Bugün - Friday, November 24, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
 
Haber Detayları

Sanıklar iddiaları kabul etmedi

Afyonkarahisar’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik yargılamalar dünde devam etti. Kendilerine yöneltilen iddiaları kabul etmeyen FETÖ sanıkları, ByLock kullanmadıklarını, otel toplantılarına ise bel rahatsızlıkları nedeniyle gittiklerini söylediler

Güncel Haberi - Thursday, September 14, 2017 - 05:16
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...


Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmalarda tutuklu ve tuusuz sanıklar yargılandı. Dün sabah saat 09.00’da başlayan duruşmalarda ilik olarak tutuklu sanıklar Bektaş Bulut ile Yücel Kırma savunma yaptı. Tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS)ile mahkemeye bağlanan iki tutuklu sanık kendilerine yöneltilen bazı ididaları kabul etmediler.
Çalışmak zorundaydım
Duruşmada ilk savunma yapan Yücel Kırma, “Ben termal otelde yapılan toplantıya katılmadım, otele kesinlikle tatil amaçlı gittim. Sandıklı’da ki Yunus Emre&Tapduk Emre Derneğine ise tamamen dini amaçlı olduğu için katıldım. Onların şirketlerinde ekmeği çıkarmak için çalıştım, buralarada iş başvurusu yaparak işe alındım. Ben şirketlerde ön muhasebe büro elemanı olarak görev yaptım.ben ailemin geçimini sağlamak için çalışmak zorundaydım. Ben sadece Bank Asya’da değil, Finansbank, Kuveyt Türk gibi bankalarlada çalıştım. Maaşım Bank Asya’dan yattığı için buradan hesap açtırmak zorundaydım. Ben kesinlikle ByLock kullanmadım ama şirketin internetini kullanmadım. Belki buradan yüklenmuş olabilir” dedi.
Toplantılara katılmadım
Yine SEGBİS ile mahkemeye bağlanan ve ifade veren tutuklu sanık Bektaş Bulut ise savunmasında, “Kütahya’da ki otel etkinliğine bizi şirketimiz götürdü. Bu muhasebecilerin bir toplantısıydı.İkbal Otel’de yapılan toplantıya ise Sandıklı AK Partili Belediye Meclis Üyesi Raşit Yıldırım ile birlikte katıldık. Ben Askerde rahatsızlık geçirdim ve bel rahatsızlığım var. Ben buraya belimde ki rahatsızlık nedeniyle katıldım. Bize bu toplantı için Zaman Gazetesi abonelerine indirim olduğunu söylediler öyle katıldım. Ben burada Mehmet Kaya denilen kişinin toplantısına katılmadım ve onu tanımıyorum” dedi.
Balkanlıoğlu’nu ziyaret ettik
Kendisi hakkında ifade veren Yalçın Arslan’ın ifadelerini gazetelerden okuduğunu söyleyen Bektaş Bulut, üyesi olduğu Mahir Çalışanlar Derneği olarak dönemin Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret ettiklerini bu ziyarete yönetici değil bir üye olarak katıldığını söyledi. Yalçın Arslan’ın şirketine ortak olduğunu söyleyen Bektaş Bulut, “Ben Yalçın Arslan’ın şirketine 60 bin TL ödeyerek ortak oldum. Çünkü ben muhasebeciyim. Müşteri bulmak zor oluyordu, hazır bir şirket vardı ortak oldum. Ben ayrıca devletin izin verdiği şirketlerde çalıştım, bunların terör örgütü üyesi olduğunu bilemezdim” dedi.
Suç olduğunu bilmiyordum
Zaman Gazetesi ile ilgili yapılan eylemlere katıldığı yönünde kendisine yöneltilen soruya cevap veren Bektaş Bulut, “Ben yıllardır Zaman Gazetesi abonesiyim. Gazeteye haksızlık yapıldığı gerekçesiyle oradaki eyleme katıldım. Çocuklarımın okulu konusunda ise devlet teşvik verdi bende çocuklarımı o okullara gönderdim. Twitter’den yaptığım paylaşımların suç olduğunu bilmiyordum. Ben bu paylaşımlarımda kimseye hakaret etmedim. Ben Alevi kültüründen gelen bir kişiyim. Bunların yanlış kişiler olduğunu şimdi gördüm” dedi.
Biz zekatımızı veriyorduk
ByLock kullanımı, Bank Asya ile ilgili kendisine yöneltilen sorulara cevap veren Bektaş Bulut, “Ben Zaman Gazetesine abone olduğum için kredi kartı ile ödeme yapıyordum. Bankada ki hesap hareketliliği bu nedenledir. Bank Asya’da mecburen hesap açtırdım. Çalıştığım kurumların kendi prensipleri bu yöndeydi. Benim akıllı telefonum yoktu. Telefonuma kurulduğu ByLock programından sonra ben akıllı telefon aldım. Ben bu konuda ByLock kullanımımın tesbitini istiyorum ve yeni bir savunma yapmak istiyorum. Ben ByLock içeriklerini istiyorum. Bizim himmet adı altında para topladığımız iddiaları var. Bizimle beraber çalışanlar asgari ücretle çalışıyor. Biz zekatımızı bu kişileri veriyorduk. Bu iddiaları kabul etmiyorum” dedi. Bektaş Bulut ile Yücel kırma’nın davaları ileri bir tarihe ertelendi.
Eşi tanık olarak dinlendi
