Bugün - Friday, September 22, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Belediye Kuşu’na Belediye’den cevap var...

31 Mayıs 2017 tarihindeki köşemde Belediyemizin Akçin Mahallesinde elektirik aboneliği olmak için OEDAŞ’a giden vatandaşların sorununa değinmiştim. Konu, Akçin’deki vatandaşlarımızın elektrik abonesi olmak için gittiklerinde OEDAŞ yetkililerinin Belediye’den bir yazı getirmelerini istemeleri, Belediyenin ise bu yazıyı verebilmek için noterden onaylı belge istemeleri ile ilgiliydi. Belediye Başkanlığı konu ile ilgili yazılı bir açıklama gönderdi.

Söyleşi Haberi - Monday, June 05, 2017 - 09:32
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

O cevabi yazıyı aktarıyorum;

--

Sayın Mehmet Emin GÜZBEY

İlimiz Merkezinde yazılı yayın yapmakta olan Odak Gazetesinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü yayınlanan nüshasında şahsınızca yazılmakta olan takip köşe yazısının Belediye Kuşu bölümünde yayınladığınız Noter taahhütnamesi karşılığında bağlanacak elektrik aboneliğinin ileriki zamanlarda nasıl bir gelişme göstereceği hakkındaki düşüncelerinizi okurlarınız ile paylaşmışsınız.

Bu konu hakkında belediyemizce bir açıklama gereksinimi görülmüştür.

Şöyleki;

  1. Bu uygulama keyfi bir uygulama olmayıp 3194 sayılı imar kanununun geçici 10 ve 11. Maddeleri itafen yapılan işlemdir.
  2. Resmi Gazetenin 14 Kasım 2013 tarih ve 28821 sayılı nüshasında; İçişleri Bakanlığının 2013/759 sayılı kararı ile; Afyonkarahisar İli, Merkez İlçesine bağlı Ataköy, Erenler, Akçin, Bayatçık, İsmailköy, Küçükçobanlı, Çakırköy, Demirçevre ve Kışlacık köylerinin tüzel kişiliğinin kaldırılarak Afyonkarahisar Belediyesi sınırları içine katılması 5393 sayılı Beledye Kanunu’nun 11. Maddesi uyarınca uygun görülerek yayınlanmıştır.

 

Bu karar sonrası yapılan ilk yerel seçimlerde söz konusu köylerin tüzel kişiliği bitmiş olup, Afyonkarahisar Belediyesine mahalle olarak ilhak etmişlerdir. Bu yerleşim alanlarında bulunan binalara elektrik aboneliklerinin yapılabilmesi için vatandaşlar Osmangazi Elektirik Dağıtım Anonim Şirketi (OEDAŞ) ne gittiklerinde Belediyemizden yazılı belge istemişlerdir. Belediyemiz ise sorunun çözülebilmesi için 3194 sayılı imar kanunu’nun 10. Ve 11. Maddelerine göre çözüm üretmiştir.

        3-  Bu uygulama sadece Akçin Mahallesi için geçerli olmayıp, 2. Maddede belirtilen diğer yerleşim       yerlerinde de uygulanmakla birlikte, 08.01.2002 Tarihinde yayınlanan 3194 sayılı imar kanununun geçici 10. Maddesinin yürürlüğe girmesinden sonra sayısı binlerin üzerinde konut ve işyerinde uygulanmıştır.

        4- Noter taahhütnamesi konusuna gelince; 3194 sayılı imar kanunu’nun Geçici 10. Maddesi son paragrafında ‘Bu madde kapsamında elektirik, su ve/veya telefon bağlanması her hangi bir kazanılmış hak etmez’ hükmü dikkate alınarak uygulamamız plansız alanlarda uygulandığı için ileride herhangi bir planlama yapıldığı zaman, mevcut yapıların herhangi birinin veya birkaçının kamu hizmeti alanlarında kalmasından dolayı kamuyu ağır bir yükümlülükten kurtarmak ve uygulanabilir imar planlamasının yapılmasını temin etmek amacı içindir.

     Kamuoyuna saygı ile sunulur.

     Afyonkarahisar Belediyesi

 

//

//

//

 

Belediye Meclis Gündemine dair...

Cuma günkü yazımda Belediye Meclisinde bugüne kadar yaşanan oturumlarla ilgili bilgiler vermiştim.

Belediye Meclisinin son oturumunda da yazdıklarım ayni ile vaki oldu.

