Bugün - Saturday, July 21, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Afyon’un çehresi değişmeye devam edecek

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 2014-2017 yılları arasında yapılan yatırımları ve hizmetleri basın mensuplarına anlattı.

Güncel Haberi - Tuesday, October 10, 2017 - 09:56
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

NG Afyon Termal Otelde düzenlenen toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 8 yılda yapılan çalışmaların yanı sıra önümüzdeki yıllarda yapılacak olan çalışmaları da basın mensupları ile paylaşan Belediye Başkanı Çoban, vizyon projelerle Afyonkarahisar’ın çehresini değiştirmeye devam edeceklerini ifade etti.

2016’da 78 milyona ulaştı

Konuşmasına Belediye’nin mali yapısı hakkında bilgi vererek başlayan Başkan Burhanettin Çoban; 2008 yılında 52 milyon lira gelire sahip olan Belediye’nin 2016 yılında 214 milyon TL gelire sahip olduğunu söyledi. Belediye’nin yatırım harcamalarından da bahseden Başkan Çoban; 2008 yılında 17 milyon lira yatırım yapan Belediye’nin 2016 yılında bu rakamı 78 milyon liraya ulaştırdığına dikkat çekti.

209 milyon yatırım yapıldı

Başkan Çoban, dönemin Belediye Başkanı Hayrettin Barut’un beş yılda 22 milyon lira yatırım yaparken yine dönemin Belediye Başkanı Abdullah Kaptan’ın 41 milyon lira, kendisinin ise ilk döneminde 212 milyon lira yatırım yaptığını söyledi. Başkan Çoban, ikinci dönemi olan 3,5 yıllık süreçte ise 209 milyon lira değerinde yatırım yaptıklarını ifade etti.

Kıyaslamalarda bulundu

Belediye’yi teslim aldığında kasada 325 bin lira para olduğunu buna karşılık 48 milyon lira civarında da  iller bankasına ve piyasaya borç olduğunu hatırlatan Başkan Çoban; kendi dönemiyle ilgili de bir kıyaslamada bulundu. ‘İkinci Çoban’ dönemine geçiş yapılan 2014 yılında kasada 15 milyon lira civarında para olduğunu söyleyen Başkan Çoban; İller Bankası ve piyasaya olan borcunda 28 milyon liraya gerilediğini ifade etti.

İller Bankasına borcumuz yok

Başkan Çoban Afyonkarahisar Belediyesi’nin şu anda ne İller Bankası’na ne de piyasaya bir kuruş borcunun kalmadığını söyledi.  Başkan Çoban mali yapı ile ilgili açıklamalarını Türkiye’deki il belediyeleri içerisinde İller Bankasına borcu olmayan tek Belediye’nin Afyonkarahisar Belediyesi olduğunu sözlerine ekledi.

10 yılda serilen asfaltı 3 yılda serdik

Yol ve asfalt çalışmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Çoban, 1999-2004 yılları arasında 140 bin ton sıcak asfalt serilirken 2004-2009 yılları arasında 165 bin ton asfalt serildiğini ifade etti. 2004-2017 (Ekim ayı itibariyle) 1 milyon 112 bin ton asfalt serildiğine dikkat çeken Başkan Çoban son üç yılda 477 bin ton asfalt serildiğini açıkladı. Başkan Çoban, 10 yılda serilen asfaltın yüzde 70’den fazlasını üç buçuk yılda serdiklerini söyledi.

Önümüzdeki 100 yılın yatırımı oldu

Yağmursuyu ve kanalizasyon çalışmalarıyla ilgili de konuşan Başkan Çoban; Atatürk Caddesi üzerine yapılan yağmursuyu yatırımının önümüzdeki 100 yılın yatırımı olduğuna dikkat çekti.  Afyonkarahisar’ın gelenek ve göreneklerine sahip çıkmayı sürdürdüklerini ve büyük önem verdiklerini söyleyen Başkan Çoban, Semt Pazarlarının üstünü kapattıklarını ifade etti. Başkan Çoban, esnafın ve vatandaşın kışın çamurdan, yazın ise güneşten koruduklarını belirtti.

