Bugün - Friday, December 15, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
 
Haber Detayları

Afyon’un çehresi değişmeye devam edecek

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 2014-2017 yılları arasında yapılan yatırımları ve hizmetleri basın mensuplarına anlattı.

Güncel Haberi - Tuesday, October 10, 2017 - 09:56
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

NG Afyon Termal Otelde düzenlenen toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 8 yılda yapılan çalışmaların yanı sıra önümüzdeki yıllarda yapılacak olan çalışmaları da basın mensupları ile paylaşan Belediye Başkanı Çoban, vizyon projelerle Afyonkarahisar’ın çehresini değiştirmeye devam edeceklerini ifade etti.

2016’da 78 milyona ulaştı

Konuşmasına Belediye’nin mali yapısı hakkında bilgi vererek başlayan Başkan Burhanettin Çoban; 2008 yılında 52 milyon lira gelire sahip olan Belediye’nin 2016 yılında 214 milyon TL gelire sahip olduğunu söyledi. Belediye’nin yatırım harcamalarından da bahseden Başkan Çoban; 2008 yılında 17 milyon lira yatırım yapan Belediye’nin 2016 yılında bu rakamı 78 milyon liraya ulaştırdığına dikkat çekti.

209 milyon yatırım yapıldı

Başkan Çoban, dönemin Belediye Başkanı Hayrettin Barut’un beş yılda 22 milyon lira yatırım yaparken yine dönemin Belediye Başkanı Abdullah Kaptan’ın 41 milyon lira, kendisinin ise ilk döneminde 212 milyon lira yatırım yaptığını söyledi. Başkan Çoban, ikinci dönemi olan 3,5 yıllık süreçte ise 209 milyon lira değerinde yatırım yaptıklarını ifade etti.

Kıyaslamalarda bulundu

Belediye’yi teslim aldığında kasada 325 bin lira para olduğunu buna karşılık 48 milyon lira civarında da  iller bankasına ve piyasaya borç olduğunu hatırlatan Başkan Çoban; kendi dönemiyle ilgili de bir kıyaslamada bulundu. ‘İkinci Çoban’ dönemine geçiş yapılan 2014 yılında kasada 15 milyon lira civarında para olduğunu söyleyen Başkan Çoban; İller Bankası ve piyasaya olan borcunda 28 milyon liraya gerilediğini ifade etti.

İller Bankasına borcumuz yok

Başkan Çoban Afyonkarahisar Belediyesi’nin şu anda ne İller Bankası’na ne de piyasaya bir kuruş borcunun kalmadığını söyledi.  Başkan Çoban mali yapı ile ilgili açıklamalarını Türkiye’deki il belediyeleri içerisinde İller Bankasına borcu olmayan tek Belediye’nin Afyonkarahisar Belediyesi olduğunu sözlerine ekledi.

10 yılda serilen asfaltı 3 yılda serdik

Yol ve asfalt çalışmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Çoban, 1999-2004 yılları arasında 140 bin ton sıcak asfalt serilirken 2004-2009 yılları arasında 165 bin ton asfalt serildiğini ifade etti. 2004-2017 (Ekim ayı itibariyle) 1 milyon 112 bin ton asfalt serildiğine dikkat çeken Başkan Çoban son üç yılda 477 bin ton asfalt serildiğini açıkladı. Başkan Çoban, 10 yılda serilen asfaltın yüzde 70’den fazlasını üç buçuk yılda serdiklerini söyledi.

Önümüzdeki 100 yılın yatırımı oldu

Yağmursuyu ve kanalizasyon çalışmalarıyla ilgili de konuşan Başkan Çoban; Atatürk Caddesi üzerine yapılan yağmursuyu yatırımının önümüzdeki 100 yılın yatırımı olduğuna dikkat çekti.  Afyonkarahisar’ın gelenek ve göreneklerine sahip çıkmayı sürdürdüklerini ve büyük önem verdiklerini söyleyen Başkan Çoban, Semt Pazarlarının üstünü kapattıklarını ifade etti. Başkan Çoban, esnafın ve vatandaşın kışın çamurdan, yazın ise güneşten koruduklarını belirtti.

