimiz için büyük işler yapmanın gayreti içinde Liderimize layık olmaya çalışmalı ve bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız.”

Öğrencilere ödüller verildi

Afyon Kocatepe Üniversite Konservatuar Öğrencileri tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği parçalar seslendirildi. 10-16 Kasım Atatürk Haftası münasebetiyle düzenlenen ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Mustafa Tutulmaz, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban tarafından takdim edildi.  >>GÖKHAN KOCAASLAN

 
Anahtar Kelimeler:Türkiye, Cumhuriyeti’nin, Kurucusu, Ulu, Önder, Mustafa, Kemal, Atatürk, ölümünü,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 270
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
DURUŞMAYA KATILMADILAR
ÇOBAN'A DESTEK ZİYARETİ
MUHTARLIK ÇOK DEĞERLİDİR

MUHTARLIK ÇOK DEĞERLİDİR
Öğretmenlere Çok İş Düşüyor
Öğretmenler öğrencilere örnek olmalı
ASLANLAR ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRDİ
Öğretmenler başımızın tacıdır
Diğer Başlıklar

ÇOCUKTAN ÇOCUĞA TECAVÜZ
DURUŞMAYA KATILMADILAR
ÇOBAN'A DESTEK ZİYARETİ
MUHTARLIK ÇOK DEĞERLİDİR
Öğretmenlere Çok İş Düşüyor
Öğretmenler öğrencilere örnek olmalı
TARAFTARA ÇAĞRI
YARENLER HATA İSTEMİYOR
Jetler zorlu 90 dakikaya hazır
Bandırma yolcusu kalmasın
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Ali KÜÇÜKKARTAL
EDEP YA HU!
SON GÜNLERDE bir instagramcanlı yayını sırası...
Fatih SUSUZ
İSTANBUL'U DA DİZE GETİRDİK
Türkiye Basketbol Ligi’nde şampiyonlukm...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
“Ben güzel ahlâkı tamamlamak i&...
Ahmet SARLIK
Öğretmenler günü !
  Bugün 24 kasım Öğretmenler g&uum...
M.Emin Güzbey
BAŞKAN ÇOBAN'DAN AÇIKLAMA VAR
  Fakat ben Başkan Çoban’ı...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
ÖLÜM
İnsanoğlu tüm üstün özellikler...
YAVUZ DONAT
Kıbrıs’tan “entel dantel” manzaraları
Nâzım Hikmet'in      "...
Gökhan Kocaaslan
GEREKENİ YAPIN SOLAK HOCAM
Aslında birkaç haftadır İl dışı programları...
Ahmet Işık
Bu sese kulak verelim
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
Rabia Güzbey
ÖNCE TÜRKİYE'YE VEFA
Bugün ele almak istediğim başka bir konuvardı...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0207:4212:5515:3017:4919:17

Saturday, November 25, 2017
Tarihte Bugün
1072 - Büük Selçuklu Sultanı Alparslan'ın Vefatı
1922 - Edirne'nin Kurtuluşu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1.27