Park sayısı 197’ye çıktı

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün çalışmalarından da söz eden Başkan Çoban, 2009 yılında 120 adet park varken bu sayısının 197’ye çıkarıldığını söyledi. Şehrin 40 adet parkın gece ışıklandırıldığını ifade eden Başkan Çoban; Macera Parkı, Ömer Halis Demir Parkı, Atatürk Ormanı Piknik ve Mesire Alanı, Masal Dünyası Parkı gibi şehrimizin birçok bölgesine botanik park yaptıklarını söyledi.  Ali İhsan Paşa Mahallesi Çevre yolu üzerine bir park daha yaptıklarını ifade eden Başkan Çoban, Veysel Eroğlu Parkında ise çalışmalara başlandığını belirtti.

Karayolları parkına başladık

Seçim vaatlerinden olan Karayolları parkına da başladıklarını dile getiren Başkan Çoban; kapalı bir mekanda oluşturulacak çocuk oyun gurupları sayesinde çocukların kışın dahi bu mekanda oyun oynayabileceklerini söyledi. 14 bin metrekarelik alan içerisinde havuz, macera parkı, hava bisikleti, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanlarının da olacağını söyleyen Başkan Çoban, Karayolları Parkının vazgeçilmez mekanlardan biri olacağını sözlerine ekledi.

En zengin makine aracına sahibiz

Bölgenin en zengin makine araç parkuruna sahip olduklarını ve araç parkurunu güçlendirdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, “284 adet olan araç ve ekipman sayısının 214 tanesinin kendi döneminde alındı. Eğitim alanında da yapılan çalışmalara da büyük önem veriyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi olarak 3 bin 130 öğrenciye 80-100 lira arasında burs veriyoruz. 546 Engelli bireye Akülü araç hediye ettik” dedi.

Yüntaş yeni binaya kavuştu

Yüntaş’ın yeni bir binaya kavuştuğunu kaydeden Başkan Çoban,  50 metrekare bir alandan, şanına yakışır bir binada hizmet vermeye başladığını ifade etti.  Yüntaş’ın şehrimizin muhtelif yerlerinde 3 adet benzin istasyonu açtığını kaydeden Başkan Çoban, dördüncü istasyonun  planlamasını yaptıklarını söyledi.  Yine Yüntaş’a ait yeni bir doğaltaş fabrikasının kurulduğuna dikkat çeken Başkan Çoban, montaj çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Sağlıklı ekmek üretilecek

Fabrikanın özel parke üretecek bir tesis olacağını vurgulayan Başkan Çoban, modern sistem ve robotlarla çalışacak Türkiye’nin en güzel beton parke fabrikasının kısa zamanda hizmete gireceğini müjdeledi. Başkan Çoban, burada üretilecek taşlarla Kocatepe Mezarlığının baştan sona yenileneceğini ifade etti.  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Yüntaş’ın hizmetlerinin bunlarla da sınırlı kalmadığını belirterek, “Devlet Hastanesi’nin yanında 6-7 milyon liraya mal olacak Ekmek ve Unlu Mamuller Fabrikası’nın inşaatına başladık. Fabrikada ekşi mayalı sağlıklı ekmekler üretilecek” diye konuştu.

Semahane yapılacak

Mevlevi Türbe Camii arkasında bulunan bir konağı satın aldıklarını kaydeden Başkan Çoban;  Mevlevilik Kültürünü yaşatma adına Semahane yapacaklarının müjdesini verdi. Projesinin hazırlandığını dile getiren Başkan Çoban,  yeşil alan, sergi salonları kütüphane sema yapılacak alanı ve kafeteryası ile tarihi konağı Afyonkarahisar’a kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

4 battı çıktı olacak

Maliye Kavşağı battı çıktı çalışmalarının son hızla devam ettiğine işaret eden Başkan Çoban;  “8 Eylül’de Jandarma Kavşağının ihalesini yapacağız. Maliye Kavşağı biter bitmez, Jandarma Kavşağındaki çalışmalara başlayacağız. Son olarak Dörtyol Kavşağı ve Karayolları Kavşağı ile tamamlayacağız. Başkan Çoban,  Yenice Mahallesini şehir merkezine bağlayacak Fevzi Demirsoy Köprüsüne ise yine önümüzdeki günlerde başlamayı planladıklarını söyledi.