Park sayısı 197’ye çıktı

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün çalışmalarından da söz eden Başkan Çoban, 2009 yılında 120 adet park varken bu sayısının 197’ye çıkarıldığını söyledi. Şehrin 40 adet parkın gece ışıklandırıldığını ifade eden Başkan Çoban; Macera Parkı, Ömer Halis Demir Parkı, Atatürk Ormanı Piknik ve Mesire Alanı, Masal Dünyası Parkı gibi şehrimizin birçok bölgesine botanik park yaptıklarını söyledi.  Ali İhsan Paşa Mahallesi Çevre yolu üzerine bir park daha yaptıklarını ifade eden Başkan Çoban, Veysel Eroğlu Parkında ise çalışmalara başlandığını belirtti.

Karayolları parkına başladık

Seçim vaatlerinden olan Karayolları parkına da başladıklarını dile getiren Başkan Çoban; kapalı bir mekanda oluşturulacak çocuk oyun gurupları sayesinde çocukların kışın dahi bu mekanda oyun oynayabileceklerini söyledi. 14 bin metrekarelik alan içerisinde havuz, macera parkı, hava bisikleti, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanlarının da olacağını söyleyen Başkan Çoban, Karayolları Parkının vazgeçilmez mekanlardan biri olacağını sözlerine ekledi.

En zengin makine aracına sahibiz

Bölgenin en zengin makine araç parkuruna sahip olduklarını ve araç parkurunu güçlendirdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, “284 adet olan araç ve ekipman sayısının 214 tanesinin kendi döneminde alındı. Eğitim alanında da yapılan çalışmalara da büyük önem veriyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi olarak 3 bin 130 öğrenciye 80-100 lira arasında burs veriyoruz. 546 Engelli bireye Akülü araç hediye ettik” dedi.

Yüntaş yeni binaya kavuştu

Yüntaş’ın yeni bir binaya kavuştuğunu kaydeden Başkan Çoban,  50 metrekare bir alandan, şanına yakışır bir binada hizmet vermeye başladığını ifade etti.  Yüntaş’ın şehrimizin muhtelif yerlerinde 3 adet benzin istasyonu açtığını kaydeden Başkan Çoban, dördüncü istasyonun  planlamasını yaptıklarını söyledi.  Yine Yüntaş’a ait yeni bir doğaltaş fabrikasının kurulduğuna dikkat çeken Başkan Çoban, montaj çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Sağlıklı ekmek üretilecek

Fabrikanın özel parke üretecek bir tesis olacağını vurgulayan Başkan Çoban, modern sistem ve robotlarla çalışacak Türkiye’nin en güzel beton parke fabrikasının kısa zamanda hizmete gireceğini müjdeledi. Başkan Çoban, burada üretilecek taşlarla Kocatepe Mezarlığının baştan sona yenileneceğini ifade etti.  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Yüntaş’ın hizmetlerinin bunlarla da sınırlı kalmadığını belirterek, “Devlet Hastanesi’nin yanında 6-7 milyon liraya mal olacak Ekmek ve Unlu Mamuller Fabrikası’nın inşaatına başladık. Fabrikada ekşi mayalı sağlıklı ekmekler üretilecek” diye konuştu.

Semahane yapılacak

Mevlevi Türbe Camii arkasında bulunan bir konağı satın aldıklarını kaydeden Başkan Çoban;  Mevlevilik Kültürünü yaşatma adına Semahane yapacaklarının müjdesini verdi. Projesinin hazırlandığını dile getiren Başkan Çoban,  yeşil alan, sergi salonları kütüphane sema yapılacak alanı ve kafeteryası ile tarihi konağı Afyonkarahisar’a kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

4 battı çıktı olacak

Maliye Kavşağı battı çıktı çalışmalarının son hızla devam ettiğine işaret eden Başkan Çoban;  “8 Eylül’de Jandarma Kavşağının ihalesini yapacağız. Maliye Kavşağı biter bitmez, Jandarma Kavşağındaki çalışmalara başlayacağız. Son olarak Dörtyol Kavşağı ve Karayolları Kavşağı ile tamamlayacağız. Başkan Çoban,  Yenice Mahallesini şehir merkezine bağlayacak Fevzi Demirsoy Köprüsüne ise yine önümüzdeki günlerde başlamayı planladıklarını söyledi.

