Bugün - Tuesday, November 21, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
 
Haber Detayları

İşimi aşkla yapıyorum

Başarılı, istikrarlı ve samimi bir kadın o… Hem pilates eğitmeni, hem tüm üyelerinin dostu, arkadaşı… İtiraf etmeliyim, pilates hocamla röportaj yapmaktan ayrı bir keyif aldım… Bu kez o bana “hadi bakalım son beş.. Acı yok, acı yok” demedi… Oturdu karşıma, bu harika stüdyonun nasıl bugünlere geldiğini, Pilates Pilatesin enerjisinin nereden kaynaklandığını, öğretmeye olduğu kadar öğrenmeye de olan açlığının nedenini anlattı… Buyurun, okuyun…

Söyleşi Haberi - Thursday, June 01, 2017 - 02:36
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Rabia Güzbey: Pilates pilates markasını yaratmadan önce bir Rabia Özkınık vardı. Neler yapıyordu Rabia Özkınık?

 

Rabia Özkınık: Rabia Özkınık, öncelikle 18 Yaşında devlet memuru olarak çalışmaya başlayan biriydi. Aynı zamanda da üniversite okuyordu. İki sene inşaat teknikerliği okudum ve üniversite bittikten sonra da Askeri Fabrika’da inşaat teknikeri olarak çalışmaya devam ettim. Uzunca bir dönem devlet memurluğu yaptım ama bu iş beni tatmin eden bir iş değildi. Sonra kendi mesleğimi yapmak istedim. Bu süreç içinde spor hep vardı. Askeri Fabrikada çalışırken de bir basketbol takımı kurduk biz. O dönem bu girişimimiz çok konuşulmuştu. Devlet memuru bayanlardan ilk kez bir basketbol takımı çıkmıştı. O zamanda spor hayatımın içindeydi. İlkokul, ortaokul, lise dönemlerinden bu yana spor hep hayatımın bir parçası oldu.

Rabia Güzbey; Devlet memurluğuna noktaya koyma süreci nasıl oldu?

Rabia Özkınık; Kendi işimi yapmak için istifa ettim. Eşim de inşaat mühendisi bende inşaat teknikeri olarak kendi işimi yapmaya karar verdim. İstifa ederken de çevremden çok tepki aldım. Deli misin sen, garantili iş bırakılır mı dediler. Ama benim için para hiçbir zaman ön planda olmadı. Sevdiğim şeyi yapmak ve yaptığım işte mutlu olmak hep öncelikliydi. Bu yüzden istifa ederken tereddüt etmedim. Bir süre proje çizdim ama sabahtan akşama kadar bilgisayar başında olmak, spordan uzak kalmak beni fiziksel olarakta rahatsız etti. Bu süreçte bir spor salonunda pilates yapmaya başladım. Sonra eğitim alıp kendim evde yapabilirim diye düşündüm. İlk eğitimimi kendim için aldım aslında…

 

Rabia Güzbey; Serüven böyle başladı yani… Peki nasıl gelişti?

Rabia Özkınık; Çok spontane gelişti her şey… Arkadaşlarım duydular, ‘sen eğitim aldın bize de ders verir misin’ dediler. Kabul ettim… Birkaç kişiye ders verirken kulaktan kulağa yayıldı. Sonra talep olmaya başladı. Bize de gelir misiniz, ders verir misiniz diyen insanlar oldu. Arabanın içine atıyordum eşyalarımı…  Pilates topu, çember, mat… Evlerde ders vermeye başladım. Bahçeşehir’de, Manolya villalarında bayanlar toplanıyordu ders yapıyorduk. O dönemde çok keyifliydi. Severek yapıyordum. Sonra hadi bir eğitim daha alayım, hadi aletli pilates var onun da eğitimini alayım derken bir Reformer aldım. Afyon’da ilk Reformer Pilates’i getiren kişi benim bu anlamda. Alırken de çok tereddüt etmiştim. Çünkü bizim aletlerimiz çok maliyetli, eğitimlerimiz de öyle… İlk önce Home Stüdyo olarak çalışmaya başladım. Daha sonra şimdiki stüdyoma geçtim…

 

 

Rabia Güzbey; Tek başına başladın ama bir ekiple çalışıyosun artık. Pilates pilates ekibi kaç kişi?

Rabia Özkınık; Şu anda benim yetiştirdiğim 3 eğitmen var. İki tanesine eğitim aldırdım ve dönem içinde eğitimlerini aldırmaya devam ediyorum. Bir tanesinin henüz yaşı dolmadı. Çekirdekten alıp yetiştiriyorum. İki tanesi benim öğrencimdi, bir tanesi BESYO’dan geldi, şu an 3. Sınıfta. Onun da eğitimlerini aldırıyorum. Şu anda yetiştiriyorum onları. Onlar benim geleceğim… Yaptığım işin en güzel meyvesi diyebilirim.

