Bugün - Tuesday, January 23, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Taş işi modadır, marka etmek kolay değil

SESEMAK Makine-Selim Kılınç Marble Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kılınç, ODAK’a önemli açıklamalarda bulundu.

Ekonomi Haberi - Tuesday, October 31, 2017 - 08:52
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

TÜYAP Bursa Fuarcılık tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği iş birliğiyle bu yıl 25-28 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenen Bursa 3. Uluslararası Blok Mermer Fuarına katılan SESEMAK Makine-Selim Kılınç Marble Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kılınç, bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Bursa Blok Mermer Fuarına her yıl düzenli bir şekilde katıldıklarını söyledi.

Yüzde 80’i Çin’e

Afyonkarahisar’da SESEMAK Makine-Selim Kılınç Marble olarak gurup şirketleri bulunduklarını ifade eden Selim Kılınç, “Aynı zamanda Afyonkarahisar-Ankara Karayolu 5’inci kilometrede Mermer Fabrikası ve Organize Sanayi Bölgesinde Mermer Makineleri ve işleme makineleri üretiyoruz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 5 tane ocağımız bulunmaktadır. Blok satışlarımızın % 80 Çin, Hindistan ve Arap ülkelerini giderken, işlenmiş olarak da Ortadoğu ve Amerika, İngiltere ve Avrupa’ya gönderiyoruz” dedi.

Mermerci kendisini yeniliyor

Sektörün düşük kapasite de olsa bile blok satışında ve ihracatında Selim Kılınç Marble olarak dünya’da 1’inci ve 2’inc sırada olduklarına dikkat çeken Kılınç, “Çevremizde hep ucuz satıldığı söylenilmektedir. Aslında ucuz satılan bir blok yoktur. Eğer Türkiye’deki ocak işletmeleri, mermer ve maden işiyle uğraşan işletmeler blok satmasaydı modern fabrikalar kuramazdık. Satılan Blok Mermer parasıyla bütün fabrikalar da modernizasyon ve daha kaliteli makineler ile mermerciler kendisini yeniliyor” diye konuştu.

Sektörü ayakta tutuyor

Blok mermerin önüne kota konulmasını isteyen mermercileri eleştiren Kılınç, “Eğer blok mermerin önü kısıtlanırsa Türkiye’deki mermer fabrikaların ve ocakların çoğu çalışamaz hale gelir. Çünkü taşların ham maddesi sadece Türkiye’de değil, biz bu bloğun önünü kesersek bizden alıcı olan firmalar Çin ve Hindistan’a gider ve başka ülkelerden blok alır. Bizim pazarımızda da başka ülkeler ile karşımıza çıkarlar. Bizim ocaklarımızdaki blok işi en az yarı yarıya işlenmişle birlikte sektörü ayakta tutuyor” ifadelerini kullandı.

30 bin ton taş bulunuyor

Bursa Blok Mermer Fuarını değerlendiren Selim Kılınç, “Fuarın 1’inci yılında 30-40 katılımcı ile çok az bir katılım sağlanmıştı. Ama 2’inci yılında yüzde 80 arttı, 3’üncü yılında ise doluluk yüzde 100 ulaştı. Şuanda buraya indirilen 30 bin ton taş bulunmaktadır. Buraya indirilen blok taşlar tamamen geri fabrikaya gitmeyecek. Buradan direk limana giderek yüklenecek. Buda bizim için gayet iyi ve tuttu. Mevsimsel olarak da zamanlama çok iyi oldu. Aynı zamanda blok’un burada sergilenmesi yeni sezona hazırlık yapılıyor ve müşterilere tanıtılıyor” dedi.

Çok fuarlar sistemi bozar

Dünya’daki büyük fuarlara da katıldıklarını belirten Kılınç, sözlerine şöyle devam etti; “Çin, Hindistan’a ağırlıklı olarak her yıl katılıyoruz. İzmir’de işlenmiş taşta burada blok mermerde zamanlama çok iyi oldu. Çoğu fuar firmaları diyor ki, “Şurada da fuar yapılsın, burada da fuar yapılsın” böyle bir şey yok. Türkiye 2 tane fuarı ancak kaldırıyor. İtalya’da bile Verona’da her yıl oluyor. İtalya Karara’da 3 yılda bir oluyor. Yani çok fuarlar sistemi bozar” diye konuştu.

