Bugün - Thursday, July 19, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Sanıklar iddiaları kabul etmedi

Afyonkarahisar’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik yargılamalar dünde devam etti. Kendilerine yöneltilen iddiaları kabul etmeyen FETÖ sanıkları, ByLock kullanmadıklarını, otel toplantılarına ise bel rahatsızlıkları nedeniyle gittiklerini söylediler

Güncel Haberi - Thursday, September 14, 2017 - 05:16
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...


Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmalarda tutuklu ve tuusuz sanıklar yargılandı. Dün sabah saat 09.00’da başlayan duruşmalarda ilik olarak tutuklu sanıklar Bektaş Bulut ile Yücel Kırma savunma yaptı. Tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS)ile mahkemeye bağlanan iki tutuklu sanık kendilerine yöneltilen bazı ididaları kabul etmediler.
Çalışmak zorundaydım
Duruşmada ilk savunma yapan Yücel Kırma, “Ben termal otelde yapılan toplantıya katılmadım, otele kesinlikle tatil amaçlı gittim. Sandıklı’da ki Yunus Emre&Tapduk Emre Derneğine ise tamamen dini amaçlı olduğu için katıldım. Onların şirketlerinde ekmeği çıkarmak için çalıştım, buralarada iş başvurusu yaparak işe alındım. Ben şirketlerde ön muhasebe büro elemanı olarak görev yaptım.ben ailemin geçimini sağlamak için çalışmak zorundaydım. Ben sadece Bank Asya’da değil, Finansbank, Kuveyt Türk gibi bankalarlada çalıştım. Maaşım Bank Asya’dan yattığı için buradan hesap açtırmak zorundaydım. Ben kesinlikle ByLock kullanmadım ama şirketin internetini kullanmadım. Belki buradan yüklenmuş olabilir” dedi.
Toplantılara katılmadım
Yine SEGBİS ile mahkemeye bağlanan ve ifade veren tutuklu sanık Bektaş Bulut ise savunmasında, “Kütahya’da ki otel etkinliğine bizi şirketimiz götürdü. Bu muhasebecilerin bir toplantısıydı.İkbal Otel’de yapılan toplantıya ise Sandıklı AK Partili Belediye Meclis Üyesi Raşit Yıldırım ile birlikte katıldık. Ben Askerde rahatsızlık geçirdim ve bel rahatsızlığım var. Ben buraya belimde ki rahatsızlık nedeniyle katıldım. Bize bu toplantı için Zaman Gazetesi abonelerine indirim olduğunu söylediler öyle katıldım. Ben burada Mehmet Kaya denilen kişinin toplantısına katılmadım ve onu tanımıyorum” dedi.
Balkanlıoğlu’nu ziyaret ettik
Kendisi hakkında ifade veren Yalçın Arslan’ın ifadelerini gazetelerden okuduğunu söyleyen Bektaş Bulut, üyesi olduğu Mahir Çalışanlar Derneği olarak dönemin Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret ettiklerini bu ziyarete yönetici değil bir üye olarak katıldığını söyledi. Yalçın Arslan’ın şirketine ortak olduğunu söyleyen Bektaş Bulut, “Ben Yalçın Arslan’ın şirketine 60 bin TL ödeyerek ortak oldum. Çünkü ben muhasebeciyim. Müşteri bulmak zor oluyordu, hazır bir şirket vardı ortak oldum. Ben ayrıca devletin izin verdiği şirketlerde çalıştım, bunların terör örgütü üyesi olduğunu bilemezdim” dedi.
Suç olduğunu bilmiyordum
Zaman Gazetesi ile ilgili yapılan eylemlere katıldığı yönünde kendisine yöneltilen soruya cevap veren Bektaş Bulut, “Ben yıllardır Zaman Gazetesi abonesiyim. Gazeteye haksızlık yapıldığı gerekçesiyle oradaki eyleme katıldım. Çocuklarımın okulu konusunda ise devlet teşvik verdi bende çocuklarımı o okullara gönderdim. Twitter’den yaptığım paylaşımların suç olduğunu bilmiyordum. Ben bu paylaşımlarımda kimseye hakaret etmedim. Ben Alevi kültüründen gelen bir kişiyim. Bunların yanlış kişiler olduğunu şimdi gördüm” dedi.
Biz zekatımızı veriyorduk
ByLock kullanımı, Bank Asya ile ilgili kendisine yöneltilen sorulara cevap veren Bektaş Bulut, “Ben Zaman Gazetesine abone olduğum için kredi kartı ile ödeme yapıyordum. Bankada ki hesap hareketliliği bu nedenledir. Bank Asya’da mecburen hesap açtırdım. Çalıştığım kurumların kendi prensipleri bu yöndeydi. Benim akıllı telefonum yoktu. Telefonuma kurulduğu ByLock programından sonra ben akıllı telefon aldım. Ben bu konuda ByLock kullanımımın tesbitini istiyorum ve yeni bir savunma yapmak istiyorum. Ben ByLock içeriklerini istiyorum. Bizim himmet adı altında para topladığımız iddiaları var. Bizimle beraber çalışanlar asgari ücretle çalışıyor. Biz zekatımızı bu kişileri veriyorduk. Bu iddiaları kabul etmiyorum” dedi. Bektaş Bulut ile Yücel kırma’nın davaları ileri bir tarihe ertelendi.
Eşi tanık olarak dinlendi
