Bugün - Saturday, July 21, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

AKܒye 10 üzerinden 10

AKܒnün 2017-2018 Akademik yılı açılış töreninde konuşan Bakan Veysel Eroğlu, AKܒnün fiziki imkanlar açısından mükemmel bir üniversite olduğuna dikkat çekerek, “Benim notum normalde kıttır ama 10 üzerinden 10 veriyorum.

Güncel Haberi - Saturday, October 07, 2017 - 09:53
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) 2017-2018 Akademik Yılı Açılış töreni Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun teşrifleriyle Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Törene, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar AK Parti Milletvekili Hatice Özkal, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan,  AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Afyonkarahisar eski Milletvekili Prof. Dr. Remziye Sıvacı, Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Sırma, Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Afyonkarahisar AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, AKÜ öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Bilgi dünyada en büyük silah

Törenin açış konuşmasını yapan AKÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Okan Özdemir, öğrencinin daha az gelecek kaygısı yaşayıp daha fazla sosyalleşebildiği ölçüde mutlu olacağını ve bunun da başarıyı kendiliğinden getireceğini belirtti.  Globalleşen dünyada en önemli silahın bilgi olduğunu söyleyen Özdemir, “Biz öğrenciler, genç nesil olarak yeni ve güçlü Türkiye yolunda imkanlardan fazlasıyla yararlanıp bu imkanları ve fırsatları değerlendirip eğitim hayatımızın sonunda iş dünyasına girdiğimizde kişisel gelişimimizi tamamlamış bireyler olarak hayata atılmalıyız. Afyonkarahisarımızın gözbebeği Üniversitemizde huzurlu güvenli ve başarısına bilgisine güç katabileceği ve bu çerçevede rahatlayan hisleriyle en üstün başarılarla üniversitemizi her kulvarda temsil etmesi için var gücümüzle çalışmayı bizlere emretmektedir” dedi.

49 bin öğrenci var

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak 2017- 2018 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada,”Afyon Kocatepe Üniversitesi olarak kaliteye ve bilgiye dayalı bir öğrenme ortamı ile bölgenin ve ülkenin kalkınmasına gerekli katkıyı sağlamaya çalışmaktayız. Çağdaş dünyayla entegre olmaya, modern iletişim ve bilgi teknolojilerini kullanmaya, senteze dönük öğrenme metotlarını benimsemeye, proje kültürünü yaymaya dönük çalışmalarımızı hızlandırarak devam ediyoruz. Bu hedeflerine ulaşmak üzere Üniversitemizde 2017-2018 akademik yılında, 3’ü aktif 5 Enstitü, 13’ü aktif 15 Fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 7 Yüksekokul ve 16 Meslek Yüksekokulu’nda;  97 bölüm ve 117 programda 49 bini aşkın öğrenci eğitim görmekte, ayrıca 53 farklı ülkeden 540 yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Yine Üniversitemizde halen 113’ü profesör, 108’i doçent ve 329’u yardımcı doçent olmak üzere toplam 1.343 akademik ve 927 idari personel görev yapmaktadır”

İlk beş arasındayız

Rektör Solak, “Uluslararası ilişkiler açısından Üniversitelerin gelecekteki vizyonu uluslar arası niteliğine göre belirlenecektir. Bu niteliği dikkate alan üniversitemizde çeşitli programlar dikkatli bir şekilde uygulanmaktadır. Uluslararası programları takip eden birimimiz olan Uluslararası İlişkiler Merkez Müdürlüğümüz Ulusal Ajans kriterlerine göre devlet üniversiteleri arasında ilk 5’e girmiş bulunmaktadır. Erasmus Plus Değişim programı kapsamında üniversitemiz ile çeşitli Avrupa ülkelerinden 160 farklı üniversite arasında ikili anlaşmalar yapılmıştır. Bugüne kadar bu anlaşmalarla çok sayıda öğrenci ve akademik personelimiz değişim faaliyetlerinden yararlanmıştır. 2016-2017 yılı itibari ile Erasmus + KA107 programı kapsamında Gürcistan, Malezya, Ukrayna, Kosova Bosna- Hersek, Kazakistan ile öğrenci ve öğretim elemanları değişimleri de başlamıştır.   Uluslararası ikinci değişim programı Mevlâna Değişim Programıdır. 2013 yılında başlayan bu Program kapsamında yurtdışından 14 üniversite ile protokol imzalanmış, karşılıklı değişim faaliyetlerine geçilmiştir”