Bakın 01 Haziran 2017 Meclis Gündeminde neler var?

1-      Tutanak özetlerinin okunması.

2-      Kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımızdan gelen hız kesici, durak yeri trafik levhası ve trafik ile ilgili taleplerin değerlendirilmesi hakkında Trafik Komisyon raporu.

3-      Gelecek oturumun gün ve saatinin tespiti.

Belediye Meclis üyeleri bu üç gündem maddesi ile toplantıya çağırılıyor.

Ama...

Bu üç maddenin haricinde tam 45 madde daha görüşülüyor.

O 45 madde toplantı başladığında Gündem ile birlikte Gündeme Alınacaklar kısmında belirtilerek Belediye Meclis Üyelerine bildiriliyor.

Yani toplantı başladığında üyelerin bu maddelerin görüşüleceğinden haberleri oluyor.

Ama Belediye Başkanı ile bazı ilgililer bu maddeleri biliyorlar.

Çünkü hazırlığı ona göre yapıyorlar.

Madem böyle bir hazırlık var, bu bir kaç gün öncesinden tüm Belediye Meclis Üyelerine neden bildirilmiyor?

Belediye Meclis Üyeleri gündemde nelerin konuşulacağını-görüşüleceğini bilmeden salona giriyorlar ve ellerine bugün bunları görüşeceğiz denilerek A4 kağıtlar tutuşturuluyor veya masalarına bırakılıyor.

Başkanın çok çok önem verdiği bir kaç Belediye Meclis Üyesi haricinde hiç bir Belediye Meclis Üyesi bu görüşülecek konuları bilmiyor.

Ve yine o günkü köşemde belirttiğim konu ayniyle vaki oluyor tekrar...

İmar Komisyonundan gelen raporlar yine hiç bir Belediye Meclis Üyesinin ( Bazı özel Belediye Meclis Üyeleri hariç ) haberi olmadan, gündeme alınıyor ve görüşülüyor. Söylemiş olduğum gibi yine bu imar değişikliği yapılacak yerin kime ait olduğunu bir kaç kişi hariç kimse bilmiyor ve otomatik bir şekilde eller kalkıyor ve iniyor.

Bakın o günkü İmar değişikliği ile ilgili maddelerden iki tane örnek vereyim.

-          İlimiz Merkez, Akçin Mahallesi, K25A22A3D, K25A22A3C Pafta, 1718 Parselin (eski parsel no 1491 ve 1492) bulunduğu alanda imar plan tadilatı yapılması hakkında Bayındırlık ve İmar Komisyon Raporu.

-          İlimiz Merkez Çetinkaya (orhangazi) Mahallesi K25A21A2C, K25A21A2D, K25A21A3A,K25A21A3B Pafta, 2806, 2807, 2808, 2875, 2876, 2881, 2883, 2884, 2809, 2810, 2811, adalarda yeniden imar plan düzenlemesi yapılması hakkında Bayındırlık ve İmar Komisyon Raporu.

Bu şekilde devam ediyor maddeler.

Kim ne anlar bu sayılarla ifade edilen yerlerden?

Belediye Meclis toplantısından önce bir kaç özel üye haricinde hiç kimsenin bu görüşülecek maddelerden haberleri olmadığı için hiç bir Meclis Üyesi de bu yerlerin kime ait olduğunu, nelerin yapılmak istendiğini araştırma imkanına sahip olamıyorlar.

Aslında kanunen Belediye Meclisinde görüşülecek olan gündem maddelerinin Başbakanlık Basın İlan Kurumu aracılığı ile yerel gazetede yayınlanması gerekmektedir. Bu yayınlama mecburiyetinin gerekçesi de kamuoyu Belediye Meclisinde nelerin görüşüleceğini günler öncesinden bilmesi ve öğrenmesi içindir.

Orada görüşülecek olan Bayındırlık İmar Komisyonunun yukarıda belirtilen maddedeki konu belki o civarda arazisi bulunan bir vatandaşımızı ilgilendirmektedir. O kişi rahat bir şekilde gidip bunu araştırabilsin ve hakkını hukukunu korusundur gazetede yayınlanmasının gerekçesi.

Ama çeşitli kılıflarla işte Belediyemizin de yaptığı gibi gündem üç madde olarak yayınlanıyor ve orada gündeme alınacaklar şunlar denilerek oylama yapılarak gündem değiştiriliyor.

Belediye Meclisinde sadece İmar değişiklikleri yapılmıyor.