Sare Davutoğlu büyük destek oldu

Afyonkarahisar merkez kentsel sit alanı içerisinde kalan mahallelerde tarihi dokuya uygun olarak yapılan sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmaları hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanı Çoban, çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, maddi kaynak noktasında 26. Dönem Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu projeye büyük destek olduğunu ifade etti.

9,5 milyon lira gönderildi

AK Parti kampına katılmak üzere ilimize gelen 26. Dönem Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu’nun kentsel sit alanındaki mahallere gezi gerçekleştirdiğini hatırlatan Başkan Çoban,  “Gezi sırasında, sokak sağlıklaştırma için ne kadar kaynağa ihtiyaç duyulduğu konusunda bilgi istemişti. Kamp sonrası Kültür Turizm Bakanlığı ile irtibata geçerek, İl Özel İdaresi hesabına 9,5 milyon liranın gönderilmesini sağlamıştı. Bu gelişme üzerine Afyonkarahisar Belediyesi projeleri Kültür Turizm Bakanlığına bağlı Konya Anıtlar Röleve Kurulu ile paylaşarak ihalenin gerçekleşmesini sağladı” dedi. >>GÖKHAN KOCAASLAN

 
Anahtar Kelimeler:Afyonkarahisar, Belediye, Başkanı, Burhanettin, Çoban, 20142017, yılları, arasın,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 598
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
Düğünlerde silah atma devri bitti
İnatla FET֒yü savunuyor
Cezaları kesildi

Cezaları kesildi
Göreceğiz altından neler çıkacak
Suyu verimli kullanalım
Yuuhh
ByLock’tan 1089 mesaj atan sanığa 11 yıl 3 ay
Diğer Başlıklar

Önce boğdu sonra yaktı
Düğünlerde silah atma devri bitti
İnatla FET֒yü savunuyor
Cezaları kesildi
Göreceğiz altından neler çıkacak
Suyu verimli kullanalım
Yuuhh
ByLock’tan 1089 mesaj atan sanığa 11 yıl 3 ay
AKÜ Senatosu Çay’da toplandı
Çalışmalar galibiyet üzerine
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
HERKES KENDİ YOLUNU BULUR Bir yola girmek aslınd...
Fatih SUSUZ
VOLEYBOL’DA NESEF ALAMADIK
  Türkiye Voleybol Liginde ilk yarının ...
M.Emin Güzbey
KÖMÜR MEVZUU
  Geçen hafta özellikle ‘Y...
Ahmet SARLIK
BELEDİYESPOR VE ALT YAPI GERÇEĞİ!
  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban&...
Ali KÜÇÜKKARTAL
SENARYOLAR AYNI OYUNCULAR FARKLI
    Bugün tarihin tozlu sayfaları...
Gökhan Kocaaslan
Sinanpaşa MYO kapanacakmış...
Evet başlıktan anlaşılacağı gibi SinanpaşaMeslek Y...
Ahmet Işık
Hainler iş başında
  İl Emniyet Müdürümüz F...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
Lider asla bir mesuliyet korkusuna boyun eğmez...
  Bir hareketin veya eylemin başında eğer o ...
Rabia Güzbey
Festival dedik, fosss-tival çıktı
Geride bıraktığımız hafta içinde Termal ve ...
YAVUZ DONAT
Kıbrıs’tan “entel dantel” manzaraları
Nâzım Hikmet'in      "...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1708:0013:0315:3017:4819:18

Friday, December 15, 2017
Tarihte Bugün
1574 - Sultan İkinci Selim Han'ın Vefatı
2006 - Hava Kirlili İle Savaş Haftası
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
2.41