Bölgesel kalkınma odaklı

Konuşmasının son bölümünde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının ön gördüğü ‘Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve ihtisaslaşma Projesi’ kapsamında üniversite olarak temel hedeflerimizi ve öncelikli çalışma alanlarını belirlediklerini belirten Rektör Solak, “Bunlar;” Üniversitemizin eğitim-öğretim alanında uluslar arası faaliyetlerine hız verilmesi,  Üniversitemiz bünyesinde sürdürülen ulusal ve uluslararası akreditasyon çalışmalarının hızlandırılması. Lisansüstü Eğitim alanında program sayısının ve eğitim niteliğinin arttırılması, Termal Sağlık Turizmine yönelik sektörle afiliyasyon ve iş birliği çalışmalarının en üst düzeyde desteklenmesi, Bölgenin jeotermal kapasitesinin geliştirilmesine yönelik akademik faaliyetlere ve uygulamalara destek verilmesi gerekiyor” dedi.

Önemli bir merkez haline geldik

Rektör Solak sözlerine şöyle devam etti; “Hayvancılık ve Gıda alanında yerel endüstriyel gıda ürünlerine yönelik yeni ürün denemeleri ve fonksiyonel gıda ürün üretiminin desteklenmesi, Bölgemiz ve ülkemizin sahip olduğu Endemik özellikli Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin ülke ekonomisine kazandırılmasına her düzeyde destek sunulması, Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili proje ve akademik çalışmalara destek verilmesi, Afyonkarahisar’ın, Üniversitemiz merkezli bir kongre merkezi haline getirilmesi, Sağlıkta FTR ile Kanserin Teşhis ve tedavisinde önemli merkez haline geldik. Yakın zamanda Kemik İliği naklinde de bölgenin merkezi haline gelinmesi hedeflenmektedir” dedi.

Kalkınma hedefleri örtüşmektedir

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ise yeni eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecan verici olduğunu ve bu heyecanın geleceğe yönelik itici bir güç olduğunu ifade ederek, “Bu heyecanımızı iyi yönlendirebilirsek ülkemizin kalkınmasında da önemli bir katkı sağlamış oluruz. Çünkü şunu biliyoruz kalkınmanın temeli insandır. İnsanımızı iyi eğitirsek, onları geleceğe iyi hazırlarsak, onları hem meslek alanında hem de entelektüel birikim açısından önemli bir katkı ile yetiştirirsek geleceğimizi garanti hale getirmiş oluruz” dedi.

Düşük bir gelir elde etmekteyiz

Üniversitelerin gerek meslek edinme alanında gerekse de bilimsel çalışmalarla bulunduğu topluma, ülkeye ve özellikle de bulunduğu ile katkı sağlama konusunda önemli olduğunu vurgulayan Tutulmaz, şunları söyledi: “Üniversitemizin hedefleri ile ilimizin kalkınma hedefleri örtüşmektedir. Ancak ne kadar günlük hayata geçebilir bunlar tartışılabilir. Bu konuda kamu olarak biz ve üniversitemiz daha fazla gayret sarf etmek zorundayız. Çünkü şu anda ihracat rakamlarına baktığımız da kilogram başına çok düşük bir gelir elde etmekteyiz” diye konuştu.

Çalışmaya ihtiyaç var

Vali Tutulmaz, “Bizim bunu artırabilmemizin yolu katma değeri artırmamızdan geçmektedir. Teknolojiyi geliştirmemizden geçmektedir. Ürettiklerimizi daha fazla tercih edilebilir pozisyona getirmekten geçmektedir. Bunu da sağlayabilmek için bilimsel desteğe bilimsel çalışmaya ihtiyaç var. Bilimsel özgürlüğe özellikle önem vermemiz lazım. Ülkenin kalkınmasını sağlamanın yolu yeni buluşlardan geçer. Yeni buluşların olması içinde özgür beyinlerin olması gerekir.”