Aylık 4 bin ton taş sattık

Bursa Blok Mermer Fuarına Kütahya’da bulunan ocaktan çıkarılmış Blok Mermerleri getirdiklerini belirten Kılınç; “Kütahya’daki ocağımızda 1,5 yıl uğraştık ve bu yılda aylık 4 bin tona yakın bir satış yakaladık. Bizim içinde en popüler olarak Kütahya’daki çıkarıp işlemiş olduğumuz taştır. Aslında hepsinin ayrı bir alıcısı oluyor. En pahalı yüksek taşlar ile ekonomik taşlara alıcımız var. Bu taşları genelde Hindistan, Mısır, Ürdün gibi ülkelere gönderiyoruz” dedi.

Afyon’da 12 ay fuar var

Afyonkarahisar’ın bu tür organizasyonları çekmeyeceğini söyleyen Kılınç, “Neden derseniz, İstanbul Osmangazi Köprüsü açıldıktan sonra çoğu insan uçakla geliyor. 1,5 saatte havalimanından çıktıktan sonra Bursa’ya ulaşıyor. Bursa’nın restoran sayısı, otel sayısı, turizmi daha farklıdır. Afyonkarahisar’da da böyle bir şey düşünülemez. Afyonkarahisar’da zaten 12 ay fuar var. Afyonkarahisar’a çok modern fabrikalar yapıldı” diye konuştu.

Kimse efor sarf etmesin

“Alıcı almaya geldiği zaman mermeri fabrikalarda görüyor” diyen Kılınç sözlerine şöyle devam etti:  “Kimse buna boşuna efor sarf etmesin. Ancak şöyle olur, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda veya Afyonkarahisar Mermerciler Derneği Afyonkarahisar Spor Kompleksinin orada showrom gibi bir yer yapıp herkese kiraya verir herkes ürünlerini oraya koyarak sergileyebilir” ifadelerini kullandı. 

Taş işi modadır

SESEMAK olarak Türkiye’nin değişik illerinde ocakları olduğuna dikkat çeken Kılınç,  “Bursa’da 1, Kütahya 1, Beyşehir 2, Burdur 1, Isparta 1 ocağımız var. Tabi ki taş işi de bir modadır. Müşterinin önüne arkası olan verimli dağları bulup ortaya çıkarmamız gerekiyor. Tek taş bulmuşsun o çok fazla ifade etmiyor. Güçlü dağda çalışmak gerekiyor, çünkü bin ton ve 2 bin ton taş projelere hitap etmiyor. Alıcılarımız genelde arkası gelecek olan taşı tercih ediyor” dedi.

Taşı marka etmek kolay değildir

Açılın bir ocağın 1 yıl sonra projelendirme çalışması yapıldığını ifade eden Kılınç, “Açıldıktan sonra projeleri yazılıyor ve taşın mimarisi taşın nerede hangi zeminde kullanılacağı araştırıyor. Hemen bir ocağı açtın ardından para kazanalım diye bir şey yok. Bir taşı müşterinin önüne atmak, uzun süreç alıyor bu da en az 1 yıldır. Taşı marka etmek öyle kolay bir şey değildir” diye konuştu.

Devlet önümüzü açıyor

Ocak açma konusunda sıkıntıların devam ettiğin ifade eden Kılınç, “Türkiye genelinde bize sıkıntı verenler çevreciler oluyor. Çevreciler çıkıyorlar, fotoğraflar çekiyorlar, dağlar gitti diye söylüyorlar. Aslında böyle bir şey yok. Bunlar sadece Türkiye’nin ve sektörün önünü kesmeye çalışan bazı gruplar tarafından yapılıyor. Genelde köylüyü ve çevreciyi ayaklandırıyorlar. Devletimiz şuanda madenlerin önünü açıyor ve iyiye gidiyor” dedi.

Yüzde 2’si ve 3’ünü kullanıyoruz

Yeni çıkan yönetmelikte artık fazla zorlanmadıklarını belirten Kılınç, “Devletimiz artık biliyor ki, sektörde ne kadar işçinin kazanç sağladığını, aldığı vergi, orman haklarını, kurumlar vergisini, mermerci hepsini kendi cebine katmıyor ki. Bir ocakta ormanın Türkiye Cumhuriyeti Kurulalıdan beri 80 yılda aldığı parayı 20 yılda orman madenci ve mermerciden aldı, ormanlar gelişiyor ağaçlandırma yapılıyor. Ormanı bize veriyorsa ki devlet iki kat parasını alıyor. Öyle söylendiği gibi ormanında gittiği de yok. Türkiye’deki doğaltaş zenginliklerinin yüzde 2’si ve 3’ünde çalışıyoruz. Bunları Türkiye’nin önünü kesmeye çalışan yabancı güçler ve başka ülkelerdeki rakiplerimiz “dağlar gitti” diyerek ortaya atıyorlar” dedi.