Tutuksuz sanıklardan olan Ebru Topuz’da savunmasını yaptı. Ebru Topuz ile ilgili olarak eşi Kenan Topuz tanık olarak ifade verdi. KPSS ile ilgili soruların çalınması konusunda Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve ceza aldıktan sonra yaklaşık bir yıl cezaevinde kaldıktan sonra 7 Haziran tarihinde tahlile edildiğini söyleyen Kenan Topuz, ByLock tespit edilen telefon hattının eşinin üzerine olduğunu fakat telefonu kendisinin kullandığını söyledi. Telefonunu Ankara Emniyet Müdürlüğüne teslim ettiğini kendisine bir hafta sonra geri verildiğini söyleyen tanık Kenan Topuz, ByLock soruşturmasının yapıldığını ve telefonda ByLock çıkmadığını söyledi. Ebru Topuz ise kesinlikle ByLock kullanmadığını söyledi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.
Devletimin yanındayım
Dün görülen duruşmalarda tutuksuz sanık Mustafa Güleç’te ifade verdi. Çocuklarının FETÖ ile iktisatlı ve irtibatlı okullarda devletin verdiği teşvik nedeniyle okuttuğunu söyleyen Mustafa Güleç, Çocuklarım okul nedeniyle önemli burs kazandı ve teşvik aldı. Benim yurt dışı gezmelerim ticari amaçlı ve turistik. Ben bunların terör örgütü olduklarını bilmiyordum ve ben bunları lanetliyorum. Ben beratimi istiyorum. Ben her zaman devletimin milletimin yanında oldum” dedi. Mustafa Güleç 6 yıl 3 ay hapis cezası alarak Adli Kontrol şartı getirildi.
Profesör ifade verdi
Afyon Kocatepe Üniversitesi eski öğretim üyelerinden olan tutuksuz sanık Ömer Saykasap’ta savunmasını yaptı. Sanık Soykasap hakkında FETÖ’den tutuklu sanık Şükrü Taktak ifade verdi. Ömer Soykasap ile ilgili, Ahmet Necdet Sezer Kampusünün FETÖ ile ilgili en etkin 4 profesörü arasında olduğu yönündeki iddia sorulan Taktak, “Ömer bey ile odalarımız yanyanaydı. Çalışkan bir arkadaşımızdı. ANS’nin etkin profesörlerinden olduğunu bilmiyorum. Zaten bizim bölümde fazla profesör yoktu” dedi.
Bana hiç kimse gelmedi
Mahkeme Başkanı, Mustafa Güleç ile Yusuf Kayalı’nın bir makale yüzünden tartıştığı aralarının düzelmesi için Şükrü Taktak’a gittikleri, kendisinin ise “ANS sorumlusu Ömer Soykasap ona gidin” dediği yönünde ki iddia soruldu. Taktak bu iddiayı kabul etmedi. Tutuksuz sanık Ömer Soykasap’ta herhangi bir tartışma konusunda kendisine hiç kimsenin gelmediğini söyledi. FETÖ ile bağlantısı olduğu yönünde 9 kişi ile görüştüğü iddia edilen Soykasap bu 9 kişiden 5’ini tanımadığını birisinin ise akrabası olduğunu söyledi. Bu duruşmada ileri bir tarihe ertelendi.
Hattı kardeşim hediye etti
Dazkırı METEM’de görev yaparken tutuklanan Sevgi Topdemir ise savunmasında iddiaları kabul etmedi. Topdemir’in avukatı mazaret bildirdiği için mahkemeye katılmazken Sevgi Topdemir kendisini avukatsız savundu. Salihli Kapıl Cezaevinde tutuklu bulunduğunu söyleyen Sevgi Topdemir, kardeşi Bingül Çetin üzerine kayıtlı olan telefonu kullandığını fakat bundada Bylock çıktığını bu programı kesinlike kendisinin yüklemediğini söyledi. ByLock’u iddianamade öğrendiğini söyleyen Topdemir, telefon hattını kardeşinin kendisinin hediye ettiğini söyledi. HTS kayıtlarına göre FETÖ ile yakın ilgi ve alakası bulunan kişilerle telfeon görüşmeleri yaptığı yönünde ki iddialara da cevap veren Topdemir, iddiları kabul etmedi.
Önce namaz sonra tuz
Evinde sohbet toplantısı yapıldığı yönünde ki iddialarıda kabul etmeyen Sevgi Topdemir, “Ben haftanın üç günü Dazkırı’da ders veriyordum. Geri kalan 4 günü ailemin yanında geçiriyordum. Benim ailem Sargöl’de yaşıyor. Benim toplantı yapacak vaktim yok” dedi. Mahkeme Başkanı Sevgi Topdemir’in ajandasından çıkan, “8 rekat Namazdan sonra tuz yenilecek” şeklinde yer alan yazıyı sordu. Sanık bunun şifa olduğu için olduğunu söyledi. Polis baskını sonrasında evinde bulunan Sızıntı Dergisi ile ilgili soruya cevap veren Topdemir, “Ben bu dergiye abone değilim. Sızıntı Dergisi ve Zaman Gazetesini kapımın önüne atıp gidiyorlardı” dedi. Darbe girişiminin ardından birkaç gün sonra whatsaapta gerçekleşen bazı yazışmaların sorulması üzerine konuşşan Sevgi Topdemir, “O zaman sendikalar arasında bazı sıkıntılar vardı. Arkadaşım herşeyi konuşma diye bana mesaj attı” dedi.
Bir kişi beraat etti
Tanık olarak ifade veren Sevgi Topdemir’in komşusu Ayşe Güzel ise aynı apartmanda 10 yıldır komşu olduklarını söyledi. Tanık Ayşe Güzel, “Biz Sevgi hanım ile aynı apartamnad kalıyorduk. Bazen arkadaşlarımız arasında oturuyorduk. Toplantı yapılıp yapılmadığı konusunda herhangi bir fikrim yok. Ben Sevgi Topgüzel’in evinde Sızıntı Dergisi geldiğini görüyordum” dedi. Bir başka tanık ise Sevgi Topdemir ile birlikte aynı okulda görev yaptıklarını söyleyerek, “Ben kendisinin kötü bir durumuna şahit olmadım. Kötü bir şey hissetseydim arkadaşlığımızı bitirirdim” dedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. Dün öğleden sonra görülen duruşmalarda ise Abdullah Döner beraat ederken Sefa Alacaoğlu 6 yıl 10 ay 15 gün, Metin Şengüz ise 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ahmet Sarlık-Ahmet IŞIK

