Bugün - Saturday, July 21, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

FET֒nün herşeyini anlattı

Fetulahçı Terör Örgütüne yönelik haklarında kamu davası açılan sanıkların yargılamaları devam ediyor. Etkin Pişmanlık Hükümlerinden yararlanan sanık FET֒nün herşeyini anlattı. Sanık S.P., “Her ay belli bir bütçe konulurdu ve o bütçediki rakam ne ise o para mutlaka toplanırdı”

Güncel Haberi - Tuesday, October 10, 2017 - 10:01
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Silahlı Terör Örgütüne Üye olmak suçlamalarıyla dün hakim karşısına çıkan sanıklar savunmalarını yaptılar. Tutuksuz olarak yargılanan Mustafa Özcan kkendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi ve beraatini talep etti. Mahkeme Heyeti sanık Mustafa Özcan’ın tahliyesine karar verdi. Yine tutuksuz sanıklardan olan Muharrem Keskin’de son savunmasını yaptı. Örgüte müzahir olan ve Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Osmanbey Kolejinde işçi olarak çalıştığını söyleyen Keskin yine örgüte müzahir derneklerden olan Mahir Çalışanlar Derneğine ise okul yönetiminin istemesi üzerine üye olduğunu söyledi.

Otele ben para vermedim

Osmanbey Kolejinde çalışmak zorunda kaldığını söyleyen Keskin, “Ben ekmeğimin derdiydeydim. Ben bunların terör örgütü olduğunu bilmiyorumdum. Mahir Çalışanlar Derneğine okul yöneticileri üye olmamız gerektiğini söyledi, bende üye oldum. Çocuklarımın örgütün okullarında okuması konusunda ise devlet teşviği ve personel indirimi olmasından dolayı. Bank Asya’ya talimattan sonra para yatırmadım. Ben babamdan kalan miras parasını bankaya yatırdım, kimseden talimat almadı. Okul yönetimi, ‘Otelde toplantı var konaklamalı’ dediler bende tatil amaçlı gittim. Otel parasını okul yönetimi yatırdı” Mahkeme Heyeti sanık Muharrem Keskin’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Parayı okul yönetimi veriyordu

Örgüte müzahir kurumlarda çalıştığı, örgüt elebaşısının talimatından sonra Bank Asya’ya para yatırdığı, örgüt toplantılarına katıldığı iddialarıyla Hakim karşısına çıkan tutuksuz sanık Ergün Aydoğdu son savunmasını yaptı. Osmanbey Kolejinde çalıştığını söyleyen Aydoğdu, “Bank Asya’ya para yatırmamı isteyen Muharrem Keskin’dir. Ben kolejde işçi olarak çalıştım. Koleje kim gelir kim giderdi bilmem. Ayrıca Metropolitan’a para yatırmamı okul yönetimi istedi. Onlar bize para veriyordu, bizde bu parayı yatırıyorduk” dedi. Ergün Aydoğdu beraat etti.

4 şehirde görev yaptı

Örgüte müzahir eğitim kurumlarında İngilizce Öğretmeni olarak görev yaptığını belirten tutuksuz sanıklardan Alparslan Duman eşininde ana sınıfı öğretmeni olduğunu ve bu kurumlarda eşininde çalıştığını söyledi. 2012-2016 yılları arasında Afyonkarahisar’da Osmanbey Kolejinde çalıştığını söyleyen Duman, ilimize gelmeden önce sırasıyla Samsun, Trabzon ve Erzurum’da örgüte müzahir okullarda İngilizce Öğretmeni olarak görev yaptığını söyledi.

Tutuksuzdu tutuklandı

Bank Asya hesapları ile ilgili olarakta ifade veren sanık Alparslan Duman, “Ben Bank Asya’dan hesabımı 2001 yılında açtırdım. Ben bankaya herhangi bir talimat ile para yatırmadım. 2012 yılında Amerika’ya gittiğim doğrudur. Okul tarafından görevlendirildim ve öğrencilerle birlikte gittik. Biz gittikten üç gün sonra ise okul müdürü geldi” dedi. Savcı, sanık Alparslan Duman’a, “Bu şehirlere görevlendirme ile mi gittin yoksa kendi isteğin ile mi gittin” diye sordu. Sanık ise, “Kendi isteğim ile gittim” diye cevap verdi. Mahkeme Heyeti tutuksuz sanık Alparslan Duman’ı tutukladı.