Sare Davutoğlu büyük destek oldu

Afyonkarahisar merkez kentsel sit alanı içerisinde kalan mahallelerde tarihi dokuya uygun olarak yapılan sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmaları hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanı Çoban, çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, maddi kaynak noktasında 26. Dönem Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu projeye büyük destek olduğunu ifade etti.

9,5 milyon lira gönderildi

AK Parti kampına katılmak üzere ilimize gelen 26. Dönem Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu’nun kentsel sit alanındaki mahallere gezi gerçekleştirdiğini hatırlatan Başkan Çoban,  “Gezi sırasında, sokak sağlıklaştırma için ne kadar kaynağa ihtiyaç duyulduğu konusunda bilgi istemişti. Kamp sonrası Kültür Turizm Bakanlığı ile irtibata geçerek, İl Özel İdaresi hesabına 9,5 milyon liranın gönderilmesini sağlamıştı. Bu gelişme üzerine Afyonkarahisar Belediyesi projeleri Kültür Turizm Bakanlığına bağlı Konya Anıtlar Röleve Kurulu ile paylaşarak ihalenin gerçekleşmesini sağladı” dedi. >>GÖKHAN KOCAASLAN

Anahtar Kelimeler:Afyonkarahisar, Belediye, Başkanı, Burhanettin, Çoban, 20142017, yılları, arasın,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 931
 
Diğer Güncel Haberleri
Şehidin adı kütüphanede yaşayacak
BAKAN EROĞLUNA SELAM
Başkan Kutlu’yu ziyaret ettiler

Başkan Kutlu’yu ziyaret ettiler
Gazeteciler Adıyaman’da buluştu
Nemrut Dağı’na çıktılar
Gecikme zammı alınmayacak
Sorumluluğumuzu biliyoruz
Diğer Başlıklar

Bu fırsat kaçmaz
KEÇİLER’E LİTVANYALI PİVOT
Başkanı ziyaret ettiler
Şehidin adı kütüphanede yaşayacak
BAKAN EROĞLUNA SELAM
Başkan Kutlu’yu ziyaret ettiler
Gazeteciler Adıyaman’da buluştu
Nemrut Dağı’na çıktılar
Huzur buldular
Gecikme zammı alınmayacak
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Fatih SUSUZ
HAYDİ BİSMİLLAH…!
HAYDİ BİSMİLLAH…! AFJET Afyonspor altyapı ...
Mustafa Özkal
TAVŞANIN RANDEVUSUNUN ÖNEMİ
TAVŞANIN RANDEVUSUNUN ÖNEMİTavşanın Rand...
Ahmet Işık
Başkanımız haklı
Başkanımız haklı Orman ve Su İşleri Bakanlığını u...
Ahmet SARLIK
AKRONES TERMAL Türkiye’nin gururu
AKRONES TERMAL Türkiye’nin gururu &Oum...
İSMAİL AKAR
GÜLE GÜLE VEYSEL HOCA
GÜLE GÜLE VEYSEL HOCA Dile kolay tam 11...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
TAKDİR-İ İLAHİ
TAKDİR-İ İLAHİ İnsan gündeme yeni gelen habe...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
YAVUZ DONAT
Sıcağı sıcağına erken seçim notları
Sıcağı sıcağına erken seçim notları Bug&uu...
Gökhan Kocaaslan
YAKIŞMADI…
YAKIŞMADI… Şimdi bu başlığı neden attığımı...
Ramazan DEMİR
AFYON KİTAP FUARI
AFYON KİTAP FUARI Alımlı binalar, yay gibi, kalem...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1711 - Purut Savaşının bitmesi ve Osmanlı Rus Anlaşması.
1633 - Türk tarihinin en kanlı olaylarından Padişah Genç Osman'ın Tahtından
1711 - Purut Savaşının bitmesi ve Osmanlı Rus Anlaşması.
1774 - Küçük Kaynarca Anlaşması ve Kırım?ın İstiklali,
1905 - Ermenilerin Sultan İkinci Abdulhamid'e Yıldız Suikastı.
1969 - İnsanoğlunun Ay'a ayak basması.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.72