Bugün - Tuesday, September 25, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Ablaları tek tek saydı

Silahlı Terör Örgütüne üye olmak suçlamasıyla hâkim karşısına çıkan sanıklar savunmalarını yaptılar. Etkin Pişmanlık Hükümlerindan faydalanan sanık Ç.S. FET֒nün ilimizde ki kadın öğretmenlerin sorumlularını tek tek açıkladı

Güncel Haberi - Friday, October 06, 2017 - 10:21
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkeme’sinde görülen duruşmalarda sanıklardan Osman Nami Sağnak, Bülent Örmeci ile Mustafa Ay’ın Disiplin soruşturması ile ilgili dosyaları ve imaj kayıtları beklenecek. Tutuksuz sanıklardan olan Serdar Oruç ile ilgili tanık olarak ifade veren Kürşad Erdoğan, “Ben Serdar Oruç Hocamın iki yıl öğrenciliğini yaptım. Daha sonrada 3 yıl boyunca Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde çalıştım. Hocamız beni herhangi bir toplantıya çağırmadı” dedi. Savcılık Makamı Serdar Oruç’un cezalandırılması yönünde müteala verdi. Ek süre isteyen Oruç’a Mahkeme Heyeti tarafından ek süre verildi.

Eğitimin ablaları

Hakkında kamu davası açılan ve Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanmak isteyen Ç.S. FETÖ ile ilgili bildiği her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlattı. Örgüt ile beş yıl önce tanıştığını söyleyen Ç.S., “Ben Sinanpaşa İlçesi Düzağaç Beldesi’nde öğretmenlik yapıyordum. Biz burada arkadaşlarla sohbetlere gidiyorduk. Beni ilk kez toplantıya Elfida Küçük çağırdı. İlçede ki Nezahat Kız Öğrenci yurdunda toplantılar yapıyorduk. Bu toplantılarda Fetullah Gülen ile ilgili bilgiler aktarılırdı. Ben bir süre sonra ilkokulların sınıf öğretmenlerinden sorumlu yaptılar. Afyonkarahisar’da ki tüm kadın öğretmenlerden Ayşe Öztürk sorumluydu. Ayşe Güler Er lise, ben İlköğretim okullarından, Nurşen Kılıç ortaöğretim, Senem Çelikkaya ise anaokullarında ki bayan öğretmenlerden sorumluydu” dedi.

Burs ücreti belirlenirdi

Öğretmenlerden ilk olarak Latife Kaynar’ın sorumlu olduğunu daha sonra ise Ayşe Öztürk’ün geldiğini söyleyen Ç.S., “Bizlere her sene Eylül ayında burs ücretlerinin ne kadar olduğu bildirildi. Aylık genelde 400 TL kişi başı para toplardık. Herkes 400 TL vermek zorunda da değildi. Biz topladığımız tüm paraları Ayşe Öztürk’e verirdik. Ayşe Öztürk tayin dönemlerinde tayin listesini inceler, bizden olmayan sohbetlere katılmayan okulları tercih etmemizi söylerdi. Biz burada sohbete katılmayan öğretmenleri sohbetlere çekmekle görevliydik. Sohbetlere katılmayanlar için özel günlerde ki programlara davet ederdik. Bizden olmayanları yavaş yavaş alıştırıyorduk” dedi.

İlin ablalarını anlattı

17-25 Aralık olaylarından sonra telefonlarına ByLock programının yüklenilmesi yönünde talimat geldiğini söyleyen Ç.S., Çoğu kişide akıllı telefon yoktu. Bizler akıllı telefon aldık ve ByLock yükledik. Devletin takibinden kurtulmak için bunu bizden istediler. İlin ablası ilk olarak Behiye Özkan’dı daha sonra Feyza Abla geldi. Biz onları fazla göremiyorduk. Bu kişilerin altındaki isim ise Öğretmenlerden sorumlu olan Ayşe Öztürk’tür”

Para yardımı yapıyorlar

Bank Asya konusunda talimat aldıklarını dile getiren itirafçı sanık Ç.S., “Bize evinizi, arabanızı satın ve bankaya yatırmamız konusunda talimat geldi.Bizde bunu altımızda ki öğretmenlere iletiyorduk. Benim eşim Osmanbey Koleji’nde yöneticilik yaptı. Şu anda aynı suçtan dolayı tutuklu. Bunlarla ilgili bazı şeyleri de eşim anlatacaktır. Bana gelen bilgiler bazı örgüt üyelerinin kapı kapı dolaşarak sanık ve yakınlarına baskı kurdukları yönünde. Bu örgüt üyeleri kişilere, ‘Verdiğiniz ifadeleri geri alın, baskı altında verdiğinizi söyleyin’ şeklinde baskı kuruyorlar. Hala sanık yakınlarına para yardımı yaptıklarını duydum. Cezaevi önlerine gidildiği anda her şey görülecektir” dedi. Mahkeme Heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İddiaları kabul etmedi