Sohbetlere katıldım

İnfaz Koruma Memerluğundan ihraç edilen ve hakkında kamu davası açılan Ramazan Çağlar’da savunmasını yaptı. 2007 ile 2011 yılları arasında sohbetlere katıldığını söyleyen Ramazan Çağlar, 2011 yılında Hac’a gittiğini ifade etti. Bank Asya’da ki hesap hareketliliği ile ilgili de açıklamalarda bulunan Çağlar, “Oğlum bana 75 bin euro para gönedrid. Ben bu parayı Bank Asya’ya yatırmadım”

Gelini şikayet etti

Gelinin kendisini şikayet ettiğini söyleyen Çağlar, “Gelinim benim için, ‘Fetullah Gülen’in propagandasını yapıyor, Başbakan aleyhine konuşuyor’ diyerek şikayetçi olmuş. Ben bu suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. Tanık olarak ifade veren Numan Altın ile Mehmet Karaköse’de, Ramazan Çağlar ile birlikte sohbet toplantılarına katıldıklarını söylediler.  Ramazan Çağlar’ın duruşması ileri bir tarihe ertelendi.

Başkanlar şahit

Tutuksuz sanıklardan Abdülkadir Uğur, Beytullah Uğur ile Firdevs Uğur aynı anda hakim karşısına çıktılar. İlk savunmasını veren Abdülkadir Uğur, “Sohbet toplantılarına dini duygularım nedeniyle katıldım. Grup sorumlusu olduğum ifade ediliyor. Ben bu suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Ben Afyonkarahisar Büro-Sen Yönetim Kurulu üyesiyim. Memur-Sen FETÖ ile mücadele etmiştir. Bu Memur-Sen’e sorulabilir. 15 Temmuz Gecesi ilk sokağa çıkan bendim. Çobanlar Belediye Başkanı Salih Alaka ile Çobanlar AK Parti İlçe Başkanı buna şahittir. Onların tanık olarak dinlenmesini istiyorum” dedi. Sanık Avukatının bu iki başkanın şahit olarak dinlenmesi talebini Mahkeme Heyeti dosyaya yenilik katmayacağı için reddine karar verdi.

Biz gereğini yaptık

Tutuksuz sanıklardan Beytullah Uğur’da kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. “BU örgüt ile ismimizin anılmasından dolayı çok üzğünüz. Ben bunların sohbetlerine katıldım ama 17-25 Aralık olaylarından sonra gitmedim. Asliye Ceza Mahkemesi ve İblgi İşlem servisinde görev yaptım. Devletimiz bunlarla ilgili bizi uyardıktan sonra bizde gereğini yaptık” dedi. Örgüt elebaşasının talimatı sonrasında Bank Asya’ya para yatırdığı iddiası ile cezalandırılması istenen Firdevs Uğur’Da hakim karşısına çıktı. Heç kimseden talimat almadığını söyleyen Firdevs Uğur, suçlamaları red etti. BU üç sanığın duruşmaları ileri bir tarihe ertelendi.

Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanarak FETÖ ile ilgili bildiği herşeyi tek tek anlatan tutuksuz sanık S.P., örgüt ile Isparta’Da eğitimine devam ederken 2010 yılında tanıştığını söyledi. Isparta’dan sonra Dinar’A görevlendirildiğini söyleyen S.P., “Benim eşim Kerfez Dershanesinde çalışıyordu. Ben resmiyette yurt sorumlusuydum ama Dinar’a eğitim sorumlusu olarak atandım. Ben ilçede yurt ve evlerden sorumluydum. Üç yıl burada görev yaptım, üç yıl boyuncada üç imam ile çalıştım. Ayhan Gelleci, İrfan Gök, Murat Boşluk ilçe imamlarıydı” dedi.

FETÖ’nün en büyük hedefinin gençleri Askeri ve Polis Okullara kazandırmak olduğunu söyleyen S.P., “Biz Askeri liselere öğrenci bulmak için çalışıyorduk. Biz bulduğumuz öğrencileri bizim üstümüzdeki kişilere götürüp tanıştırıyorduk. Askeri okullara öğrenci bulmamız için bize baskı kuruyorlardı. Hatta ben Dinar’dan bu okullara gidenlerin var olduğunu biliyorum. Banada Askeriyeyi teklif ettiler ama ben kabul etmemiştim. Kod adı Talha olan Eğitim Danışmanı bizim üstümezdeydi. Bu direk il imamına bağlı olarak çalışıyordu. Talha’nın bize baskıı büyüktü. Bunlar bizden itiatkar ve zeki öğrenci istiyorlardı” dedi.

Zeki ve itiatkar öğrencilerin toplandıktan sonra okulların yarı yıl tatiline girmesi ile birlikte bu öğrencilerin 15 günlük kampa alındığını söyleyen S.P., “Burada öğrencilere vatana ihanet etmemeliri öğretiliyordu, ama en büyük ihaneti bunlar yaptı. Biz Isparta’ya bağlıydık ve sürekli Dinar’dan Isparta’ya öğrenci götürüyorduk. Bunların hedefi Askeriye ve Polis okullarıydı. Buralara öğrenci yerleştirmek için çalıştılar” dedi.