Güçlü bir kadro var

2017 – 2018 Akademik Yılının ilk dersini veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise eğitimin 3 temel unsur ile yürütüldüğünü ifade etti. Fiziki imkanların bu unsurlar arasında en önemlisi olduğunu dile getiren Eroğlu, “Yani laboratuvarların, yurtların, dersliklerin, kütüphanelerin güzel olması lazım.  Ben gurur duymanız için bunu ifade ediyorum ki AKÜ fiziki imkanlar açısından mükemmel bir üniversite. Benim notum normalde kıttır ama 10 üzerinden 10 veriyorum. Eğitimdeki ikinci önemli husus da öğretim kademesidir. Hocaların özellikle şevkle heyecanla öğrencilere ders vermesindeki heyecanı çok önemli. AKÜ’de de bu konuda çok güçlü bir kadro var” dedi.

7 yıldızlı hastaneler yapıldı

AKÜ’nün son yıllarda çok büyük gelişim gösterdiğini dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, özellikle sağlık alanında yapılan yatırımlar ile Afyonkarahisar’ın çok önemli noktalara taşındığını kaydetti.  Bakan Eroğlu, şöyle konuştu: “AKÜ çok gelişti, esasen yüzde 28’den yüzde 300’e kadar, mevcut rektörümüz zamanında gelişim gösterdi. Ben rektörümüzü takdir ediyorum çünkü çok takipçi, yani bir kadro veya bütçe alınacağı zaman çok sıkı takip ediyor ve bunu da başarıyor. Keza başarının temel şartlarından birisi de takiptir. Biliyorsunuz önceden sağlıkta çok gerideydik. Rahmetli babamla zamanında devlet hastanesine gitmiştik, bir tane tuvaleti vardı içine gidilmiyordu. Ancak şimdi 7 yıldızlı hastaneler yapıldı” dedi.

Yedeğini bile koyduk

“Bir yakınım İstanbul’da çok ünlü özel bir hastaneye gitmiş ve neredeyse yanlış ameliyat edeceklermiş” diyen Bakan Eroğlu; “Ben de AKÜ’ye gelmelerini söyledim. Geldiler ve neticede yanlış ameliyattan kurtuldu kendisi. Yürüyemiyordu, şimdiyse neredeyse koşacak. Eskiden hastalarımız İstanbul, Ankara veya İzmir’e giderdi ama artık çevre illerden hastalar gelmeye başladı. Bunda da AKÜ’nün, hocalarımızın ve rektörümüzün çok büyük gayreti var. Bir eksiklik Onkoloji ve Hematoloji dalındaydı, onun da temelini attık ve ileri teknoloji cihazlar da geldi. Hatta birçok cihazın yedeğini bile koyduk. Afyonkarahisar bu sayede sağlık konusunda bir merkez olmaya başladı. Ben de takdir ediyorum. Hasta yakınları için sayın rektörümüz bir otel istiyor, inşallah onu da yapacağız.”

Türkiye’nin 3 büyük hedefi var

Tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda da Türkiye’de yatırımlar yapılmaya başlandığını ve Afyonkarahisar’ın da bu konuda çok büyük araştırmalara ve çalışmalara ev sahipliği yaptığını söyleyen Eroğlu, “16 tip tıbbi ve aromatik bitkiler derlendi ve kitapçık haline getirildi. Bunların dünyada yıllık ekonomik potansiyeli 115 milyar dolar. Fakat Türkiye bunlardan istifade etmemiş. ‘Koca karı ilaçları’ demişiz fakat tüm dünya tıbbi bitkilerden yana tavır gösteriyor. Biz de burada bakanlık ile AKÜ birlikteliğinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi açtık” diye konuştu.  Afyonkarahisarlı iş adamlarına da seslenen ve Afyonkarahisar’ın potansiyelinin ortaya çıkarılmasını isteyen Eroğlu, “Siz de bu konulara el atın. Diyorum ki tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda da büyük bir potansiyel var bunu değerlendirin. AKÜ hazır, Orman ve Su İşleri Bakanlığı hazır. Her türlü araştırmayı yapmak bizden, bunu paketleyip satmak ve ticari hale getirmek sizden” diye konuştu.

Bayrağımızı daha zirveye taşıyacağız

Öğrencilerin başarıya ulaşmak için hedef koymaları gerektiğini belirten Eroğlu; kendisinin de günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlar yaptığını söyledi. Türkiye’nin de 3 büyük hedef üzerinden faaliyetlerini yürüttüğünü kaydeden Eroğlu şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız bize 3 tane hedef gösterdi. Bunlardan birincisi Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında Türkiye’yi dünyadaki 10 büyük ekonomi arasına taşımaktır. Bunu başarmaya mecburuz. Ama bu yeter mi? Biz büyük bir milletiz, şanlı bir tarihimiz var. Yeter demeyeceğiz ve siz gençler İstanbul’un fethinin 600.yılı olan 2053 yılında bu şanlı bayrağı daha da zirveye taşıyacaksınız” dedi.

