Bugün - Saturday, June 23, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

NE OLACAK BU STAJYER ÖĞRENCİLERİN HALİ?

    İlimizdeki Özel Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinin staj konusundaki sıkıntıları had safhaya ulaştı.

Söyleşi Haberi - Monday, June 12, 2017 - 09:33
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

 

İlimizdeki Özel Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinin staj konusundaki sıkıntıları had safhaya ulaştı.

Konu hakkında kısa bir bilgi aktarayım öncelikle...

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2015 yılında 81 İl Valiliğine bir genelge gönderdi.

Genel Müdür Prof. Dr. Doğan Ünal imzalı genelgeye göre, 2015/2016 Eğitim ve Öğretim Yılından başlamak ve daha sonraki tarihlerde de uygulanmak üzere ;

-          Kamu, Üniversite veya özel hastanelerde staj yapacak öğrenci sayısının toplamının, hastanede çalışan aynı alanda/daldaki toplam personeli sayısının ilgi yazıda belirtilen 1/3 oranı yerine ½ olarak uygulanması,

-          Staj yapacak öğrencilerin dağıtımının kamu ve özel sağlık meslek lisesi ayırımı yapılmadan il sağlık müdürlüklerince koordine edilerek gerçekleştirilmesi..

Genelge bu ve diğer bazı maddelerden oluşmakta.

Bizim konumuzu ilgilendiren maddeler bunlar.

Yani bu tarihe kadar 1/3 olarak yapılan uygulama bundan sonra ½ oranında olacak. Hastaneler daha çok öğrenciyi stajyer olarak alacaklar ve onların pratiklerini geliştirmelerine katkı sağlayacaklar.

Genelgenin özü bu.

İl Sağlık Müdürlükleri ile İl Milli Eğitim Müdürlükleri tüm Sağlık Meslek Lisesi temsilcileriyle bu genelge sonrasında toplanırlar. Bazı hususlar değerlendirilir.

Her kurum kendi üzerine düşen görevi anlamıştır.

Vali Yardımcısı bu konuyla ilgili hangi hastanenin kaç stajyer öğrenci alacağını, hangi hastaneye hangi okulun öğrencilerinden kaç kişinin gönderileceğinin tespit ve planlamasını yapması için Sağlık Müdürlüğüne görev ve yetki verir.

Sağlık Müdürlüğündeki ilgililer bir çalışma yaparlar.

Bu çalışmanın sonrasında oluşturulan liste Vali Yardımcısının onayına sunulur.

Vali Yardımcısı Vali adına bu listeyi onaylar ve ilgili tüm kurumlara bu liste bir yazı ekinde gönderilir.

Falanca okulun şu kadar öğrencisi falanca hastanede staj yapacaktır.

Yazıyı ve listeyi alan Sağlık Meslek Lisesi ilgilileri öğrencilerinin staj yapacakları hastane ile gider görüşürler. Aralarında bir protokol yaparlar.

Konunun tüm ana hatları ve çerçevesi o protokol ile belirlenmiştir.

Zaten ilgili genelgeler ve Valiliğin şemsiyesi altında yapılan toplantılarda her şey net olarak görüşülmüştür.

Hal böyle iken Afyon Kocatepe Üniversitesi yukarıda bahsettiğim gelişmeler dahilinde almak zorunda olduğu stajyer öğrencileri almayacağını ilgili Özel Sağlık Meslek Liseleri Müdürlüklerine bildirir.

Okul Müdürleri giderler AKÜ’nün bu konudaki yetkililerine; ‘Nasıl olur, siz nasıl böyle bir yazı yazarsınız? Sizin insiyatifinizde değildir bu stajyer öğrencileri alıp almamak. Bu Bakanlığın bir emridir. Valilikte buna göre bir planlama yapmıştır. Biz nereye göndereceğiz öğrencilerimizi staj yapmak için?’ deselerde kimse dinlemez.

Ve üstüne üstlük denir ki onlara, ‘Biz Valiliğe karşı bir rapor hazırlıyoruz zaten’.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Afyonkarahisar Valiliğine karşı AKÜ bir rapor hazırlıyormuş!

Afyonkarahisar Valiliğinin resmi yazısına uymayıp, ilgili kanun ve yönetmelikleri hiçe sayarak meydan okumanın acaba nasıl bir izahı olacaktır merak ediyorum doğrusu.

//

Konuyu biraz daha derin araştırınca bazı bilgiler aktardı ilgililer.

Dediler ki;

Bu işin altında rant var

Nasıl bir rant olabilir ki? Sonuçta Devletin ilgilileri resmi belgelere dayanarak AKÜ Hastanelerinde staj yapacak öğrencileri belirliyorlar. Onlarda bu öğrencileri alıp staj yaptıracaklar...