Tutuklu sanıklardan olan Bekir Emrah Başaran’da son savunmasını yaptı. Tanık olarak dinlenen Sait Nuri Yurttakal, Bekir Emrah Başaran ile sohbet toplantılarına katıldığını söyledi. Bekir Emrah Başaran ise iddiaları kabul etmedi. Mahkeme Heyeti tarafından Başaran’ın ByLock analiz raporu okundu. 2 ay süre ile ByLock’a bağlandığı tespit edilen Başaran bu iddiayı kabul etmedi. Başaran sadece birkaç sefer sohbet toplantılarına katıldığını söyledi. Mahkeme Heyeti Bekir Emrah Başaran’a 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Ağlayarak savunma yaptı

Diğer tutuklu sanık Zafer Oğan’ında 10 ay boyunca ByLock ile iletişimde olduğu analiz raporları ile ortaya çıktı. Mahkeme Heyetine cezaevinden 27 sayfalık bir savunma gönderen Zafer Oğan son savunmasını ağlayarak yaptı. Otel toplantılarına tesadüfen katıldığını söyleyen yüzde 80 oranında engelli olduğunu söyleyen Oğan, “Ben otele sadece yüzmek için gittim. Hiçbir toplantıya katılmadım. Bank Asya’da ise 2005 yılından beri hesabım var. Ben talimat ile hiçbir yere para yatırmadım. Telefonumda çıkan ByLock ile ilgim yok. Ben telefonumu ikinci el almıştım. Aldığım kişi bir haftalık telefon demişti. Ama sonradan öğrendim bu telefonu çok kişi kullanmış” dedi.

Gece gündüz çalıştım

10 yıl boyunca hastanede görev yaptığını, cumartesi ve pazar günleri de çalıştığını söyleyen Zafer Oğan, “Terör örgütü üyesi olarak yargılanmak ağrıma gidiyor. Yüzde 80 oranında özürlüyüm. Ben hastanede gece gündüz demeden çalıştım. Özürlü olmama rağmen haklarımı kullanmadım. Ben beraat imi istiyorum” dedi. Mahkeme Heyeti tutuklu sanık Zafer Oğan’a 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Polis aramaları sırasında evinde birisi F serisi olan 2 adet dolar bulunan tutuksuz sanık Hüseyin Hünerli’ye bu paraların nereden geldiği soruldu. Hünerli, “Bu paraları çok eskiden çocuklarım düğünlerden toplamışlardı. Bank Asya’ya ise çocuğumun okul taksitlerini yatırmak için hesap açtırmıştım. Bunu da okul yönetimi istedi o yüzden hesap açtırdım” dedi. Mahkeme Heyeti, Hüseyin Hünerli ile ilgili olarak imaj kayıtlarının beklenmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İfadeler uydurma

Tutuksuz sanıklardan olan Cavit Yurtalan’da savunmasını verdi. Öğretmen olan eşinin yine bu olay ile ilgili açığa alındığını daha sonra göreve geri döndüğünü söyleyen Yurtalan, “Ben bankaya talimat ile para yatırmadım. Bank Asya’dan KGS geçişleri için hesap açtırmıştım. Çocuklarımı okullarına gönderdiğim doğrudur. O zaman o okul yeni açılmıştı ve bir arkadaşım tavsiye etmişti. Benim sohbet toplantılarına katıldığım yönünde ki tanık ifadelerinin hepsi birer uydurma” dedi.

Bu kişi ile anlaşamazdım

Sanık Cavit Yurtalan ile ilgili tanık olarak ifade veren Ali Ceylan ise, “Biz Cavit Yurtalan ile ikimiz sohbet toplantılarına katılırdık .Bu toplantılarda sadece ikimiz olurduk. Bize bir doktor hocalık yapardı” dedi. Mahkeme Başkanı ise tanık Ali Ceylan’ın Polise verdiği ifadesini okudu ve çelişkiler olduğunu söyledi. Sanık Cavit Yurtalan bu iddiaları kabul etmeyerek, “İfadelerin hepsi yalan. Ben bu kişi ile anlaşamazdım. Şubede görev yaparken işe geç gelir, gece mesailerinde uyurdu” Mahkeme ileri bir tarihe ertelendi.

