Bugün - Monday, February 19, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

ByLock raporları okundu

Haklarında Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçlamasıyla kamu davası açılan ve Polislikten ihraç edilen sanıkların yargılamalarına devam edildi. Daha önceki duruşmalarda ByLock kullanmadıklarını ifade eden sanıklara ByLock analiz raporları yüzlerine okundu

Güncel Haberi - Thursday, October 12, 2017 - 09:58
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’de dün görülen duruşmalarda öğleden önce 10 sanık yargılandı. İfadeleri alınan sanıkların duruşmaları Kasım ayına ertelendi. Kanun Hükmünde Kararname ile Polislikten ihraç edilen tutuklu sanık Selçuk Erdoğan kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Telefon hattında ByLock çıktığı yönünde ki iddiaları kabul etmeyen sanık Erdoğan, “Bu hattı kod adı İlker Demir olan kişi kullandı. Ben bu hattı hiç kullanmadım. Hattı aldım ve bu hattı bu kişiye teslim ettim. Ben telefonuma kesinlikle ByLock yüklemedim. Benim iyi niyetimi kötüye kullandılar” dedi. Bir sonraki duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

15 ay ByLock bağlantısı

Tutuklu sanıklardan olan İsmail Çay’da dün savunmasını yaptı. Sanık Çay savunmasına başlamadan önce Mahkeme Başkanı sanığın ByLock içeriklerini yüzüne okudu. Mahkeme Başkanı, “ByLock Analiz Raporları geldi. ByLock’a ilk giriş tarihi 11 Ağustos 2014 tarihinde Bingöl yapılmış. ByLock’a son bağlanma tarihi 12 Kasım 2015 tarihinde yine Bingöl’den yapılmış. Hattınızla 15 ay süreyle bağlantı kurulmuş. Malatya, Ankara, Nevşehir ve Bingöl’de bağlantı kurulduğu görülüyor” dedi.

Talimat almadım

SEGBİS ile tanık olarak dinlenilmesi beklenen Ekrem Şaşmaz’a bağlanılmadı fakat yazılı olarak daha önce verdiği ifadeler sanığa okundu. Terör Örgütüne üye olmak suçlamasını kabul etmediğini söyleyen sanık İsmail Çay, “Ben çocuğumu özel koleje gönderdim. Mardin’de şar görevinde olduğum için mecbur kaldım. Eşim hamile olduğu için Bank Asya’ya 1000 TL para yatırdım. Ben bu parayı  kimseden talimat almadan yatırdım. Ben bu banka ile çocuğumun okulu nedeniyle 2009 yılından itibaren çalışıyorum” dedi.

Amelilik yaptım

Örgütün dershanelerine gittiğini söyleyen İsmail Çay, “Onların dershanelerine gittik. Ben onların şirketlerinde ekmek paramı kazanmak için amelilik yaptım, çimento taşıdım. Onların şirketinde ki sigortam bu yüzdendir. Ben ByLock’u kesinlikle kullanmadım. İddiaları kabul etmiyorum” dedi. Tutuklu sanık İsmail Çay’ın tutukluluk halinin devamına karar verilirken duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

İyi birimlerde çalışamadım

Tutuklu sanıklardan olan Levent Sağlam ile ilgili ByLock analiz raporları okundu. Sağlam’ın ByLock’a ilk olarak 11 Ağustos 2014 tarihinde Bolvadin İlçesinden bağlandığı belirlenirken son bağlanmanın ise 18 Ekim 2014 tarihinde yine Bolvadin ilçesinden yaptığı belirlendi. Kamudan ihraç edilen ve Mahkeme heyetine celse arasında 18 sayfa yazılı bir savunma sunan Sağlam, “Lehime olacak delillerin toplanmasını talep ediyorum. Benim ByLock’u teknik olarak yüklemem mümkün değil. Ben örgüt üyesi olmadığım için teşkilatın iyi birimlerinde görev yapamadım. Örgüt üyeleri genellikle Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü birimlerinde görev yaptılar” dedi. Sanık Levent Sağlam’ın tutukluluk halinin devamına karar verilirken duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Eşinde de ByLock çıktı