Öğrencilere ödenecek ücretler var ya, her öğrenciye aylık 300 TL ödenecek. İşte rant orada

Bir kez daha afallıyorum bu ifade karşısında.

Afyon Kocatepe Üniversite sonuçta Devletin Üniversitesi. Kaynaklarını Devletimiz sağlıyor. Bu kanunu ve yönetmelikleri de bu Devlet çıkartıyor. Kaç öğrencinin nerede staj yapacağını da Valiliğin oluşturduğu komisyon belirliyor. Valilikte bu Devletin Valiliği. E yani kim nasıl bir rant sağlasın ki bu işten?

Tamam kaynak Devletin, emir Devletin, Üniversite Devletin de... Döner Sermaye denilen bir şey var ya, işte rant orada. Şimdi bu öğrencilere 300’er TL her ay ücret ödendiğinde bu döner sermaye azalacak. Yani Rektörün, Dekanın, Hastane Başhekiminin, Doktorların ve buradan pay alacak olanların her ay ellerine geçecek para azalacak. İşte rant burada

Bunları duyunca anlıyoruz işin tamamen duygusal olduğunu.

Bunları dinledikten sonra ilginç bir şey daha duydum.

Staj yaptırılacak her öğrenci için ilgili Okul idaresinden 300’er TL para istenmiş. ‘Siz bu parayı verin, bizde staj yapacak öğrencilere ödeyelim’ denilmiş.

Eğer bu da doğru ise tek kelime ile PES demek gerek AKÜ Yönetimine, ilgililerine.

Özel Sağlık Meslek Lisesi ilgililerinden haksız ve kanunsuz bir şekilde para isteyeceksiniz, verilmeyince de Hem T.C. nin kanun ve yönetmeliklerine karşı geleceksiniz, hem Afyonkarahisar Valiliğine kafa tutacaksınız...

Şimdi bazı okurlarımın aklına takılabilir.

Acaba AKÜ hangi Sağlık Meslek Liselerinden Valilik emrine göre kaç öğrenci alacaktı, almadı? Bu konu hangi Okullar ile ilgili? soruları akla gelebilir.

Özel AYZA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Lisesi) nden AKÜ nün alması gereken stajyer öğrenci sayısı 23, Özel ÜSTEK Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Lisesi) nden ise 27 öğrenci.

Toplamda 50 öğrenci...

Yani 50 x 300 TL...

Yani aylık 15 bin TL.

Tüm mesele bu mudur Rektör Hoca?

Aylık 15 bin lira için midir bunca eziyet, zulüm?

//

//

//

//

 

Rektör Solak’a, Afyonkarahisar Sulh Ceza Mahkemesinden Gazetecilik dersi !

 

AKÜ Rektörü Mustafa Solak halen daha anlayamadı.

Sanıyor ki bizim kendisi ile ilgili yaptığımız her haberi Savcılığa şikayet etmekle, tekzip göndermekle, tazminat davası açmakla yıldıracak.

Dedik daha önce anlamıyor.

Kalın kafa da değil, çünkü öyle bir şey olsa Profesör olamazdı.

O zaman O’nu yönlendiren birileri veya gazlayanlar var diye düşünüyoruz ister istemez.

Ama nasıl olur, koskoca Rektör olan birisi onun bunun lafıyla da hareket etmez diyoruz, kendi kendimize...

Ama bu halleri de pek iyiye alamet değil bunu iyi biliyoruz.

Neyse konumuza dönelim.

Başlıktan anlayacağınız gibi Rektör Solak bizi yine Mahkemeye şikayet etmişti. Sadece şikayet ile kalmadı, bir de gönderdiği tekzip metnini yayınlamadığımız için Sulh Ceza Hakimliğinden karar çıkartmak için müracaatta bulunmuş.

Rektör Solak’ın daha öncede bahsettiğim gibi onlarca şikayeti oldu bizim ile ilgili.

Hem şahsım, hem Yazı İşleri Müdürüm, hem Genel Yayın Yönetmenim, hem de Muhabirlerim ile ilgili olarak yaptığı Savcılık şikayetlerinin neticelerini gündemden fırsat buldukça yayınlayacağım.

Hep yazdım bu köşeden...

Bizi bu şekilde yıldıramazsın hoca dedim.

Ama anlamadı bir türlü.

Yılmayacağız elbette.

Yanlışlarını gördükçe yazacağız.

Düzgün bir şekilde mail adresime veya Yazı İşlerimizin mail adresine bir cevap metni gönderirse o zaman seve seve yayınlarız.

Ama avukatına yazdırarak, noterden bu metinleri göndermeye kalktığı takdirde de bizde işin yasal süreci neyse o yolu takip ederiz.

