Bugün - Monday, August 20, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

FET֒den 4 ceza 2 tahliye

Silahlı Terör Örgütüne üye olmak suçlamalarıyla haklarında kamu davası açılan sanıklar savunmalarını yaptılar. Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanan tutuklu iki sanık tahliye edilirken 2 kişi hakkında ise 1 yıl 10 ay ceza verildi

Güncel Haberi - Wednesday, October 11, 2017 - 11:01
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde öğleden önce görülen duruşmalarda 10 sanık yargılandı. Tutuklu olarak yargılanan Polislikten ihraç edilen Bayram Sayın kendisine yöneltilen iddiaları kabul etmedi. Aktif-Sen’e üye olmadığını kendisi hakkında tanık olarak ifade veren Mutlu Kumral ile aralarında husumet bulunduğunu söyleyen Bayram Sayın, “Mutlu Kumral’ın hakkımda verdiği iddiaları kabul etmiyorum. O şahıs ile aramızda husumet var. Gevaş’ta görev yaptığımız sırada ben ona borç para vermiştim. Bu birkaç sefer tekrarlandı ama bana borcunu ödemedi” dedi.

Sınav sorularını vermişler

Tanık olarak ifadesi yazılı olarak alınan tanık Mutlu Kumral ise, “Bir gün beni aldılar ve bir yere götürdüler. Beni götüren kişi, ‘Şimdi burada göreceklerini hiç kimse bilmeyecek” dedi. Ve çantasından çıkardığı 100 sorunun bulunduğu bir dosya verdi. Komiser Yardımcılığı sınavlarına girecektim. Sınavda bu soruların 80’i çıktı. Bana İnkılap ve Din Kültürünün nasıl olduğunu sordular bende gayet iyi demiştim. Ben bu sınavdan 87 alarak başarılı oldum” dedi. Bayram Sayın’ın duruşması ileri bir tarihe ertelendi.

Salonun boşaltılmasını istedi

Tutuklu sanıklardan Abdullah Taş ise savunmasında kendisinin İstihbarat şubesinde görev yaptığını belirterek, bazı bilgiler vereceğini söyleyerek yargılamanın kapalı yapılmasını salonda bulunanların ise dışarıya çıkarılmasını istedi. Mahkeme Heyeti ise tutuklu sanık Abdullah Taş’ın bu talebini geri çevirdi. Kamudan ihraç edilmediğini halen davanın devam ettiğini belirten Abdullah Taş, Bank Asya’da ki hesabının 2009 yılında beri var olduğunu belirterek, talimat ile para yatırmadığını söyledi.

Ek süre verildi

2013 yılı mayıs ayında çocuğunu kreşe gönderdiğini söyleyen Taş, “Kreş evimin hemen yanındaydı, üç ay süreyle çocuğumu buraya gönderdim. Tanık ifadelerine göre benim maaşımın yüzde 10’unu hummet verdiğim iddia edilmiş. Ben bu iddiayı red ediyorum. ByLock kullanımını red ediyorum. Tanık ifadelerine göre benim Komiser Yardımcılığı sınav sorularının verildiği bir ortamda görüldüğüm yer alıyor. Ben bunuda kabul etmiyorum” dedi. Sanık avukatı ek süre talep ederken Mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Sanık Abdullah Taş ile ilgili ByLock analiz raporlarının istenmesine karar verildi.

Binlerce kez pişmanım

Tutuksuz olarak yargılanan sanıklardan İlyas Aydın ise pişman olduğunu belirterek, Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanmak istediğini söyledi. Herşeyi Allah rızası için yaptığını söyleyen İlyas Aydın’ın bu talebi kabul edildi. İlyas Aydın hakkında Mahkeme Heyeti 1 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Sanıklardan Ahmet Coşkun ise son savunmasını verdi.

İstifa ettiğimi sanıyordum

SANSİAD ve HÜRSİAD’dan istifa ettiğine dair belgeleri Ekrem Koca’ya verdiğini söyleyen Coşkun, “Birgün dükkanımda oturuyordum ve HÜRSİAD ile SANSİAD’tan istifa etmek için dilekçe yazıyordum. O esnada Ekrem Koca geldi. Ne paytığımı sordu bende istifa dilekçelirini hazırladığımı söyledim. Kendisi bana, ‘Abi ben Afyonkarahisar’a gidiyorum. Senin istifa dilekçeni götürebilirim’ dedi. Bende dilekçelerimi ona verdim. Ben istifa ettiğimi sanıyordum ama etmemişim” dedi. Sanık Coşkun ile ilgili ifade veren tutuklu tanık Ekrem Koca ise, “Ahmet Coşkun bana dilekçeleri verdim, bende gereken yerlere teslim ettim” dedi. Sanık Ahmet Coşkun, “17-25 Aralık olaylarından sonra ben bunların gerçek yüzlerini gördüm ve bunların yanından koptum. Beraatimi istiyorum” dedi. Mahkeme Heyeti Ahmet Coşkun’a 1 yıl 10 ay hapis cezası verdi.

