Bugün - Sunday, September 23, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

17 yıl önce, 17 yıl sonra...

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesinde bir bloktan diğer bloğa taşınırken sedyeden düşürülen Evciler’li Hanım Yılmaz’ın haberi dünkü ODAK’ta yer almıştı.

Söyleşi Haberi - Friday, August 18, 2017 - 09:12
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesinde bir bloktan diğer bloğa taşınırken sedyeden düşürülen Evciler’li Hanım Yılmaz’ın haberi dünkü ODAK’ta yer almıştı.

Bu haber bana çok eskileri hatırlattı.

Aradan yıllar geçmesine rağmen, AKÜ’de halen daha böyle olayların yaşanması, hem de onca imkâna rağmen bunların olması düşündürücüdür.

AKÜ’nün daha ileriye gitmesi ve hem hemşehrilerimize, hem de tüm vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermesi için 17 yıl öncede uğraş veriyorduk, şimdi de aynı uğraş içerisindeyiz.

AKÜ ile ilgili olumsuz haberleri keşke yapmasak.

Buna imkân vermese AKÜ ilgilileri ve diğer ilgililer...

Bizim amacımız bağcı dövmek değil.

Geçmişte de buna benzer mücadeleleri verdik.

Hemşehrilerimizin daha iyi hizmet alabilmeleri için, AKÜ’nün daha geniş imkânlara kavuşması için elimizden geleni yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz.

//

AKÜ’nün şimdiki hastanelerinin yer aldığı arazinin bir bölümü Ticaret Borsasına’ya tahsisli idi.

O tahsisin bir bölümünün kaldırılarak, burasının AKÜ’ye verilmesi için çok mücadele ettik rahmetli İbrahim Küçükkurt ile birlikte.

Allaha şükür başardık.

Eğer AKÜ şimdi o bölgede yer sıkıntısı çekmiyor ise bunda zamanın Valisi Ahmet Özyurt, o tarihteki Rektör Şan Hoca, Rektör Yardımcısı Solak ile İbrahim Küçükkurt ve benim emeklerim hiçte az değildir.

Rahmetli Borsa Başkanımız Recai Yumuturuğ’ da üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır.

Hem İbrahim Küçükkurt’un, hem de Recai Yumuturuğ’un mekânları cennet olsun...

AKÜ ilgilileri zaman zaman pek çok sıkıntı yaşadılar. Bizlerde gazeteci olarak onlara sıkıntı veren konuları çözüme kavuşturmak için onların yanında yer aldık.

Geçmişte yaşananlar, bizim AKÜ’nün daha ileriye gidebilmesi için neler yaptığımız bilinmektedir.

//

Afyon Kocatepe Üniversitesine Sağlık Müdürlüğü tarafından kullanım amacıyla Karayolları Müdürlüğünün yanındaki binalar tahsis edilmişti.

Bina AKÜ’ye verilmesine verilmişti ama üç bloktan oluşan birbirine entegre olan binaların sağ ve soldaki bölümlerinin verilmiş, orta blok ise Sağlık Müdürlüğü bünyesinde tutulmuştu.

O dönemde koalisyon hükümeti işbaşındaydı.

Sağlık Bakanlığı da MHP’ye verilmişti.

Sağlık Bakanı Dr. Osman Durmuş MHP Afyon Milletvekilleri Dr. Mehmet Telek ve Prof. Dr. Abdülkadir Akcan’ın yakın dostuydu.

O dönemde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Şan Öz-Alp, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Solak, Hastane Başhekimi de şimdi CHP Milletvekili olan ve Afyondan sonra Isparta’ya giden ve orada Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü görevinde de bulunan Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar idi. Metin Hoca önemli bir ortopedistti aynı zamanda. Türkiye çapında ün yapmıştı. Hem Türkiye’den, hem de yurt dışından pek çok hastası vardı. O zamanlar henüz Prof. değildi ama, Nevres hoca ile birlikte Afyon Kocatepe Üniversitesi hastanesinde çok önemli ameliyatları başarıyla gerçekleştirmişlerdi.