Heray para toplanırdı

Her 15 günde bir yapılan çalışmalar ile ilgili kendi üstlerine rapor sunduklarını da sözlerine ekleyen itirafçı sanık S.P., “Sohbet toplantıları önceleri yurtlarda yapılıyordu. 17-25 Aralık olaylarından sonra bu toplantılar evlerde gizli bir şekilde yapılmaya başlandı. Buralarda örgütsel toplantılar yapılırdı. Toplantılara Eğitim Danışmanı, İlçe İmamı, Zaman Gazetesi Temsilcisi ve bizler katılırdık. Sorumlulardan birisi olan Ayhan Gelleci heray bir bütçe yapardı ve bu bütçedeki paranın tamamı bir şekilde toplanıyordu” dedi. Sanık S.P., örgütün gerçek yüzünü öğrendikten sonra bunlardan eşi ile birlikte kaçarak kurtulduğunu söyledi. Mahkeme Heyeti duruşmayı ileri bir tarihe ertelerken, sanık S.P., TEM Şube ekiplerine birkez daha ifade verecek.

Bize video izletti

Tutuklu sanıklardan olan Cumali Demir’de savunmasını yaptı. Demir’in savunmasından önce tanık olarak dinlenen ve Denizli’den SEGBİS ile bağlanan Mustafa Tufan bildiği herşeyi anlattı. Dazkırı’da öğrenci olarak kaldığı dönemde Cumali Demir’in yurt müdürü olduğunu söyleyen Tufan, “Yurt Müdürü Cumali Demir toplantı yapardı. Bu toplantılarda bazen Fetullah Gülen’in videoalarını izlettirirdi.  Bazen onun kitaplarından bölümlerde okunuyordu” dedi. Sanık Cumali Demir ise bu iddiaları kabul etmedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. Ahmet IŞIK

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:Fetulahçı, Terör, Örgütüne, yönelik, haklarında, kamu, davası, açılan, sanıkları,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1600
 
Diğer Güncel Haberleri
Şehidin adı kütüphanede yaşayacak
BAKAN EROĞLUNA SELAM
Başkan Kutlu’yu ziyaret ettiler

Başkan Kutlu’yu ziyaret ettiler
Gazeteciler Adıyaman’da buluştu
Nemrut Dağı’na çıktılar
Gecikme zammı alınmayacak
Sorumluluğumuzu biliyoruz
Diğer Başlıklar

Bu fırsat kaçmaz
KEÇİLER’E LİTVANYALI PİVOT
Başkanı ziyaret ettiler
Şehidin adı kütüphanede yaşayacak
BAKAN EROĞLUNA SELAM
Başkan Kutlu’yu ziyaret ettiler
Gazeteciler Adıyaman’da buluştu
Nemrut Dağı’na çıktılar
Huzur buldular
Gecikme zammı alınmayacak
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Fatih SUSUZ
HAYDİ BİSMİLLAH…!
HAYDİ BİSMİLLAH…! AFJET Afyonspor altyapı ...
Mustafa Özkal
TAVŞANIN RANDEVUSUNUN ÖNEMİ
TAVŞANIN RANDEVUSUNUN ÖNEMİTavşanın Rand...
Ahmet Işık
Başkanımız haklı
Başkanımız haklı Orman ve Su İşleri Bakanlığını u...
Ahmet SARLIK
AKRONES TERMAL Türkiye’nin gururu
AKRONES TERMAL Türkiye’nin gururu &Oum...
İSMAİL AKAR
GÜLE GÜLE VEYSEL HOCA
GÜLE GÜLE VEYSEL HOCA Dile kolay tam 11...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
TAKDİR-İ İLAHİ
TAKDİR-İ İLAHİ İnsan gündeme yeni gelen habe...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
YAVUZ DONAT
Sıcağı sıcağına erken seçim notları
Sıcağı sıcağına erken seçim notları Bug&uu...
Gökhan Kocaaslan
YAKIŞMADI…
YAKIŞMADI… Şimdi bu başlığı neden attığımı...
Ramazan DEMİR
AFYON KİTAP FUARI
AFYON KİTAP FUARI Alımlı binalar, yay gibi, kalem...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1711 - Purut Savaşının bitmesi ve Osmanlı Rus Anlaşması.
1633 - Türk tarihinin en kanlı olaylarından Padişah Genç Osman'ın Tahtından
1711 - Purut Savaşının bitmesi ve Osmanlı Rus Anlaşması.
1774 - Küçük Kaynarca Anlaşması ve Kırım?ın İstiklali,
1905 - Ermenilerin Sultan İkinci Abdulhamid'e Yıldız Suikastı.
1969 - İnsanoğlunun Ay'a ayak basması.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1.42