Bugün - Sunday, September 24, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Darbe ülkenin demokrasisine yapıldı

CHP İl Başkanı Demirkırkan, 15 Temmuzda yaşanan hain darbe girişiminde Afyonkarahisar’da yaşadıklarını ODAK’a anlattı.

Güncel Haberi - Saturday, July 15, 2017 - 13:53
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

İl Başkanı Demirkırkan, 15 Temmuz darbesinin ülkenin demokrasisine karşı yapıldığını söyleyerek,  “Darbe bu ülkenin TBMM’ne karşı yapılmıştır. Bu yüzden herkeste TBMM’de bulunan bütün Milletvekillerin ve meydanlara inen vatandaşlarımızın alınlarından öpmek lazımdır” dedi.

ODAK’ın sorularını cevaplandıran CHP İl Başkanı Kemal Demirkırkan, 15 Temmuz akşamı bir CHP Yönetim Kurulunda uzun yıllar görev yapan Dr. Abdullah Umce’ye veda yemeği organizasyonu yaptıklarını söyleyerek, “Bir restoranda hep beraber yönetim kurulu üyelerimizle beraber birlikte bu veda yemeğindeydik. Saat 22:00’da televizyonlar kapalıydı bulunduğumuz ortamda ancak saat 22:00’dan sonra haberler gelmeye başladı. “Bir şeyler oluyor ve ortalık karışıyor” diyerek. Tabi ki ilk etapta bunu ciddiye almamıştık. Telefonlarıma baktım bir şey yoktu. Sonrasında telefonla kıramayacağım bir arkadaşım beni aradı ve açtım. “İstanbul’un karıştığını köprüyü tutmuşlar ne oluyor” diye sordu” dedi.

Ciddiyetin farkına vardık

Telefon görüşmesinin ardından CHP Genel Merkezini ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ı telefonla aradığını ifade eden İl Başkanı Demirkırkan, “Köprünün tutulduğu ve askerlerin ayaklandığı bilgisi gelmeye başladı. Biz bir süre daha sağı ve solu arayarak araştırma yaptıktan sonra oturduğumuz mekandan Afyonkarahisar’a bakıyoruz ve hayat normal bir şekilde devam ediyordu. Hiçbir şey yok arabalar gelip geçiyordu. Olayı araştırdıktan yarım saat sonra olayın ciddiyetin farkına vardık ve televizyonlar açıldı, olaylar takip edilmeye başlandı ve yemeği sonlandırdık” diye konuştu.

Genel Merkezin direktiflerine uydum

“Ben iki arkadaşım ile birlikte biliyorsunuz bu tür olaylarda meydanlar, benzin istasyonları ve marketler yoğun oluyor” diyen İl Başkanı Demirkırkan, “Afyonkarahisar’da merkeze geldiğimizde henüz saat 22:30-23:00 civarlarında bir hareketlilik yoktu. Daha sonra 1 saat şehir merkezinde arabamla tur attım. Kimsede niye dolaşıyorsun demedi. Daha sonra eve geçerek Genel Merkezimizden gelen direktifleri üyelerimize ilettim” ifadelerini kullandı.

12 Eylül’ü küçük yaşta yaşadım

12 Eylül’ü küçük yaşta yaşadığını ifade eden İl Başkanı Kemal Demirkırkan; “O günle yaşadıklarımla 15 Temmuz da yaşananlar birbirlerini tutmadı. Yani 12 Eylül tarihindeki darbe çok ciddi ve daha farklıydı. Darbe olduğunu hissettirdi. O gün çok sonra televizyondan bir darbe Postmodern darbe deniliyor ya buda açıkçası öyle oldu. Televizyonlardan gördük, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan facetıme’den konuştu ve vatandaşlar meydanlara indi” dedi.

3’gün sonra ortaya çıktılar

15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminde gururlandıkları bir çok şeyler olduğunu belirten Demirkırkan, “Vatandaşlarımız sokağa çıktılar, vatandaşlarımız bu darbeye karşı hakikaten bunu bir siyasi partiye mael etmeye çalışıyorlar ama ben kesinlikle karşı duruyorum.  Özellikle net bir şekilde söylüyorum o gün ben alanda olduğumda AKP Yöneticilerin hiçbirisi alanda değildi. Bunu birçok gazeteci biliyorlar. 2-3’üncü gün olay bittikten sonra alanlarda görmeye başladık” diye konuştu.

Milletvekillerin alınlarından öpmeliyiz

15 Temmuz darbesinin ülkenin demokrasisine karşı yapıldığını söyleyen Demirkırkan, “Darbe bu ülkenin TBMM’ne karşı yapılmıştır. Bu yüzden herkeste TBMM’de bulunan bütün Milletvekillerin alınlarından öpmek lazımdır. Bütün bu olaylara rağmen bombalanan meclise gelip korkusuzca millete güç verdiler.  Kötü bir dönem geçirdik inşallah Allah bize bugünleri yaşatmasın” dedi.  

Yaşananlara çok üzülüyoruz

“Bugünleri yaşamak istemiyorsak bu darbenin her açından aydınlatılması, her yönüyle ortaya çıkarılmasına inanıyorum” diyen Demirkırkan, “Bizler vatandaşın 15 Temmuz’u ile AKP’nin 15 Temmuz’unun aynı olduğuna inanmıyoruz. 15 Temmuz günü yaşananlara çok üzülüyoruz. 249 şehidimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyoruz. Büyük bir cesaret örneği gösteren insanlardır. Gerçek Türk kahramanı onlardır” diye konuştu.