Üniversite Rektör Yardımcılarından bir diğeri hemşehrimiz Prof. Dr. Nüket Saraçel, Genel Sekreter Mehmet Tabak AKÜ’nün tıp alanında İlimizin ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılaması için Rektör Öz-Alp ve Solak ile birlikte gecelerini gündüzlerine katmaktaydılar.

Rektör Şan Hoca bu karayollarının yanındaki hastaneye ‘pembe hastane’ adını vermişti.

Şimdiki Park Hayat hastanesi daha sonra kiralanmış oraya da halk arasında hastanelerin karıştırılmaması ve bilinmesi için ‘kırmızı hastane’ adı verilmiş, Üniversitenin şimdi Tıp Fakültesi ile diğer hastanelerinin bulunduğu İzmir yolundaki diğer hastaneye de ‘mavi hastane’ adı uygun görülmüştü.

Her hastane sanki 5 yıldızlı bir otel gibi tertemiz idi.

Tüm görevliler hasta memnuniyeti için ellerinden geleni, isteyerek ve severek yapmaktaydılar.

Rektör Şan Hocanın hangi saatte, hangi hastanede olacağını kimse bilemediği için tam bir teyakkuz durumu vardı hem doktorlarda, hem de diğer çalışanlarda.

Bir hastanın memnuniyetsiz olması ve bunun Rektör hocanın kulağına gitmesi demek, buna sebep olanlarının başlarını epey ağrıtacağı için hastalar el üzerinde tutuluyordu.

Rektör hoca ve tüm ekip böylesine en iyi kalite için uğraş verirken Sağlık Müdürlüğünden tahsis edilen binada zaman zaman sorunlar çıkmaktaydı.

Çünkü A blokta tedavisi ve ameliyatı yapılan bir hasta eğer yataklı bölüme geçirilecekse bu büyük sorundu.

Çünkü birbirine entegre üç bloktan orta blok Sağlık Müdürlüğü tarafından verilmediği gibi, buradan bloklar arası geçişe izinde verilmiyordu.

Ameliyat olan hastalar sedyede A bloktan çıkartılıp, sokaktan geçirilerek C blok’a götürülüyordu.

Zaman zamanda bu durum haberlere konu oluyordu.

Çünkü karda, yağmurda bazen hastaların bloktan bloka geçişlerinde sıkıntılar olmaktaydı.

Mesela, Türkiye güzellerinden birisi Metin ve Nevres Hocaların namını duyup AKÜ’ye gelmiş ve burada ameliyat olmuştu.

Ameliyat olan kişi ünlü olunca Türkiye’nin hemen hemen tüm televizyon kanallarının magazin ekipleri de Afyona gelmişlerdi.

A bloktan C bloğa Afyondaki hastalar için normal olan nakil işlemi, ulusal basından gelen ekiplerin dikkatini ve tepkisini çekmiş, bu durumda tüm Türkiye’de haber olmuştu.

Bu durum bir türlü aşılamıyordu.

Mehmet Telek ve Abdülkadir Akcan’ın bana göre inatları AKÜ hastanesindeki sıkıntıyı bir türlü sona erdiremiyordu.

Ta ki konu Sezer’in makamında konuşulana dek...

O sıralarda Cumhurbaşkanlığı Makamına hemşehrimiz Ahmet Necdet Sezer seçilmişti.

Afyon Valisi Ahmet Özyurt, Belediye Başkanı Hayrettin Barut, Milletvekillerimiz İsmet Attila, Said Açba, Mehmet Telek, Müjdat Kayayerli, Abdülkadir Akcan, İbrahim Özsoy ve Gaffar Yakın, AKÜ Rektör Yardımcısı Nüket Saraçel ve diğer bazı kişiler ile birlikte Çankaya Köşküne hayırlı olsun ziyaretine gittik.

Görüşmenin 20 dakika ile sınırlı olduğu daha biz salona girmeden Özel Kalemdeki ilgililer tarafından hepimize söylenmişti. Cumhurbaşkanı Sezer’in bizi kabulünden sonra diğer programları olduğu hatırlatılırken aslında hepimizin teker teker konuşmak yerine İl Valisinin tüm Afyonu temsilen bir konuşma yapmasının uygun olacağı mesajını alarak toplantı salonuna girdik.