Rahatlattığı konular var

Ormanlarda çalışmaların devletin izinlerine göre yapıldığını söyleyen Kılınç sözlerin şöyle devam etti: “Şunda devletimizin belirlemiş olduğu kanunlarına nizamlarına uygun olarak çalışıyoruz. Orman açma, izin almadan çalışan hiçbir arkadaşımız yok. Bu konuda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bazı çalışmalar ile rahatlatmaya gidiyor ve rahatlattığı konular var. Geçtiğimiz günlerde 600’e yakın ruhsat kestiler, yer altı kaynaklarının daha hızlı işlemesi için de önümüz açıldı. Tabi eksikler var mı var bunlarda zaman zaman tamamlanıyor” ifadelerini kullandı.

Yeraltındaki rezervi iyi tespit ederiz

Kılınç, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Orman Ön Karot İznini açtıklarında rahat bir çalışma yapabileceklerini söyledi. Kılınç, “ Her iki Bakanlığımız Orman Ön Karot İzni sağlarsa ve önümüzü açarlarsa dağlar talan olmaz ve doğru yerlerde çalışırız. Şuanda Karot Makinesi sokturmuyorlar. En büyük sıkıntımızda budur. İzin alındığı zaman dağa kazma vurmadan önümüzü açarlarsa daha bilinçli çalışırız. Yeraltındaki rezervi daha iyi tespit ederiz, ormanları kesmeden sahadaki yer altı tespitini yaptıktan sonra maden zenginliğinin ne tarafta olduğunu biliriz ve dağlarda bozulmamış olur” dedi. >>GÖKHAN KOCAASLAN

 
Anahtar Kelimeler: SESEMAK, MakineSelim, Kılınç, Marble, Yönetim, Kurulu, Başkanı, Selim, Kılınç, ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 553
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Ekonomi Haberleri
Alınan önlemler darbenin etkilerini azalttı
5.309 milyar TL katkı sağlandı
Yeni yıl kuaförlere yaradı

Yeni yıl kuaförlere yaradı
Başvurular başladı
Afyon’da atık su miktarı 148 litre
Hayvan başına 250 lira destek
5 milyon TL’lik parke taşı yapılacak
Diğer Başlıklar

ÖZELLEŞTİRİLMİYOR, GÜZELLEŞTİRİLİYOR...
Bedava maaş alma devri sona erecek!
Etkin pişmanlığa tahliye
3 yetkisizlik bir red
3 hattında ByLock çıktı
Esnaf ve Sanatkâr uyandı
Alınan önlemler darbenin etkilerini azalttı
5.309 milyar TL katkı sağlandı
AFAD çadırına roket düştü
Acarlar Vagon Dünyaya açılıyor
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
M.Emin Güzbey
ÖZELLEŞTİRİLMİYOR, GÜZELLEŞTİRİLİYOR...
  Cumartesi günü Şeker Fabrikasınd...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Yerli ve Milli olmak
Son zamanlarda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ...
İSMAİL AKAR
TÜRKİYE GÜÇLÜ ÜLKENİN ADIDIR
      Orta doğuda emperyalist &uu...
Fatih SUSUZ
İKİ FARKLI OYUN GÖRDÜK
  TFF 2.Lig Kırmızı Grup 18.Hafta karşılaşma...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
HURAFELER DE SERMAYELEŞİR   BÜYÜ...
Ahmet SARLIK
Şeker gibi Tatlı insanlar
  Afyon Şeker Fabrikasının kuruluş hikayesin...
Ali KÜÇÜKKARTAL
MMA CHP HAFİF SİKLET BOKS MAÇI
MMA CHP HAFİF SİKLET BOKS MAÇI   G&u...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
Ramazan DEMİR
TEKNOLOJİ TUFANI
         ...
YAVUZ DONAT
İl il… FETÖ
  Afyon... Denizli... Manisa... Me...
CELAL TURGUT KOÇ
KATAR'DA İKİ LEYDİ
Katar uluslararası kitap fuarı vesilesiyle bulundu...
Ahmet Işık
Taşeron sınavı hazırlık kitapçığı
Genel bütçe kapsamındaki kamuidareleri...
Gökhan Kocaaslan
CAN GİTTİ TEDBİR GELDİ
Vatandaşın dört gözle beklediği Battı-&C...
Rabia Güzbey
Festival dedik, fosss-tival çıktı
Geride bıraktığımız hafta içinde Termal ve ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1517 - Sinan Paşa'nın şehâdedi
1913 - İttihatçıların Bâb-ı Âli baskını
1913 -  İttihatçıların Babıali Baskını.
1973 -  Vietnam'da Barış.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
8.08