 

Rabia Güzbey; Eğitmenlikle ilgili aldığın sertifikalarla ilgili bir kitap yazabilirsin… Galiba almadığın eğitim kalmadı? Bunlara geleceğiz ama bundan önce pilatesin sağlık üzerindeki etkisinden bahsetmek istiyorum. Bize biraz pilates ve sağlık ilişkisini anlatır mısın?

 

Rabia Özkınık; Pilates nedir diye bana sorsalar ilk etapta sağlık derim. Fit olmak, sıkılaşmak, zayıflamak bunların hepsi tamam ama öncelikle sağlık... Pilatesin ilk çıkış noktası da zaten sağlık. Joseph Pilates kendisi bir raşitizm hastası. Kendi kendine bu yöntemi bulup tedavi eden kişi… Pilatesin ilk çıkış amacı aslında bu. Dünyada patlamasının en büyük sebeplerinden birisi ise Madonna… Madonna vücudumu pilatese borçluyum dediği andan sonra dünyada revaçta oldu. Türkiye’de Ebru Şallı ile beraber tanıdı. Benim için öncelikle sağlık çünkü pilateste en derin ve en içteki kas gruplarını çalıştırıyorsunuz. Ve bütün iskelet sisteminiz kaslara bağlantılı. Omurganızda bir problem varsa duruş bozukluğunuz varsa, lordoz, kifos, skolyos gibi bir rahatsızlığınız varsa pilates ile bu rahatsızlıklarda önemli aşamalar kaydedilebiliyor. Tabi ki rahatsızlık doğuştan değil ise… Doğuştan olan rahatsızlıklara çok fazla yapacak bir şey olmuyor.

 

Rabia Güzbey; Bu rahatsızlıklar üzerine uygulanacak pilates egzersizleri hakkında da eğitim gerekiyor kuşkusuz…

Rabia Özkınık; Kesinlikle eğitim gerekli. Benim bu konuyla ilgili yurt içi ve yurt dışından üç ayrı eğitimim var. Postur bozuklukları ile ilgili aldığım eğitimlerim var. Bunların da dereceleri var. Ama şunun altını çizmek gerek, biz eğitmenler asla bir doktor gibi teşhis koymuyoruz. Benim sağlık sorunu ile ilgi çalıştığım her üyem mutlaka doktor kontrolündedir. Doktorla beraber ilerliyoruz biz. Her 6 ayda bir kontrolleri var. Film ve röntgenlerle gelişimlerini ilerlemelerini takip ediyoruz. Takip ettiğimiz üyelerle ilgili de çok güzel sonuçlar alıyoruz.

 

 

Rabia Güzbey; Sağlık sorunu olan duruş bozukluğu olan özellikle çocuk ve gençlerin hayatlarına dokunuyorsun. Bu çok önemli… Birde hamile Pilatesinden bahsedelim…

 

Rabia Özkınık; Hamile pilatesinde ilk üç ay çalışmıyorum. İlk üç aydan sonra doktor izniyle, doktorun verdiği doğum tarihinden 15 gün öncesine kadar hamileler de rahatlıkla pilates yapabilirler. Şu ana kadar birçok hamile öğrenci ile çalıştım. Hepsi de 4 ila 12 dakika arasında doğumlarını gerçekleştirdi. Sadece iki üyem sezaryen oldu. Onlar da bebekten kaynaklı… Hamile pilatesi en büyük rahatlama sistemlerinden biri. Fakat burada en önemli nokta, hamile pilatesi üzerine eğitimi olmayan birinden asla ders alınmaması gerekiyor. Çünkü çalışma sistemleri tamamen farklı. 

 

Rabia Güzbey; Sertifikalara gelelim… Sen eğitime doymayan bir kadınsın.. Bu açlığın sebebi nedir? Kaç sertifika var, sayısını biliyor musun sertifikaların?

 

Rabia Özkınık; Sayısını bilemiyorum. Hatta çalıştığım hocaları şöyle bir çıkartayım dedim. Çok fazla Türk ve yabancı hoca ile çalıştım. Kaç kişiyle çalıştığımı çıkartamadım. Eğitim, workshop, conversion… Bunların hepsini 5 yıldır takip etmeye çalışıyorum ciddi anlamda. Kendim çok seviyorum çünkü. Üyelerimden, öğrencilerimden ilk başta çok eleştiri aldım. Hocam kiminle yarışıyorsun, zaten senden başka yapan yok, niye bu kadar çok eğitime gidiyosun diyorlardı. Kimseyle yarışmak için değil ama kendim yenilenmeyi, bildiklerime bir şeyler katmayı ve üyelerime daha faydalı olmayı seviyorum. Bu yüzden de eğitime doyamıyorum. Bir eğitmende olması gereken en büyük özelliklerden biri bence bu. Çünkü ben her gittiğim eğitimden çok şey öğrendim. Ayrıca çok şanslı bir hocayım çünkü çok iyi hocalarla çalışma, onlardan eğitim alma fırsatı buldum.