Cumhurbaşkanımız Sezer’e İlimiz Valisi tarafından heyet üyeleri teker teker tanıtıldı.

Sonra İlimizin sorunlarını çok kısa bir şekilde anlattı Valimiz Özyurt.

Bu sırada vakitte neredeyse bize ayrılan sürenin sonuna yaklaşmıştı ki, Cumhurbaşkanımız tüm heyet üyelerinden sırayla konuşmalarını istedi.

Şehrimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini duymak istiyordu.

Özel Kalem Müdürünün ’20 dakika’ uyarısını ve bizden sonraki randevuları olduğu yönünde verilen bilgiyi aktardı Valimiz Özyurt.

Hemşehrilerim gelmiş, şimdi onları dinlemek istiyorum. Diğer randevular ya ertelenir, ya da biraz beklerler, sizlerle konuşmak istiyorum’ dedi Cumhurbaşkanımız Sezer.

O ana kadar sanki iğne üzerinde oturuyorken, tüm heyet olarak bu sözlerden sonra çok rahatlamıştık.

Heyet üyeleri teker teker konuşuyor, o sırada Cumhurbaşkanımız o konu ile ilgili görüşlerini söylüyor, arada birde Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yaşadığı bazı olayları bizlerle paylaşıyordu.

Çok samimi bir ortam oluşmuştu.

Cumhurbaşkanımızın da çok keyif aldığı hissediliyordu bu görüşmeden.

Sıra bana geldiğinde ben Üniversitenin Pembe hastanesinin durumunu özetledim ve maalesef bazı Milletvekillerimizin bu duruma adeta seyirci kaldıklarını, bu sorunun çözülmesi için Sağlık Bakanıyla görüşmesi talebimi ilettim tüm heyetin önünde.

Benim sözlerim üzerine Valinin yüzüne baktı Cumhurbaşkanımız ve kendisi de not aldı.

Telek, Kayayerli ve Akcan haricindeki diğer Milletvekillerimiz ile AKÜ Rektör Yardımcısı Saraçel benim söylediklerimi tasdikleyerek konunun bir an önce çözümlenmesinin gerekli olduğunu vurguladılar.

O sırada MHP Milletvekilimiz Telek ile Akcan konuyu Sağlık Bakanı ile görüşeceklerini Cumhurbaşkanımıza söylediler.

Görüşme sona erdi, fotoğraf çekiminden sonra vedalaşıp ayrıldık Cumhurbaşkanımızın makamından.

Tam merdivenlerden aşağı inerken birden MHP Milletvekilimiz Mehmet Telek bir hışımla ‘Bizi nasıl şikâyet edersin Cumhurbaşkanımıza’ diyerek üzerime yürürken İsmet Attila ile Said Açba araya girdiler. Attila ve Açba önüme set olup, korudular...

Yalan mı söyledim Cumhurbaşkanımıza, siz engellediniz bende söyledim. Siz engellemiyor musunuz?’ dedim Telek, Akcan ve Kayayerli’ye.

Hem Telek, hem de Akcan dostumdur.

Dava arkadaşlarımdır.

Ama Afyonu ilgilendiren bir konuda onların kalbini kırmayı bile göze almaktan çekinmedim. Bugünde çekinmediğimiz ortadadır.

Benim Cumhurbaşkanımız huzurunda AKÜ’nün sıkıntısını dile getirmemin ardından sorun bir şekilde çözüldü.

Zaman zaman Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer ile Afyonu ilgilendiren hususları görüştük. Aktardığımız tüm sorunlarda çözüme kavuştu.

Eminim ki yıllar sonra hem Telek, hem Akcan, hem de Kayayerli bu konudaki tavırlarından dolayı yanlış yaptıklarını anlamışlardır.

Çünkü Rektör Şan hoca’ya ve Üniversite yönetimine kızıp o engellemeleri yapmakla aslında Afyonkarahisar halkına ve AKÜ’ye zarar vermişlerdir.

Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer İlimiz için yaptığı hizmetlerin reklamını yapmaz, bilakis bunların duyulmamasını isterdi.

Öyle de oldu.

Balıkların bilmesine gerek duymadı.

Allah razı olsun...