 

FETÖ’yü bu hale kim getirdi

Demirkırkan, “Hükümetin 20 Temmuzda yaptığı fırsattan istifade edip önleyebileceği bir darbeyi önlemeyerek bu insanların belki de ölümüne sebebiyet vermektir. Bu hala araştırılmadı. Bunun araştırılmasının hala önü kesiliyor. Meclisin bu darbeyi araştıran komisyonun önünü kesmek için her şey yapıldı. Tamam FETÖ darbeyi yapmaya çalıştı, Tamam 15 Temmuzu yaşadık ama tamam olmayan şeylerde var. FETÖ’yü bu hale kim getirdi. FETÖ’yü Genelkurmay atamalarına kim bu hale getirdi. Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında FETÖ’den atamalar yapılırken hep şeh koyanlar kimlerdi” dedi.

AKÜ’nün durumu ortadadır

Afyonkarahisar özelinden de bahseden Demirkırkan, “FETÖ’nün Afyonkarahisar’da yerleşmesine çalışanlar ve destek olanlar kimlerdi? Bakın ben Mart ayında bir açıklama yaptım bunu bulabilirsiniz “Afyon Kocatepe Üniversitesinde himmet parası toplanıyor” diye. Üniversite Rektörümüz Mustafa Solak, bizi alaylı bir üslupla ret etti, yazı gönderdi “Bundan dolayı üniversitemizi küçük düşürüyorsunuz” diye. Afyon Kocatepe Üniversitesinde bugün gelinen durumu görüyoruz. Öğretim Görevlilerin ne hale geldiğini, toplanan paraları ve ceza alan öğretim üyelerini görüyoruz” diye konuştu.

Kimler olduğunu öğrenmeliyiz

Demirkırkan, “Bitti mi bitmedi. Bu hale gelene kadar kimler destek olduysa onlardan hesap soramaz isek bu işin siyasi ayağını, kamudaki ayağını ortaya çıkaramazsak marabalarla bir yere varamayız. Altta bulunan insanlara evet ceza veriliyor doğru ama yukarıda ki kimseye ceza verilmiyor. AKP’nin içinde bir milletvekilinin hükümet sözcüsü de söyledi “Biz gerekli temizliği yaptık” diye. Biz yapılan temizliğin kimler üzerinde yapıldığını ve kimler olduğunu da öğrenmek istiyoruz” dedi.

Demokrasiden yanayız

Demirkırkan sözlerine şöyle son verdi; “Allah bize bir daha darbe göstermesin biz demokrasiden yanayız, özgürlüklerden yanayız, halkın halk tarafından yönetilmesinden Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yönetilmesinden yanayız. 15 Temmuza ne kadar karşıysak 20 Temmuzdaki OHAL uygulamalarına ve sonrasındaki tek adam rejimine o kadar karşıyız” ifadelerini kullandı.  >>GÖKHAN KOCAASLAN

 
Anahtar Kelimeler:CHP, İl, Başkanı, Demirkırkan, 15, Temmuzda, yaşanan, hain, darbe, girişiminde, ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 221
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
Bir nesli mahvetmenize izin vermeyeceğiz
Kaymakamları dinledi
Hakim karşısındalar

Hakim karşısındalar
Dünyadaki sıcaklık artıyor
Türk düşmanlığı var
Okumanın önemi anlatıldı
Eğitimde işbirliği
Diğer Başlıklar

Çiçeklerle karşılandı
Bir nesli mahvetmenize izin vermeyeceğiz
Kaymakamları dinledi
Hakim karşısındalar
Dünyadaki sıcaklık artıyor
Türk düşmanlığı var
Okumanın önemi anlatıldı
Eğitimde işbirliği
Tutulmaz çift
Çay güzelleşiyor
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Mustafa Özkal
Zapta geçsin Efendim!
SENONU ANLAYAMAZSIN DİYENLERPEK MUHTEMELSENİN ONU ...
Ahmet Işık
EVLİ OLAN DA OLMAYAN DA DERTLİ
Ev sahibi olmakta zor, kiracı olmakta zor. Evin va...
Fatih SUSUZ
İyi yoldayız
  Federasyon kupası karşılaşmaları iç...
Ali KÜÇÜKKARTAL
ÜRETKENLİKTE MİLLİLİK ve YERLİ SERMAYE
  İnsanlık tarihinin en başından bu tarafa &...
M.Emin Güzbey
DOĞA AFYON İÇİN BİR ŞANS (3)
Yeni okulların açılmasının sektöre yan...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
LİYAKAT
Son zamanlarda bilhassa 15 Temmuz kalkışması sonuc...
Gökhan Kocaaslan
Neye göre kime göre
Önceki günkü köşe yazımda sahi...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
YAVUZ DONAT
Sıcak gündem
Uzatmalı Kurban Bayramı bitti...&nb...
Ahmet SARLIK
Racon kesmek Hilmi Tiril’e yakıştı mı?
Tüm okurlarımızın dün sona eren müb...
Rabia Güzbey
Vah Vaaahhh!...
    Milli Eğitim Bakanlığı Ensar Vakfı...
Sercan SAYIN
Basketbol’un tarihi ve yaşanan ilkler
  Basketbol, bütün dünyada en...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:0206:3913:0016:2519:0220:26

Sunday, September 24, 2017
Tarihte Bugün
622 - Peygamberimizin(s.a.v.) Mekkede'den hicretle Medine'ye girişi
1663 - Uyvar Kalesi'nin fethi
2006 - Yaprak dökümünün başlaması.
1922 - Bolvadin'in kurtuluşu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.98