 

 

Rabia Güzbey; Pilates Pilatesin ışığı enerjisi nerden kaynaklanıyor?

 

Rabia Özkınık; İşimi çok seviyorum, mesleğimi çok seviyorum. Galiba bundan kaynaklanıyor. İşime aşığım ben ve bunu yansıtıyorum. Devlet memurluğundan istifa ettikten sonra da hiç pişman olmadım. Çünkü pilates eğitmenliği benim hayatımın işiydi. Buraya gelen üyelerim kendilerini evinde hisseder. Eğitmen üye ilişkisi zamanla arkadaş dost beraberliğine dönüyor. Derslerden sonra kahve de içiyoruz, dertleşiyoruz da… Derslerimizi eğlenerek yapıyoruz. Görev gibi değil de, keyifli bir hobi gibi…

 

Rabia Güzbey; Bundan sonraki hedeflerin nelerdir.

Rabia Özkınık; Bundan sonrası da kendi kendine gelişecektir. Büyük hedeflerim yok. Eşim büyük bir spor kompleksi yapma noktasında beni destekliyor ama ben hayır diyorum. Çünkü ben bundan keyif alıyorum. Büyük bir işletmeye girdiğiniz anda iş biraz daha ticarete dökülecek. Benim stüdyom hiçbir zaman öyle olmadı. Burada bütün üyelerimle sıcak ilişkilerim var. İş büyüdüğünde herkesle ilgilenme şansım olmayacak. Bu da benim için manevi anlamda tatmin edici olmaz.  Çok kazanmak değil derdim. Ama ilerleyen zamanlarda yaşam bize neler gösterir bilemiyorum. Ama bundan sonra olacak olan her gelişim içinde sevgiyi ve aşkı barındıracaktır.

 

 

 

 

 

 
Anahtar Kelimeler:Başarılı, istikrarlı, samimi, bir, kadın, o…, Hem, pilates, eğitmeni, hem, tüm, ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1018
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Söyleşi Haberleri
BANK ASYA İLE İLİŞKİLER NE ZAMAN KESİLDİ?
ÖRNEK ÜNİVERSİTE BAŞKENT
ÖNCE KISACA ANLATALIM HABERAL HOCAYI...

ÖNCE KISACA ANLATALIM HABERAL HOCAYI...
AKÜ YARGILAMALARI
Kolay gelsin...
Sağlık’ta değişim...
NEYMİŞ?
Diğer Başlıklar

Başkan hızlı başladı
Eczacılarda yönetim değişmedi
Komisyon uygun gördü
Kızılay otobüs istiyor
Araplar spor kompleksini beğendiler
Spor Bilimleri kongresine katıldılar
Kütahya'da Diyaliz'i anlattılar
Akü'de güzel seyler oluyor
Yüntaş’ta büyü bozuldu
Döğer “ŞEN” oldu
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
M.Emin Güzbey
BANK ASYA İLE İLİŞKİLER NE ZAMAN KESİLDİ?
17/25 Aralık süreci biliniyor. Hain ö...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
RUHLARIN SELFIE'SİÇEKİLEBİLSEYDİ EĞERACABA ...
Fatih SUSUZ
Temsilcilerimiz yüzümüzü güldürdü
Hafta sonu oynanan karşılaşmalardaAFJET Afyonspor,...
Ahmet SARLIK
MEM’DE SORUŞTURMALAR GÖSTERMELİK Mİ ?
İl merkezinde sahada görev yapan Basın mensup...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
ÖLÜM
İnsanoğlu tüm üstün özellikler...
Ali KÜÇÜKKARTAL
DUR! TÜRK HÜKÜMETİ!
Hani filmlerden aşina olduğumuz bir replikvardır.G...
YAVUZ DONAT
Kıbrıs’tan “entel dantel” manzaraları
Nâzım Hikmet'in      "...
Gökhan Kocaaslan
GEREKENİ YAPIN SOLAK HOCAM
Aslında birkaç haftadır İl dışı programları...
Ahmet Işık
Bu sese kulak verelim
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
Rabia Güzbey
ÖNCE TÜRKİYE'YE VEFA
Bugün ele almak istediğim başka bir konuvardı...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5807:3812:5415:3117:5119:19

Tuesday, November 21, 2017
Tarihte Bugün
1944 - İstanbul Teknik Üniversitesinin Açılış
1920 - Mardi'nin Kurtuluşu
2055 - Sanayi Haftası
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.63