//

İşte 17 yıl öncesinde yaşanan o sedye ile taşıma olayını hatırlattı bana dünkü sedye ile taşıma olayı.

Aradan bunca yıl geçti.

AKÜ hiçte azımsanmayacak imkânlara kavuştu.

O günleri bizzat yaşayan, o sıkıntıları bizzat çeken, bürokratik engelleri aşmak için yüzlerce defa Ankara’ya gidip gelen Solak hoca şimdi nasıl böyle bir şeye izin verir?

Gerçekten şaşırdım.

Gözünden kaçtıysa bu sıkıntılar anlarım.

Ama önemsemiyorsa da üzülürüm.

Biz bazı icraatları nedeniyle defalarca kendisini eleştirsek de, bir hakkı teslim etmekten de gocunmayız.

O hastanelerin kurulmasında büyük emekleri olmuştur Solak’ın.

Kurulması için onca emek sarfeden Solak Hocanın, bu hastanelerin hemşehrilerimize daha iyi hizmet vermesi içinde oralar ile biraz daha fazla ilgilenmesinin gerektiği aşikardır.

Orada yatan bir Bakan yardımcısı veya bir önemli kişinin yakını olduğu zaman nasıl ilgileniliyorsa, kimi kimsesi olmayan bir Afyonlu içinde aynı hassasiyetin gösterilmesi gereklidir.

Bu görüntülerin tekrarlanmaması için Rektör Solak hocanın hastane ilgililerinin dikkatini çekmesi gerekmektedir.

Bu kadar başı boş bırakmamalıdır hastaneleri.

Her şeyden önce hem o hastanelerin bağlı olduğu Rektör’dür, hem de o hastanelerin kurulması için çok çaba sarfeden ekibin içerisinde yer almıştır.

Yani mutfakta o yemeğin yapılmasında emeği vardır.

O zaman yemeğin telef edilmesine göz yummamalıdır...

//

//

//

Hiç kimse sevinmesin...

Dün Savcımız Osman Çabuk aradı.

Kendisi yıllık izinde olmasına rağmen Afyonkarahisar gündemini her zamanki gibi yakından takip ediyor.

Sohbetimizde konu Şark hizmeti nedeniyle Hakkari’ye tayini çıkan Emniyet Müdür Yardımcımız Talat beye geldiğinde, Savcımız Osman bey öyle güzel şeyler aktardı ki...

Gece gündüz çok birlikte çalıştılar. En çetrefilli bir dönemde omuz omuza verdiler.

Özetle aktarmak istiyorum o cümleleri;

Bugüne kadar görevim gereği pek çok Emniyet mensubu arkadaş ile çalıştım. Bunların hepsinin içinde en çok değer verdiklerim içerisindedir Talat bey. Kendisiyle çok zor ve sıkıntılı dönemde çalıştık ama ben O’nun bu konuda verdiği mücadeleyi en iyi bilenlerdenim. Gerçek bir vatanseverdir. Çok önemli katkıları oldu. Talat bey önemli bir donanıma sahip. Şimdi Afyonkarahisar’da FETÖ/PDY ile ilgili çok fazla yapacak bir şey yok denilebilir. Gereken tüm operasyonlar yapıldı. Daha pek çok İl bu ByLock ile ilgili bir mesafe alamışken, biz Afyonkarahisar olarak neredeyse bu konuyu da bitirdik. Bunlar hep Emniyet ekiplerimizin ve başlarındaki yöneticilerin gösterdikleri performanslar sayesinde olmuştur. Emniyet ekiplerimiz ile özellikle de Talat ve Ümit beyler ile çok güzel bir diyalog kurduk. O tarihlerden itibaren birlikte çok çalıştık. Afyonkarahisar’daki bu terör yapılanmasını her yönüyle çözdük. O çalışmalar sayesinde çok önemli bilgilere ulaştık. İddianamelerimiz bu kadar sağlam oluştuysa, bunun en önemli etkenlerinden birisi buradaki bu birlikte yapılan çalışmadan ötürüdür. İnanıyorum ki bu tayin yapılırken Ankara’daki ilgililer orada Talat bey gibi önemli bir kişiye ihtiyaç duyulduğu için bu tercihte bulunmuşlardır. Söylediğim gibi Talat bey gerçekten çok donanımlı ve bu FETÖ/PDY konusunda müthiş bir bilgi birikimine sahiptir. İnanıyorum ki orada da çok önemli operasyonlara imza atacaktır. Ben burada O’nunla çalışmaktan ve O’nu tanımaktan dolayı çok mutlu oldum. Bundan sonra da başarılı çalışmalarını duyacağımızdan eminim.