Anladın mı Hoca Solak?

//

Avukat demişken.

AKÜ’nün hangi şekilde o göreve geldiğini bilmediğim bir avukatı var.

Av. Nurşen Özgül.

Bu hanımefendiyi daha önce bir kaç kez bu sütunlardan uyardım.

Bu şekilde görevi olmadığı halde Rektörün özel avukatlığını yapması suçtur.

Biz Afyon Kocatepe Üniversitesini değil, Rektörün bizzat kendisini eleştiriyoruz.

Gazetecilik kuralları içerisinde yapıyoruz görevimizi.

Ama Rektör Solak AKÜ’nün imkanlarını kullanarak avukat hanımı boş yere meşgul ediyor.

Rektör Solak’ın canı yasal yolları takip etmek istiyor ise o zaman AKÜ’nün imkanlarını ve parasını kullanmadan yapacak bunu.

Hoş öyle de yapsa, böyle de yapsa alacağı cevabı alacak tabiki.

//

Gelelim yukarıdaki başlıktaki konuya...

Son günlerde yer aldığı iki manşet haber nedeniyle tekzip metni gönderdi Rektör Mustafa Solak.

Orada belirttiği hususlara katılmadığımız için, konu gazetecilik kuralları içerisinde haber verme hakkı kapsamında olduğu için kanuni hakkımızı kullanarak yayınlamadık.

Rektör Solak bu defa avukatı vasıtasıyla Afyonkarahisar Sulh Ceza Mahkemesine müracaat ederek gönderdiği tekzip metinlerinin yayınlanması için karar verilmesini istedi.

Mahkeme Hakimi Rektör Solak’ın avukatının verdiği dilekçeyi, gönderdiği tekzip metnini ve gazetede yayınlanan haberi inceledikten sonra aşağıdaki kararları verdi.

İşte o kararlar;

--

 

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektorlüğü vekili Av. Nurşen ÖZGÜL dilekçesinde özetle: Odak gazetesinin 10/05/2017 tarihli sayısında “Birlikte Projeleri Vardı” başlığıyla yayınlanan haberde yer alan gerçek dışı ve çarptırılmış iddialara karşı cevap ve düzeltme hakkı verilmesi talep edilmiştir.

Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde :  Talep edilen vekili, karşı tarafa gönderdikleri düzeltme ve cevap yazısının yasal süreci içerisinde yayınlanmadığını belirterek 5187 sayılı yasanın 14. Maddesi gereğince hakimliğimize başvuruda bulunmuş ise de; talep ekinde yer alan ve Odak gazetesinin 10/05/2017 tarihli sayısında yayınlanan “Birlikte Projeleri Vardı” başlığı ile yayınlanan yazının incelenmesinde; söz konusu yazının kamu yararını ilgilendiren, kamuyu bilgilendirme, yayma ve yorumlama haklarını içerir basın özgürlüğü kapsamında kalan haber niteliğinde olduğu, yayının kamu yararı taşıdığı için haber verme hakkı kapsamında kaldığı, bazı anlatımların habercilik tekniği gereği okuyucunun dikkatini çekmeye yönelik olduğu, ayrıca talebe konu içerikte yayınlanan haberin talepte bulunan kurum ve yöneticisi aleyhine şeref ve haysiyetlerini ihlal edici, hakaret içeren, aşağılayan yada rencide edici bir mahiyette olmadığı anlaşılmakla telebin reddine karar vermek gerekmiş olup aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Yukarıda açıklanan nedenlerle :

1- Talepte Bulunan Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü vekili Av. Nurşen ÖZGÜL’ün TEKZİP TALEBİNİN REDDİNE,

 

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü  vekili  Av. Nurşen ÖZGÜL dilekçesinde özetle: Odak gazetesinin 04/05/2017 tarihli sayısında “Sohbet Toplantılarına Katılanlara AKÜ’de Kadro Verildi” başlığıyla yayınlanan haberde yer alan gerçek dışı ve çarpıtılmış iddialara karşı cevap ve düzeltme hakkı verilmesi talep edilmiştir.

Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde: Talep eden vekili, karşı tarafa gönderdikleri düzeltme ve cevap yazısının yasal süresi içerisinde yayınlanmadığını belirterek 5187 sayılı yasanın 14. Maddesi gereğince hakimliğimize başvuruda bulunmuş ise de; talep ekinde yer alan ve Odak gazetesinin 04/05/2017 tarihli sayısında yayınlanan “Sohbet Toplantılarına Katılanlara AKÜ’de Kadro Verildi” başlığı ile yayınlanan yazının incelenmesinde; söz konusu yazının kamu yararını ilgilendiren, kamuyu bilgilendirme, yayma ve yorumlama haklarını içerir basın özgürlüğü kapsamında kalan haber niteliğinde olduğu, yayının kamu yararı taşıdığı için haber verme hakkı kapsamında kaldığı, bazı anlatımların habercilik tekniği gereği okuyucunun dikkatini çekmeye yönelik olduğu, ayrıca talebe konu içerikte yayınlanan haberin talepte bulunan kurum ve yöneticisi aleyhine şeref ve haysiyetlerini ihlal edici, hakaret içeren, aşağılanan yada rencide edici bir mahiyette olmadığı anlaşılmakla talebin reddine karar vermek gerekmiş olup aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

HÜKÜM: Yukarıda açıklanan nedenlerle:

1-Talepte Bulunan Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü vekili Av. Nurşen ÖZGÜL’ün TEKZİP TALEBİNİN REDDİNE,

 

 

 

//

Hep birlikte okuyun...

Av. Nurşen Özgül hanımefendi, iyi okuyun yukarıdaki kararları.

Rektör Hoca’ya da okutmayı ihmal etmeyin.

O’da iyi okusun ve ola ki bundan sonra birileri kendisini gazlamaya falan niyetlenirse göstersin bu kararları onlara.

Taner’cim sende oku bu kararları.

Daha okuyacağınız pek çok karar var. Onları da dediğim gibi gündemden fırsat buldukça yayınlayacağım Taner’cim.

Hep birlikte grup halinde okursunuz.

 

//

 

 

//

//

Gündemde bekleyen konular nedeniyle Belediye Kuşu’muz bize darılmasın sakın...

Biliyorum epey birikti getirdiği bilgiler, belgeler.

Hepsine yer vereceğiz tabiki.

Yarın gündemimizde FETÖ Davaları var.

Sonrasında Belediye Kuşumuzun getirdikleri.

 

 

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1808
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Söyleşi Haberleri
AFYON'UN PARASINI 'ÇATIR ÇATIR YEDİK' DER GİBİ POZ VERDİLER
HASAN CELAL GÜZEL
YÜNTAŞ EKMEĞİ KAÇ KURUŞ?

YÜNTAŞ EKMEĞİ KAÇ KURUŞ?
RESMİ İLANLAR YA TÜMÜYLE KALDIRILMALIDIR YA DA ULUSAL GAZETELER YAYINLAMAMALIDIR
Dik durdu, dikleşmedi...
BAŞKAN ÇOBANDAN AÇIKLAMA VAR
YEREL BASIN
Diğer Başlıklar

Söz millette
Sağlık-Sen’de tepki istifaları
Emniyetten nokta atışlar
Protokol imzalandı
Yumruklarımızla dövüşeceğiz
AEV Afyon için önemli
Erişilebilir Oy Pusulası tanıtıldı
İmar barışı anlatıldı
Milletimiz bizim yanımızda
Sandıklara sahip çıkacağız
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Fatih SUSUZ
YİNE HÜZÜN, YİNE KEDER
YİNE HÜZÜN, YİNE KEDER Spor’u old...
İSMAİL AKAR
SÖZ SEÇMENDE ARTIK
SÖZ SEÇMENDE ARTIK Tarihi seçi...
Ahmet Işık
SİYASET Mİ? DOSTLUK MU?
SİYASET Mİ? DOSTLUK MU? 24 Haziran Pazar gün...
Mustafa Özkal
ZAMAN SELİNE KAPILMAK
ZAMAN SELİNE KAPILMAKİnsanın kendine zaman ayırmas...
Ahmet SARLIK
Başkan Çoban ve Kesilen ağaçlar!
Başkan Çoban ve  Kesilen ağaçla...
MUSTAFA DAĞHAN
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulalım!
Yaprak değiliz ki her rüzgârda savrulal...
İhsan Şengül
Senem Pide Salonu
Gurme Köşemizin bu haftaki konuk mekanı şehri...
YAVUZ DONAT
Sıcağı sıcağına erken seçim notları
Sıcağı sıcağına erken seçim notları Bug&uu...
Gökhan Kocaaslan
YAKIŞMADI…
YAKIŞMADI… Şimdi bu başlığı neden attığımı...
Ramazan DEMİR
AFYON KİTAP FUARI
AFYON KİTAP FUARI Alımlı binalar, yay gibi, kalem...
M.Emin Güzbey
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ
ÖZEL YETKİLİ TURİZM OFİSİ Geçmişte sı...
Rabia Güzbey
Önce insan olabilmek…
  Neredeyse her hafta sokak ortasında &Ccedi...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
656 - Hazreti Ali (k.v.) 'nin halife seçilmesi.
1565 - Turgut Reis'in şehadeti.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1.20