Tutuksuz sanıklardan olan Ebru Topuz’da savunmasını yaptı. Ebru Topuz ile ilgili olarak eşi Kenan Topuz tanık olarak ifade verdi. KPSS ile ilgili soruların çalınması konusunda Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve ceza aldıktan sonra yaklaşık bir yıl cezaevinde kaldıktan sonra 7 Haziran tarihinde tahlile edildiğini söyleyen Kenan Topuz, ByLock tespit edilen telefon hattının eşinin üzerine olduğunu fakat telefonu kendisinin kullandığını söyledi. Telefonunu Ankara Emniyet Müdürlüğüne teslim ettiğini kendisine bir hafta sonra geri verildiğini söyleyen tanık Kenan Topuz, ByLock soruşturmasının yapıldığını ve telefonda ByLock çıkmadığını söyledi. Ebru Topuz ise kesinlikle ByLock kullanmadığını söyledi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.
Devletimin yanındayım
Dün görülen duruşmalarda tutuksuz sanık Mustafa Güleç’te ifade verdi. Çocuklarının FETÖ ile iktisatlı ve irtibatlı okullarda devletin verdiği teşvik nedeniyle okuttuğunu söyleyen Mustafa Güleç, Çocuklarım okul nedeniyle önemli burs kazandı ve teşvik aldı. Benim yurt dışı gezmelerim ticari amaçlı ve turistik. Ben bunların terör örgütü olduklarını bilmiyordum ve ben bunları lanetliyorum. Ben beratimi istiyorum. Ben her zaman devletimin milletimin yanında oldum” dedi. Mustafa Güleç 6 yıl 3 ay hapis cezası alarak Adli Kontrol şartı getirildi.
Profesör ifade verdi
Afyon Kocatepe Üniversitesi eski öğretim üyelerinden olan tutuksuz sanık Ömer Saykasap’ta savunmasını yaptı. Sanık Soykasap hakkında FETÖ’den tutuklu sanık Şükrü Taktak ifade verdi. Ömer Soykasap ile ilgili, Ahmet Necdet Sezer Kampusünün FETÖ ile ilgili en etkin 4 profesörü arasında olduğu yönündeki iddia sorulan Taktak, “Ömer bey ile odalarımız yanyanaydı. Çalışkan bir arkadaşımızdı. ANS’nin etkin profesörlerinden olduğunu bilmiyorum. Zaten bizim bölümde fazla profesör yoktu” dedi.
Bana hiç kimse gelmedi
Mahkeme Başkanı, Mustafa Güleç ile Yusuf Kayalı’nın bir makale yüzünden tartıştığı aralarının düzelmesi için Şükrü Taktak’a gittikleri, kendisinin ise “ANS sorumlusu Ömer Soykasap ona gidin” dediği yönünde ki iddia soruldu. Taktak bu iddiayı kabul etmedi. Tutuksuz sanık Ömer Soykasap’ta herhangi bir tartışma konusunda kendisine hiç kimsenin gelmediğini söyledi. FETÖ ile bağlantısı olduğu yönünde 9 kişi ile görüştüğü iddia edilen Soykasap bu 9 kişiden 5’ini tanımadığını birisinin ise akrabası olduğunu söyledi. Bu duruşmada ileri bir tarihe ertelendi.
Hattı kardeşim hediye etti
Dazkırı METEM’de görev yaparken tutuklanan Sevgi Topdemir ise savunmasında iddiaları kabul etmedi. Topdemir’in avukatı mazaret bildirdiği için mahkemeye katılmazken Sevgi Topdemir kendisini avukatsız savundu. Salihli Kapıl Cezaevinde tutuklu bulunduğunu söyleyen Sevgi Topdemir, kardeşi Bingül Çetin üzerine kayıtlı olan telefonu kullandığını fakat bundada Bylock çıktığını bu programı kesinlike kendisinin yüklemediğini söyledi. ByLock’u iddianamade öğrendiğini söyleyen Topdemir, telefon hattını kardeşinin kendisinin hediye ettiğini söyledi. HTS kayıtlarına göre FETÖ ile yakın ilgi ve alakası bulunan kişilerle telfeon görüşmeleri yaptığı yönünde ki iddialara da cevap veren Topdemir, iddiları kabul etmedi.
Önce namaz sonra tuz
Evinde sohbet toplantısı yapıldığı yönünde ki iddialarıda kabul etmeyen Sevgi Topdemir, “Ben haftanın üç günü Dazkırı’da ders veriyordum. Geri kalan 4 günü ailemin yanında geçiriyordum. Benim ailem Sargöl’de yaşıyor. Benim toplantı yapacak vaktim yok” dedi. Mahkeme Başkanı Sevgi Topdemir’in ajandasından çıkan, “8 rekat Namazdan sonra tuz yenilecek” şeklinde yer alan yazıyı sordu. Sanık bunun şifa olduğu için olduğunu söyledi. Polis baskını sonrasında evinde bulunan Sızıntı Dergisi ile ilgili soruya cevap veren Topdemir, “Ben bu dergiye abone değilim. Sızıntı Dergisi ve Zaman Gazetesini kapımın önüne atıp gidiyorlardı” dedi. Darbe girişiminin ardından birkaç gün sonra whatsaapta gerçekleşen bazı yazışmaların sorulması üzerine konuşşan Sevgi Topdemir, “O zaman sendikalar arasında bazı sıkıntılar vardı. Arkadaşım herşeyi konuşma diye bana mesaj attı” dedi.
Bir kişi beraat etti
Tanık olarak ifade veren Sevgi Topdemir’in komşusu Ayşe Güzel ise aynı apartmanda 10 yıldır komşu olduklarını söyledi. Tanık Ayşe Güzel, “Biz Sevgi hanım ile aynı apartamnad kalıyorduk. Bazen arkadaşlarımız arasında oturuyorduk. Toplantı yapılıp yapılmadığı konusunda herhangi bir fikrim yok. Ben Sevgi Topgüzel’in evinde Sızıntı Dergisi geldiğini görüyordum” dedi. Bir başka tanık ise Sevgi Topdemir ile birlikte aynı okulda görev yaptıklarını söyleyerek, “Ben kendisinin kötü bir durumuna şahit olmadım. Kötü bir şey hissetseydim arkadaşlığımızı bitirirdim” dedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. Dün öğleden sonra görülen duruşmalarda ise Abdullah Döner beraat ederken Sefa Alacaoğlu 6 yıl 10 ay 15 gün, Metin Şengüz ise 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ahmet Sarlık-Ahmet IŞIK