Tutuklu sanıklardan olan ve Kanun Hükmünde Kararname ile Polislikten ihraç edilen Ali Burma’da savunmasını yaptı. Kendisi hakkında, “Ali Burma, Fuat Baran’ın hocalığını yaptığı sohbetlere katılıyordu. Biz kendisi ile aynı grupta değildik” diye ifade veren tanık ifadesini kabul etmeyen sanık Ali Burma, iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Sanık Ali Burma’ya ByLock analiz raporları okundu. Burma’nın üç ay süre ile ByLock bağlantısının bulunduğu ve 12 sefer giriş yaptığı belirlendi. Ali Burma’nın eşinin kullandığı telefon hattında da ByLock çıktığı belirlendi.

Bana iftira ettiler

Kendisinin İstihbarat Şubede görev yaptığını söyleyen tutuklu sanık Ali Burma, “Benim hakkımda daha öncede cemaatçi ve Ergenekoncu dediler ama ben hiçbirisi değilim. Ben Bank Asya’ya para yatırmadım. Talimattan yaklaşık iki sene sonra ben bankaya paramı yatırdım. Ben ByLock’u kesinlikle kullanmadı. Benim üzerime atılan suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Beni şikayet edenler benim telefonumu kullandılar. Ağız birliği yaparak bana iftira attılar. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Tuşlu telefon kullanıyorum

ByLock analiz raporlarının yüzüne okunduğu diğer bir tutuklu sanık ise Onur Başoğlu oldu. Onur Başoğlu’nun ByLock’a ilk bağlanma tarihi 1 Kasım 2014 tarihinde ilimiz merkezinden gözükürken, son bağlanma tarihinin ise bundan biray sonra Muş’un Varto ilçesinden olduğu belirlendi. ByLock kullandığı iddialarını kabul etmediğini söyleyen Başoğlu, “Ben tuşlu telefon kullanıyordum. Ben cezaevinde olduğum için bunu ispat edemiyorum. Ben HTS kayıtlarının gelmesini talep ediyorum. ByLock kullandığımı kabul etmiyorum” KHK ile Polislikten ihraç edilen Onur Başoğlu’nun duruşması ileri bir tarihe ertelendi.

ByLock kullanmadım

ByLock analiz raporları çıkan diğer sanık ise Süleyman Gür oldu. Tutuklu olarak yargılanan sanık Sülleyman Gür ile ilgili ByLock analiz raporları okundu. Süleyman Gür’ün ByLock’a ilk olarak 12 Ağustos tarihinde Konya’nın Akşehir İlçesinden bağlandığı son girişin ise 22 Mayıs tarihinde Eskişehir’in Sivrihisar İlçesinden olduğu tespit edildi. Süleyman Gür’ün telefonuna 19 mesaj gelirken 15 mesajın gönderildiği ortaya çıktı. ByLock kullanmadığını söyleyen ve ByLock’ta devresi İsmail Atay’ın bulunmasına anlam veremediğini söyleyen Süleyman Gür, “İsmail Atay benim devre arkadaşım, onunla görüşmek için herhangi bir programa ihtiyacım yok” dedi.

15 Temmuz’da çalıştım

15 Temmuz darbe kalkışmasının olduğu gece yoğun bir tempoda çalıştığını söyleyen Süleyman Gür, “Ben darbe kalkışmasının olduğu gece canımı ortaya koyarak tüm personelimle yoğun bir tempoda çalıştık. Benimle ilgili 15 Temmuz ile ilgili herhangi bir iddia bulunmamakta. Benim bunlarla herhangi bir bağlantım yok. İstihbarat, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü birimlerinde hep kendilerine yakın kişileri çalıştırdılar. Ben o birimlerde hiç çalışamadım”

Diğer hat eşinin

Tutuklu sanık Süleyman Gür, “Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanan kişilerin hiçbiri benim ismimi söylememiş. Ben hiçbir zaman toplantıya katılmadım. Hiç kimseden de talimat almadım. Bank Asya ile ilgili olarak ise kredi kartım vardı ve borcunu kapatısaya kadar kullandım” dedi. Savcı’nın, “Diğer hattında da ByLock tespit edilmiş. Bu hatta mı sana ait” şeklinde yönelttiği soruya cevap veren Süleyman Gür, diğer hattı eşinin kullandığını söyledi.