Gönül bağımı kopardım

Tutuklu sanıklardan olan ve Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanmak istediğini söyleyen Yaşar Aydın ise son savunmasını yaptı. Savunmasına, “Ben bunlarla gönül bağımı kopardım” diyerek başlayan Yaşar Aydın, “17-25 Aralık olaylarından sonra ben bunlarla tüm gönül bağımı kopardım ama resmi işlemlerimi bitiremedim. Ben kandırıldım, devletimden milletimden özür diliyorum. Ben bin pişmanım” dedi.

Allah’a havale ediyorum

2011 yılında kendisini bir şirkete ortak yaptıklarını söyleyen Yaşar Aydın, “Beni şirket ortağı yaptılar ama ben hiç para vermedim. Beni Sandıklı’da Kimse Yok mu Derneği kardeş aile yaptı. Benden para istediler. Ben ilçede yapılan okul için inşaat malzemesi verdim. Yaklaşık 100 bin liralık malzeme yardımı yaptım. Her yıl bir öğrenciye burs veriyordum. Heray 300 TL para veriyordum. Ben bu parayı ilçe imamı olan Bünyamin Uzun’a verdim. Ben bunarı Allah’a havale ediyorum” dedi.

Paralar ilçe imamına

İlçe imamına her yıl iki kurban parası verdiğini söyleyen Yaşar Aydın, “Her yıl benden iki kurban parası alırlardı. Bu paraları nakit olarak veriyordum. Ben bu kurban paralarını daha sonra gelen ilçe imamı Seyithan Biçer’e teslim ediyordum. 3 Zaman Gazetesi abonesiydim ama bir tane geliyordu. Ben 17-25 Aralık olaylarının yaşanmasından dolayı mutluyum. Bu olaylar bize bunların gerçek yüzünü gösterdi. Bizim gözümüzü açtı bu olaylar. Beni Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde sorguladılar. Gerçekten burada hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hatta çay bile ikram ettiler. Biz TEM Şubede çok rahattık”^dedi. Mahkeme Heyeti Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanan Yaşar Aydın’A 1 yıl 10 ay hapis cezası vererek tahliye etti.

Üye sayıları yetersizmiş

Tutuksuz sanıklardan olan Mustafa Kesler ile ilgili olarak Recep Küçük tanık olarak ifade verdi. İkbal Otel’de iki gün konakladıklarını söyleyen Recep Küçük ayaklarından rahatsız olduğu için İkbal Otel’e geldiklerini söyledi. Küçük Hocalar ilçesinde yaşadığını söyledi. Hocalar İlçesinde ki Şelale Yardımlaşma Derneğine üye olduğu iddialarını cevaplayan Mustafa Kesler, “Bir gün bana geldiler ve dernek kurduklarını sayılarının yetersiz olduğunu söyleyip benide derneğe üye yaptılar. Bana sadece imza atacağımı söylediler. Bank Asya’ya talimat ile para yatırmadım” dedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

15 Temmuz’da tutukluydum

Tutuklu olarak yargılanan Bilge Kağan Küçükcan, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde görev yaptığını belirterek suçlamaları kabul etmediğini söyledi. 15 Temmuz darbe kalkışması sırasında tutuklu olduğunu söyleyen sanık Bilge Kağan Küçük, “Hertürlü video kayıtlarına bakılabilir. Ben 15 Temmuz gecesi tutukluydum. Ben hiçbir olaya karışmadım” dedi. Bilge Kağan Küçükcan’ın tutukluluk haline karar verilirken ByLock içerikleri istenilecek.

3 şehirden ByLock bağlantısı

Tutuklu sanıklardan olan İkram Ekici’de savunmasını yaptı. ByLock kullanmadığını söyleyen İkram Ekici’nin yüzüne ByLock analiz raporu okundu. İkram Ekici’nin 5 ay süreyle zaman zaman Afyonkarahisar-Muş ve Konya’dan ByLock girişi yaptığı belirlendi. Telefonuna ve bilgisayarına  el konulduğunu söyleyen İkram Ekici’nin duruşması ileri bir tarihe ertelendi.

ByLock’u hoca yükledi

Tutuklu olarak yargılanan ve Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanmak istediğini beyan eden Fatih Coşkun ise Mahkeme salonunda bildiklerini anlattı. Telefonuna ByLock’u Yıldırım Balpınar’ın yüklediğini söyledi. Sandıklı’da muhasebeci olarak çalıştığını söyleyen Fatih Coşkun, “Sohbet toplantılarına katılıyordum. Telefonuma ByLock’u sohbet hocası olan Yıldırım Balpınar yükledi” dedi.