İstimlak ile ilgili konular orada karara bağlanıyor.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün teklifleri orada karara bağlanıyor.

Yani tüm Afyonkarahisar halkını ilgilendiren konular orada görüşülüyor.

Ama bu görüşülecek konuları bir kaç özel kişi haricinde ne Belediye Meclis Üyeleri biliyor, ne de halkımız.

Şeffaf olunmadığı içinde çeşitli spekülasyonlar, dedikodular alıp başını gidiyor.

Ve maalesef o spekülasyonların, dedikoduların pek çoğunda da haklılık payı bulunuyor.

//

//

 

BELEDİYE KUŞU...

Bu sütunlarda daha önce bir kaç kez gündeme getirilen Kent Ormanındaki dürbün paraları mevzuuna Belediye İlgilileri nedense ilgisiz kalmaktalar.

Bu paraların Belediye Kasasına yatırılıp yatırılmadığını ısrarla sormuştuk.

Hatta başka işlerden dolayı yatırılan paraların makbuzlarının dürbün parası işte buraya yattı denilerek gönderilmemesini, yani açık bir tabirle başka makbuzların yutturulmaya çalışılmamasını söylemiştik.

Belediye İlgililerinden bir cevap yok haftalardan beri.

Bizim unuttuğumuzu sanmasınlar diye hatırlatıyoruz buradan.

Makbuz yok, para Belediye kasasına yatmadı, Müdürün Makam odasının tefrişi için harcandı veya Müdürün bir sevdiğine hediye alındı ise de bunu da çıkıp açık yüreklilikle söyleyin bari.

Yani köy sandığına gittiyse bilelim de ikide bir buradan sizleri rahatsız edip durmayalım Belediyemizin ilgilileri...

//

//

--

--

Sırayla...

Konu çok.

İhbar çok.

Yazılacak şeyler sırada bekliyor.

Hepsini ama hepsini yazacağız.

Bir yandan yazıyoruz, bir yandan da yazdıklarımızdan dolayı ara sıra gidip Basın Savcımızı ziyaret ediyoruz.

Ama yazdıklarımız gerçek olduğu için belgelerini- bilgilerini paylaşıyoruz, görevimizi yerine getirmenin huzuruyla da yolumuza devam ediyoruz.

//

//

Dr. Lütfü Akgün konusunu unutmadık...

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Lütfü Akgün’ün makam aracı ile, Müdürlüğün araçları ile konutuna gidip gelmelerini gündeme getirmiş ve hatta tarihlerini, saatlerini bu sütunlarda gündeme getirmiştim.

Bekledim ki Değerli Valimiz Aziz Yıldırım bu konuda bir inceleme başlatır.

Ya inceleme başlatıldı bize bilgi verilmedi, ya da Valimizin gözünden kaçtı bu konu.

Tekrar hatırlatalım istedim.

Bu konularda oldukça titiz olduğundan emin olduğumuz Valimizin emrindeki tüm Müdürlerinde aynı hassasiyette olmalarını bekliyoruz.

Sonuçta o araçların şöförlerinin maaşlarını, araçların masraflarını Milletimiz karşılamaktadır.

Keyfi konular için bu araçların ve kamu personelinin kullanılması hem yasalar açısından suçtur, hem de dini açıdan günahtır.

Lafa gelince mangalda kül bırakmayıp, haktan, hukuktan, haramdan, helalden, Allah korkusundan, Peygamber sevgisinden bahsetmek güzelde, icraatlarında öyle olması gerekmez mi Dr. Lütfü Akgün bey?

Devlet işinde devletin imkânlarının kullanılmasına amenna...

Ama özel işlerde devlet imkânlarının kullanılması doğru olmaz.

Bilmem anlatabildim mi Dr. Lütfü Akgün bey?

Masaları yumruklamakla, bağırıp çağırmakla, hanımefendi doktorları makamdan kovmakla da erkeklik olmaz değil mi Dr. Lütfü Akgün bey?

Gündemin yoğunluğundan Dr. Lütfü Akgün ile ilgili diğer konuları yazmaya fırsat bulamamıştık.

Biraz yoğunluk azalsın, aklımızda unutmadık.

//

//

Rektörü’de unutmuyoruz...

Geçtiğimiz günlerde yazdığım yazıların birisinde Rektör Mustafa Solak’ın hakkımızda Cumhuriyet Savcılığına onlarca şikayette bulunduğundan bahsetmiştim. Bunların neticelerini de kamuoyu paylaşacağımı söylemiştim.