 
Anahtar Kelimeler: Afyonkarahisar’da, Fetullahçı, Terör, Örgütü’ne, yönelik, yargılamalar, dünde, ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1905
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
Gülen’i Peygamberimizden üstün görüyorlardı
Ellerini ceplerine atsınlar
Geleceğe ve gelişime yönelik can damar

Geleceğe ve gelişime yönelik can damar
Termal için farklı çalışmalar yapılmalı
Termal ve çamur festivali başladı
Özür ayıbı örtbas etmez
Kadına şiddet artıyor
Diğer Başlıklar

KALEŞLİ TEFECİLER
Gülen’i Peygamberimizden üstün görüyorlardı
Ellerini ceplerine atsınlar
Geleceğe ve gelişime yönelik can damar
Termal için farklı çalışmalar yapılmalı
Termal ve çamur festivali başladı
Yılın Devlet Adamı
Özür ayıbı örtbas etmez
Kadına şiddet artıyor
583 Biçer döverimiz var
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
“Ben güzel ahlâkı tamamlamak i&...
Fatih SUSUZ
İSTANBULU DA DİZE GETİRDİK
  Türkiye Basketbol Ligi’nde şamp...
Ahmet SARLIK
Öğretmenler günü !
  Bugün 24 kasım Öğretmenler g&uum...
M.Emin Güzbey
BAŞKAN ÇOBAN'DAN AÇIKLAMA VAR
  Fakat ben Başkan Çoban’ı...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
ÖLÜM
İnsanoğlu tüm üstün özellikler...
Ali KÜÇÜKKARTAL
DUR! TÜRK HÜKÜMETİ!
Hani filmlerden aşina olduğumuz bir replikvardır.G...
YAVUZ DONAT
Kıbrıs’tan “entel dantel” manzaraları
Nâzım Hikmet'in      "...
Gökhan Kocaaslan
GEREKENİ YAPIN SOLAK HOCAM
Aslında birkaç haftadır İl dışı programları...
Ahmet Işık
Bu sese kulak verelim
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
Rabia Güzbey
ÖNCE TÜRKİYE'YE VEFA
Bugün ele almak istediğim başka bir konuvardı...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0107:4112:5515:3017:5019:18

Friday, November 24, 2017
Tarihte Bugün
2006 - Öğretmenler Günü
1988 - Filisitin Devleti Kuruldu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.95