Millet damgasını vuracak

Bakan Eroğlu, “Dolayısıyla sizlerin de büyük hedefi 2053 yılı. Tabii daha da büyük bir hedef var. 26 Ağustos 1071 tarihinde Sultan Alparslan kendisinden daha büyük bir orduyu perişan etti ve büyük bir zafere mührünü vurdu; Malazgirt Zaferi. İnşallah bunun 1000.yılında 2071 yılında Türkiye dünyada küresel bir güç olacak. Ama bunun için hepimizin çalışması lazım; birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmemiz lazım. Teknolojiyi mutlaka yakalamamız lazım. Muasır medeniyet seviyesini aşmamız lazım. Bunları başarabilirsek Türkiye çok daha büyük hedefleri yakalayacaktır. Ben burada içimden gelerek şunu söylemek istiyorum, Türkiye’nin bahtı açık ve 21.asra bu millet damgasını vuracaktır ve lider bir ülke olacaktır.”

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından yapılan babasına ait yağlı boya tablo AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak tarafından arz edildi. Akademik yıl açılış töreni düzenlenen kokteyl ve aşure ikramı ile sona erdi. >>GÖKHAN KOCAASLAN

Anahtar Kelimeler:AKܒnün, 20172018, Akademik, yılı, açılış, töreninde, konuşan, Bakan, Veysel, Er,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 842
 
Diğer Güncel Haberleri
Şehidin adı kütüphanede yaşayacak
BAKAN EROĞLUNA SELAM
Başkan Kutlu’yu ziyaret ettiler

Başkan Kutlu’yu ziyaret ettiler
Gazeteciler Adıyaman’da buluştu
Nemrut Dağı’na çıktılar
Gecikme zammı alınmayacak
Sorumluluğumuzu biliyoruz
Diğer Başlıklar

Bu fırsat kaçmaz
KEÇİLER’E LİTVANYALI PİVOT
Başkanı ziyaret ettiler
Şehidin adı kütüphanede yaşayacak
BAKAN EROĞLUNA SELAM
Başkan Kutlu’yu ziyaret ettiler
Gazeteciler Adıyaman’da buluştu
Nemrut Dağı’na çıktılar
Huzur buldular
Gecikme zammı alınmayacak
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Fatih SUSUZ
HAYDİ BİSMİLLAH…!
HAYDİ BİSMİLLAH…! AFJET Afyonspor altyapı ...
Mustafa Özkal
TAVŞANIN RANDEVUSUNUN ÖNEMİ
TAVŞANIN RANDEVUSUNUN ÖNEMİTavşanın Rand...
Ahmet Işık
Başkanımız haklı
Başkanımız haklı Orman ve Su İşleri Bakanlığını u...
Ahmet SARLIK
AKRONES TERMAL Türkiye’nin gururu
AKRONES TERMAL Türkiye’nin gururu &Oum...
İSMAİL AKAR
GÜLE GÜLE VEYSEL HOCA
GÜLE GÜLE VEYSEL HOCA Dile kolay tam 11...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
TAKDİR-İ İLAHİ
TAKDİR-İ İLAHİ İnsan gündeme yeni gelen habe...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
YAVUZ DONAT
Sıcağı sıcağına erken seçim notları
Sıcağı sıcağına erken seçim notları Bug&uu...
Gökhan Kocaaslan
YAKIŞMADI…
YAKIŞMADI… Şimdi bu başlığı neden attığımı...
Ramazan DEMİR
AFYON KİTAP FUARI
AFYON KİTAP FUARI Alımlı binalar, yay gibi, kalem...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1711 - Purut Savaşının bitmesi ve Osmanlı Rus Anlaşması.
1633 - Türk tarihinin en kanlı olaylarından Padişah Genç Osman'ın Tahtından
1711 - Purut Savaşının bitmesi ve Osmanlı Rus Anlaşması.
1774 - Küçük Kaynarca Anlaşması ve Kırım?ın İstiklali,
1905 - Ermenilerin Sultan İkinci Abdulhamid'e Yıldız Suikastı.
1969 - İnsanoğlunun Ay'a ayak basması.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1.23