Her şehirde karşılıyorlardı

Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanmak isteyen ve örgüt ile ilgili bildiği her şeyi tek tek anlatan Askerlikten ihraç edilen Davut Oğur, “Benim bunlarla yolum dershane döneminde kesişti. Bana Askeri okulları tercih etmem yönünde tavsiyede bulundular. Bunlar istemese de ben Asker olmak istiyordum. Ben Askeri okullara gittim, mülakat konusunda bize tavsiyelerde bulundular. Ben Harp Okulunda yatılı olarak kaldım. Hafta sonları evci iznine çıkıyordum. İki haftada bir bunlarla görüşüyordum. Ben İstanbul, Ankara, İzmir, Afyonkarahisar ve Kocaeli’nde görev yaptım. Ben hangi şehire gidersem beni karşılıyorlardı. Afyon’a gelince beni Erhan isminde bir kişi karşıladı. Daha önce görev yaptığım yerdeki kişiler benim Afyon’da kiminle nerede ne zaman buluşacağımı söylediler. Bu kişi ile hiçbir şekilde telefon ile irtibat kurmadım. Söyledikleri yere gittim ve buluştuk. Mezun olmadan önce toplu şekilde sohbetlere katılıyorduk, mezun olduktan sonra rütbeliler tek tek alınıyordu. Hastanede görevli Erhan Dağcıoğlu ile irtibat halinde kaldık. Her toplantı sonunda bir sonraki toplantının nerede ve kaçta olacağı kararlaştırılırdı” dedi.

Sen Devletin Askerisin

ByLock ile ilgili soruya da cevap veren sanık Davut Oğur, “ByLock’u indirmemizi istediler, bizde indirdik” dedi. Mahkeme Başkanı ise, “Şerefli Türk Ordusunun sen bir Askerisin. Her rütbeli birisi için bir abi dikmişler. Sen Devletin Askerisin, sen FETÖ’nün askerimisin” dedi. Sanık Oğur, “Devlete karşı hatamız olmuştur ama ihanetimiz olmamıştır. Türk halkına silah doğrultmadık. Halkımıza silah doğrultanlarda en ağır şekilde cezalandırılsın” dedi. Sanık Davut Oğur, ilk maaşını aldıktan sonra bir sefer himmet verdiğini söyledi. Mahkeme Heyeti Davut Oğur’un TEM şubede bir sefer daha dinlenmesini istedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

ByLock analizleri okundu

Tutuklu sanıklardan olan Murat Şanverdi ile ilgili olan ByLock analiz dökümleri Mahkeme Heyetine geldi. Mahkeme Başkanı Murat Şanverdi’ye, “ByLock içerikleri geldi. 41 gönderilen mail gözükürken, 279 sefer giriş yapılmış. 108 mesaj alınırken çok sayıda isimde ekleme yapılmış. Gruplara dâhil olmuşun” dedi. ByLock’a girdiğini kabul eden tutuklu sanık Murat Şanverdi, “Ben ByLock kullandım ama herhangi bir paylaşımda bulunmadım. Ben terör örgütü üyesi değilim” dedi. Mahkeme Heyeti Murat Şanverdi’ye 10 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

 

Anahtar Kelimeler: Silahlı, Terör, Örgütüne, üye, olmak, suçlamasıyla, hâkim, karşısına, çıkan, s,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 2522
 
Diğer Güncel Haberleri
Turizm merkezlerinden birisiyiz
Valilikten tanıtıma tam destek
Çalışmalar durduruldu

Çalışmalar durduruldu
FET֒den bir tahliye
Vali Güner ders verecek
Afyon en altlarda
Süslü kadınlar bisiklet sürdü
Diğer Başlıklar

Kesinlikle ret ediyorum
Turizm merkezlerinden birisiyiz
Valilikten tanıtıma tam destek
Afyon’da iddialıyız
Çalışmalar durduruldu
Eğitimden geçtiler
Özkaya müjdeyi verdi
Ziyaretler sürüyor
FET֒den bir tahliye
Dinar’da Orman Yangını
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
AZ SÖZ ERİN YÜKÜDÜR !
AZ  SÖZ  ERİN  YÜKÜD...
İSMAİL AKAR
ATLATACAĞIZ … ATLATIRIZ…
ATLATACAĞIZ … ATLATIRIZ… Son gü...
Ramazan DEMİR
NE OKUMALIYIZ?
NE OKUMALIYIZ?‘Roman’ türü; ...
Mustafa Özkal
YA HAFIZ DA PAPAĞAN OLURSA..
YA HAFIZ DA PAPAĞAN OLURSA.. Geçen hafta p...
YAVUZ DONAT
Günün fotoğrafı
Meşhur sözdür... "Banka, ortalık gü...
Ahmet Işık
İddialar doğruysa yazıklar olsun
İddialar doğruysa yazıklar olsun Hatırlarsanız bu...
Ahmet SARLIK
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu olsun!
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu ol...
Fatih SUSUZ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ Bu sezon olduk&ccedi...
Gökhan Kocaaslan
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi ...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1396 - Yıldırım Beyazıt Han'ın Zaferi
1730 - Patrona Halil İsyanı
1958 - Kemer Barajının Açılması
1922 - Lapsek'in Kurtuluşu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1.27