Ben terörist değilim

Tutuklu sanıklardan olan İrfan Çetin ile ilgili ByLock analiz raporlarıda Mahkeme Heyetine ulaştı. Çetin’in ilk ByLock girişinin 16 Ağustos 2014 yılında Kastamonu’dan olduğu son girişin ise 22 Mayıs 2015 tarihinde Kastamonu şehrinden olduğu belirlendi. “Ben terörist değilim” diyerek savunmasına başlayan tutuklu sanık İrfan Çetin, “Ben kesinlikle ByLock yüklemedim. Bu iddiaları kabul etmiyorum. 18 sayfalık yazılı savunma verdim. Gözaltına alındıktan sonra beni Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürdüler. Burada bana bildiğim isimleri söylememi istediler. Psikolojik sorunlarım vardı bazı isimler saydım ve serbest bırakıldım. Daha sonra vicdanım el vermedi ve gidip ifademi düzelttim. Ben iftira attığımı düşündüm. Ama ben kesinlikle ByLock kullanmadım” dedi.

 

 

 
Anahtar Kelimeler:Haklarında, Silahlı, Terör, Örgütüne, Üye, Olmak, suçlamasıyla, kamu, davası, aç,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1219
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
ŞEHİDE VE TÜRK BAYRAĞINA SAYGISIZLIK
MİTİNG ALANLARI BELİRLENDİ
ŞEKER FABRİKALARI SATILIYOR

ŞEKER FABRİKALARI SATILIYOR
KÜRT MAHMUT ÖRNEK OLDU
ÜST DÜZEY MÜCADELE VARDI
Örgüt sürgün gönderdi
Hakkı başkan haklı çıktı
Diğer Başlıklar

FETÖ/PDY DAVALARINDA SON DURUM (3)
AKܒnün demirbaşı hastanın bacağında
ŞEHİDE VE TÜRK BAYRAĞINA SAYGISIZLIK
MİTİNG ALANLARI BELİRLENDİ
ŞEKER FABRİKALARI SATILIYOR
KÜRT MAHMUT ÖRNEK OLDU
BOŞ TRİBÜNLERE OYNANDI
KAZANMAMIZ GEREKİYORDU
Salonda “CAN” pazarı 86-84
STEFANOS KENDİNİ YERLERE ATTI
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
M.Emin Güzbey
FETÖ/PDY DAVALARINDA SON DURUM (3)
  İlimizde 2017 yılı başından itibaren g&oum...
İSMAİL AKAR
Büyükşehir Bir Başka Bahara
Cumartesi günü ilimiz Ak Parti Genel Baş...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM!
ALiJA, ORWELLVEHOW TO BE A LATIN LOVER “İsl...
Ali KÜÇÜKKARTAL
NEZAKET ŞART!
Basit bir şirket bünyesindeçalışan ins...
Fatih SUSUZ
YAĞMUR BEREKETLİ GELDİ
İlimizi 2.lig Kırmızı Grup’ta başarıyla tems...
Ahmet Işık
ÖRNEK PROJEYE İMZA ATALIM
  Ülkemizde illerde ve ilçelerde...
Ramazan DEMİR
AYDIN (II)
Genç din dersi öğretmeni (bay),karşısı...
Ahmet SARLIK
GÜN BİRLİK GÜNÜ
    Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
BASINDAN SEÇMELER
Nurettin Veren/ YENİAKİT
Yetkilerini zulüm olarak kullanan rektör...
Gökhan Kocaaslan
Sinanpaşa MYO’ya yeni bölümler
  AKÜ Rektörü Mustafa Solak&r...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
YAVUZ DONAT
İl il… FETÖ
  Afyon... Denizli... Manisa... Me...
Rabia Güzbey
Festival dedik, fosss-tival çıktı
Geride bıraktığımız hafta içinde Termal ve ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1405 - Emir Timur'un vefatı.
1918 - Erzincan/Çayırlı'nın kurtuluşu.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
4.94