Anahtar Kelimeler: Afyonkarahisar’da, Fetullahçı, Terör, Örgütü’ne, yönelik, yargılamalar, dünde, ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 2347
 
Diğer Güncel Haberleri
Makamların hakkını verelim
Allah burnunuzu kanatmasın
Bedeli babaları ödedi

Bedeli babaları ödedi
Takdirlik Polis
Ulaşımda yeni dönem
Sosyal medyayı salladı
Direniş diriliş destanı
Diğer Başlıklar

Vekaletle yönetiliyoruz
Makamların hakkını verelim
Allah burnunuzu kanatmasın
Bedeli babaları ödedi
Takdirlik Polis
Ulaşımda yeni dönem
Millet, vekili ile buluşuyor
Bütçeye katkı sağlar
Gökdoğan göreve başladı
İlk tapu verildi
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Fatih SUSUZ
JETLER IŞIK SAÇTI
JETLER IŞIK SAÇTI 2.Etap kamp çalış...
Mustafa Özkal
TAVŞANIN RANDEVUSUNUN ÖNEMİ
TAVŞANIN RANDEVUSUNUN ÖNEMİTavşanın Rand...
Ahmet Işık
Başkanımız haklı
Başkanımız haklı Orman ve Su İşleri Bakanlığını u...
Ahmet SARLIK
AKRONES TERMAL Türkiye’nin gururu
AKRONES TERMAL Türkiye’nin gururu &Oum...
İSMAİL AKAR
GÜLE GÜLE VEYSEL HOCA
GÜLE GÜLE VEYSEL HOCA Dile kolay tam 11...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
TAKDİR-İ İLAHİ
TAKDİR-İ İLAHİ İnsan gündeme yeni gelen habe...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
YAVUZ DONAT
Sıcağı sıcağına erken seçim notları
Sıcağı sıcağına erken seçim notları Bug&uu...
Gökhan Kocaaslan
YAKIŞMADI…
YAKIŞMADI… Şimdi bu başlığı neden attığımı...
Ramazan DEMİR
AFYON KİTAP FUARI
AFYON KİTAP FUARI Alımlı binalar, yay gibi, kalem...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1711 - Purut savaşının başlaması,
711 - Emevi İslam Ordusu'nun İspanya'ya çıkışı.
1922 - Yalova'nın kurtuluşu.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.73