FETÖ/PDY gibi ülkemiz için çok önemli bir konuda, İlimizin bu konuda en tepe noktasındaki bir isimlerden birisi olan Savcımız Osman beyin, Talat Müdür ile ilgili bu sözlerine, takdirine aynen katılıyoruz.

Elbette bazı önemli noktalarda görev yapan kişilerin bir başka yerlere tayin edilmesi, buradaki mücadeleyi sona erdirmeyecektir.

Savcılık, Ağır Ceza Mahkemesi ve Emniyet Müdürlüğü FETÖ/PDY konusunda kararlılıklarını aynen sürdüreceklerdir. Kişiler bir yerden başka bir yere gidebilir ama; belgeler, bilgiler ve ele geçirilen her türlü materyal ve gelen-gelmekte olan deşifreler ışığında gerekenler dün yapıldığı gibi, bugünde - yarında aynı şekilde yapılacaktır.

Buna şüphemiz yoktur.

Bu tür tayinlere sevinen budalalar varsa buradan söyleyelim onlara, hiç kimse boşuna sevinmesin...

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1807
 
Diğer Söyleşi Haberleri
AFYON'UN PARASINI 'ÇATIR ÇATIR YEDİK' DER GİBİ POZ VERDİLER
HASAN CELAL GÜZEL
YÜNTAŞ EKMEĞİ KAÇ KURUŞ?

YÜNTAŞ EKMEĞİ KAÇ KURUŞ?
RESMİ İLANLAR YA TÜMÜYLE KALDIRILMALIDIR YA DA ULUSAL GAZETELER YAYINLAMAMALIDIR
Dik durdu, dikleşmedi...
BAŞKAN ÇOBANDAN AÇIKLAMA VAR
YEREL BASIN
Diğer Başlıklar

Vatana ihanet içindeler
Vali vatandaşı dinledi
TÜFAD’dan Beşer’e ziyaret
Tarihi doku korunacak
Şuhut’ta bir ilk
“Şehrimiz dünyaya şifa dağıtıyor”
Kaza üç can aldı
Kargın, esnafı ziyaret etti
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Hedefimiz iyi eğitilmiş nesil yetiştirmek
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
YAVUZ DONAT
Günün fotoğrafı
Meşhur sözdür... "Banka, ortalık gü...
Ahmet Işık
İddialar doğruysa yazıklar olsun
İddialar doğruysa yazıklar olsun Hatırlarsanız bu...
Mustafa Özkal
PAPAĞAN HAFIZ OLSA..
PAPAĞAN HAFIZ OLSA.. Bir kaç hafta &o...
Ahmet SARLIK
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu olsun!
Burhanettin Çoban’a hayırlı uğurlu ol...
İSMAİL AKAR
KARA GÜN 12 EYLÜL
KARA GÜN 12 EYLÜL Bundan 38 yıl ön...
Ramazan DEMİR
NEDEN/NİÇİN OKUMALIYIZ?
NEDEN/NİÇİN OKUMALIYIZ? Semavi dinler d&uu...
Fatih SUSUZ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ
BOLVADİN ES ES’E GİTTİ Bu sezon olduk&ccedi...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
Muhalefetsiz Demokrasi!
Muhalefetsiz Demokrasi! Çok sayıda vatanda...
Gökhan Kocaaslan
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi
Yeşilyol Çay ve Ötesi ile yeşillendi ...
Rabia Güzbey
İNSANIMIZ BOZULDU!
İNSANIMIZ BOZULDU! Çocuk istismarları, kad...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1856 - Devlet Demir yollarının kuruluşu.
1922 - Çan'ın kurtuluşu
2006 - Sonbaharın başlangıcı
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
3.02