Hattı eniştem kullanıyordu

Mahkeme Başkanı ise, “İki hattında ByLock tespit edildi” demesi üzerine sanık Fatih Coşkun, “Hattın diğerini eniştem kullanıyordu. O telefona Bylcok’u ben yüklemedim, kim yükledi bilgim yok” dedi. Bank Asya ile ilgili açıklamalardada bulunan tutuklu sanık Fatih Coşkun, “Bank Asya’ya para yatırmamızı sohbet hocamız istedi. Bankanın zor durumda olduğunu ve destek olmamızı istedi. Bizde para yatırdık. Biz her ay 150 ile 200 lira arasında değişen tutarlarda himmet ödüyorduk. 2 tane Zaman Gazetesi abonesiyim. Birisi işyerime birisi evime geliyordu. Ben bunlara iki sefer kurban parası verdim. Çok pişmanım “ dedi. Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanan tutuklu sanık Fatih Coşkun 2 yıl 2 ay 7 gün hapis cezası alarak tahliye edildi.

Kayyum Müdür olarak atadı

Bank Asya çalışanlarından olan ve Kayyum atandıktan sonra vekil müdür olarak atanan Ömer Uz’da savunmasını verdi. 12 yıl Bank Asya’da çalıştığını söyleyen Ömer Uz, “Ben Bank Asya Afyonkarahisar Şubesinde 12 yıl çalıştım. Bir gün il imamı olduğu söylenen kişi bankaya gelmiş ve toplantı yapmış. Ben o gün bankada değildim. BU kişi bankada çalışanlarına AK Parti’ye oy verilmemesini isteyerek devlet büyüklerimiz hakkında ağza alınmayacak küfürler etmiş. Bir gün sonra Bankaya gittiğim zaman bana arkadaşım gelerek, ‘İyiki dün burada değildin, toplantı yapıldı, devlet büyüklerine küfürler ettiler, AK Parti’ye oy vermemizi istediler. Sen olsaydın o adama kesin dalardın’ dedi. Müdürün odasında yapılmış bu toplantı” dedi.

1 Dolar düğünden

Bank Asya’ya kayyum atandıktan sonra kendisinin vekil müdür olarak atandığını söyleyen Ömer Uz, Polis tarafından evinde yapılan aramada bulunan 1 Dolar ile ilgilide savunmasını yaptı. Ömer Uz, “O bir dolar yiğenimin düğününden kalma. Yiğenimin düğününde saçmak ise 80 dolar kuyumcudan aldım. Bu belgelenebilir. Çocuğum bu bir doları almış ve saklamış. Arama sırasındada 1 Dolar çocuğumun kumbarasında bulunmuştur, Ben tahliyemi istiyorum” dedi. Mahkeme Heyeti duruşmayı ileri bir tarihe ertelerken sanık avukatı, Ömer Uz tarafından Metropol şirketine yatırıldığı iddia edilen 1450 doların dekontunun istenmesini talep etti. 

Anahtar Kelimeler:Silahlı, Terör, Örgütüne, üye, olmak, suçlamalarıyla, haklarında, kamu, davası, ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 3817
 
Diğer Güncel Haberleri
ODAK’ı beğendi
Sırma veda etti
Av sezonu başlıyor

Av sezonu başlıyor
Gönül bağını tazeleyelim
Gökten Bayrağımız inmesin
Bayram dayanışmadır
Yerli malı Türk’ün malı
Diğer Başlıklar

Şampiyonluk beni heyecanlandırıyor
KARŞIYAKA HARUN İLE GÜLÜ
Afyonu unutmadım
Aç kalır vatansız kalmayız
Bakandan tam destek
ODAK’ı beğendi
Kaza 4 yaralı
Meclis 3 Eylül’de toplanacak
Sırma veda etti
Av sezonu başlıyor
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Fatih SUSUZ
ALTAY’I SEVİYORUZ
ALTAY’I SEVİYORUZ Pazar günü AFJE...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
Muhalefetsiz Demokrasi!
Muhalefetsiz Demokrasi! Çok sayıda vatanda...
Ahmet SARLIK
Özosy ve anılarım!
Özosy ve anılarım! Eski Sağlık Bakanlarından...
Mustafa Özkal
YERYÜZÜ SELAMSIZ KALMASIN
YERYÜZÜ SELAMSIZ KALMASIN   Bir &...
İSMAİL AKAR
DOLAR DOLUYOR
DOLAR DOLUYOR Önceki gün İmaret karşısı...
Gökhan Kocaaslan
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi ...
Ahmet Işık
YÜNTAŞ atakta
YÜNTAŞ atakta YÜNTAŞ A.Ş. büyü...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
YAVUZ DONAT
Sıcağı sıcağına erken seçim notları
Sıcağı sıcağına erken seçim notları Bug&uu...
Ramazan DEMİR
AFYON KİTAP FUARI
AFYON KİTAP FUARI Alımlı binalar, yay gibi, kalem...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1516 - Antep?in fethi
1543 - Barbaros Hayreddin Paşa?nın Fransa?nın Nis Kalesi?ni Fethi.
1915 - II. Anafartalar savaşı
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.98