Bu hafta Allah nasip ederse bu konuya da değineceğim.

//

//

 

Belediyenin Çin işleri müteahhiti...

Aslında Çin işleri müteahhiti mi demek lazım, yoksa cin işleri müteahhiti mi bilemedim ama, bu ASYA ELEKTRONİK’in hem Afyonkarahisar Belediyesine, hem diğer kurumlara ve hem de civar Belediyelere yaptığı iş ve işlemlerin ciddi bir şekilde incelenmesi gerek.

Belediye’nin özel işler müteahhiti ünvanını hak eden ASYA ELEKTRONİK’in sahibi Ömer Kılıçaslan ile ilgili daha önce yazdığım yazılarda kendisini Belediye’ye refere edenlerin HÜRSİAD olup olmadığını sormuştum.

ASYA ELEKTRONİK yetkilileri de ne Ömer Kılıçaslan’ın, ne de firmanın diğer ilgililerinin HÜRSİAD ile bir bağlarının-ilişkilerinin olmadığından bahsetmişler, bu ifadelerde objektif gazetecilik ilkeleri doğrultusunda yine Gazetemizde yayınlanmıştı.

ASYA ELEKTRONİK ilgililerinin bu sözleri doğru değilmiş meğer.

Ağızları başka konuşurken, icraatları başka imiş.

Çarşamba günü belgesiyle yayınlacağız.

 

 

 

 

 

 
Anahtar Kelimeler:31, Mayıs, 2017, tarihindeki, köşemde, Belediyemizin, Akçin, Mahallesinde, ele,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 5838
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Söyleşi Haberleri
DOĞA AFYON İÇİN BİR ŞANS (2)
DOĞA AFYON İÇİN BİR ŞANS (1)
ATSO’ DA SEÇİM Mİ? SAVAŞ MI?

ATSO’ DA SEÇİM Mİ? SAVAŞ MI?
AFYON’UN İSTANBUL’U İSCEHİSAR !
‘EKSİĞİ OLANA İZİN VERMEYECEĞİZ’
Puzzle’a bir parça daha eklendi…
17 yıl önce, 17 yıl sonra...
Diğer Başlıklar

Kargo evliliği
Kim ne ceza aldı
Baba-oğul yargılandı
Bakan Soylu geliyor
Jandarmadan af yok
ODAMIZ TARAFINDAN BİLİRKİŞİLİK EĞİMİ VERİLECEKTİR
FETÖ mensuplarına cezaları kesildi
Evlenmek vaadiyle dolandırıldı
Yavru geyik görebilecek
SİHA’lar çok faydalı
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Mustafa Özkal
Zapta geçsin Efendim!
SENONU ANLAYAMAZSIN DİYENLERPEK MUHTEMELSENİN ONU ...
Ahmet Işık
EVLİ OLAN DA OLMAYAN DA DERTLİ
Ev sahibi olmakta zor, kiracı olmakta zor. Evin va...
Fatih SUSUZ
İyi yoldayız
  Federasyon kupası karşılaşmaları iç...
Ali KÜÇÜKKARTAL
ÜRETKENLİKTE MİLLİLİK ve YERLİ SERMAYE
  İnsanlık tarihinin en başından bu tarafa &...
M.Emin Güzbey
DOĞA AFYON İÇİN BİR ŞANS (3)
Yeni okulların açılmasının sektöre yan...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
LİYAKAT
Son zamanlarda bilhassa 15 Temmuz kalkışması sonuc...
Gökhan Kocaaslan
Neye göre kime göre
Önceki günkü köşe yazımda sahi...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
YAVUZ DONAT
Sıcak gündem
Uzatmalı Kurban Bayramı bitti...&nb...
Ahmet SARLIK
Racon kesmek Hilmi Tiril’e yakıştı mı?
Tüm okurlarımızın dün sona eren müb...
Rabia Güzbey
Vah Vaaahhh!...
    Milli Eğitim Bakanlığı Ensar Vakfı...
Sercan SAYIN
Basketbol’un tarihi ve yaşanan ilkler
  Basketbol, bütün dünyada en...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:0006:3713:0116:2719:0520:29

Friday, September 22, 2017
Tarihte Bugün
1520 - Yavuz Sultan Selim Hanı'ın vefatı
1980 - İran-Irak savaşı başladı
1922 - Emirdağ ve Ezine'nin kurtuluşu.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.94