Bugün - Saturday, February 24, 2018
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Başkanı Bıktıran ve yıpratan dedikodu...

  Önceki gün bir dedikodu tekrar patladı.

Söyleşi Haberi - Friday, April 28, 2017 - 09:44
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

Önceki gün bir dedikodu tekrar patladı.

Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’ın FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alındığına ilişkin iddia gün boyu Afyonkarahisar sınırlarını bile aştı.

Ankara’dan, İstanbul’dan bazı haber ajanslarından, televizyonlardan ve gazetelerden telefonlar aldık...

Doğru mu?’ sorularına cevap verdik.

Hepsine de bunun doğru olmadığını hem ben, hem de arkadaşlarım defalarca tekrarladık.

Bunları geçtik İlimizin önemli olan Televizyon kanalındaki muhabirlerde haber merkezindeki arkadaşlarımızı arayıp, ‘Siz bilirsiniz saat kaçta sağlık kontrolüne götürülecek Belediye Başkanı?’ şeklindeki sorularını da duyduk.

Bizden aldıkları cevapla yetinmeyip Devlet Hastanesi önünde gizli köşelerde saatlerce nöbet bekleyen gazetecilerin, gece yarısına doğru arayıp ‘siz haklıymışsınız’ demeleri gazeteciliğin altın kurallarından olan ‘istihbaratı sağlam olmayan gazeteci bir hiçtir’ sözünü bizlere bir kez daha hatırlattı doğrusu. Mesleğimiz adına da üzüldük elbette.

Sonra düşündüm...

Şuuyu vukuundan beterdir sözü aklıma geldi.

Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’a bu şuuyu yakıştıran olaylar nelerdi?

Birincisi Burhanettin Çoban yıllardır bu örgüt içerisindeki kişilerle içli dışlıydı.

Recep Tayyip Erdoğan 17/25 Aralık sürecinden sonra bu örgütle mücadele konusunda avazı çıktığınca haykırırken yerel seçimlerde AK Parti Teşkilatının Belediye Meclisi aday adayı listesindeki bazı isimlere karşı çıkmasına rağmen o isimlerin Belediye Başkanımızın ısrarlarıyla listeye alındıklarını bazı partililer defalarca dile getirmemişler miydi?

Seçim sürecinde bu örgütteki kişilere olan güvenini dile getiren ve ‘onlar bana yanlış yapmaz’ düşüncesinde olan ve seçim sonrasında ‘arkamdan hançerlendim’ diyen de yine Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban değil miydi?

Yerel seçimler öncesi ve sonrasında bu yaşananlar, FETÖcülere karşı yaklaşımı Burhanettin Çoban için hem Parti içerisinde, hem de parti dışında olumsuz bir algıya neden olmuştur.

Bu FETÖcülerin İlimizde özellikle müteahhitlik sektöründe adeta birer fil oldukları bir gerçektir. Bunların bazı kanun ve yönetmelikleri hiçe saydıkları, Belediyenin imar işlerini hiç takmadıkları bilinmektedir. Çünkü Belediye Başkanımızla kamuoyu önündeki verdikleri pozlar ve algı karşısında hiç bir Belediye ilgilisinin bunlara karşı bir harekette bulunması beklenemezdi.

Abdullah Kaptan zamanında bir Belediye çalışanının önünde neredeyse ceketlerinin tüm düğmelerini ilikler hale gelen bazı müteahhitlerin, Burhanettin Çoban zamanında kaçak olan inşaatlarının ruhsatlarının bürolarına kadar getirilmesi karşısında şımarmalarını çok görmemek gerekirdi...

Öyle de oldu.

Bakın şimdi inşaatlara...

Ve bu FETÖden yargılananların inşaatlarına, yaptıkları işlere bir bakın.

Daha önce üç tane kaz gütme becerisinde bile olmayan bazı  FETÖ şüphelilerinin şimdi Afyonkarahisar zenginler listesine girmelerinin esbab-ı mucibesini bilmek hiçte zor olmasa gerektir.

Haksız olarak zenginliğe ulaşan bu FETÖcülerin hepsinin bu duruma ulaşmalarının faturası Burhanettin Çoban’ın hanesinde yer almıştır.

Ve Belediyemizin bu inşaatlarla ilgili olarak 15 Temmuz sonrasında hangi denetlemeleri yaptığını, bu denetlemelerin sonuçlarının ne olduğunu kamuoyu elbette merak etmektedir. Bu meraklar olumsuz bir yansımayla Burhanettin Çoban’ın hanesine yazılmaktaydı.

Bu FETÖcülerin imar değişikliklerinden elde ettikleri rantlar da kamuoyunda epey konuşulan konular arasında yer almaktadır. Bu iddialar da Burhanettin Çoban’ın hanesine yazılan notlardandı.

Şehrimizin bazı noktalarında ballı aydınlatma işlerini yapan ve Belediye sayesinde bir anda trilyonerler arasına giriveren, önceleri esnaf şimdilerde ise işadamı kimliğine erişen kişinin HÜRSİAD referanslı olduğu, FETÖcülerin sohbet toplantılarının müdavimi olduğu, onların yurt dışı gezilerinde boy gösterdiği konusu yine bu sütunlarda yer almıştı. Bu konuda Burhanettin Çoban’ın hanesine yazılan notlar arasındaydı.

Sonrasında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile ilişkisi nedeniyle hakkında kamu davası açılmış olan bazı işadamlarının mekanlarına devlet görevlilerinin gitmekten imtina ettikleri bir süreçte, Belediye Başkanımızın yanına İl Genel Meclisi Başkanı ve ATSO Başkanını da alarak gitmesi, oralarda boy göstermesi, hatta o dönemdeki İl Valisini bir Cuma Namazı için oraya götürmeye kalkması, bu FETÖcü olarak bilinen kişilerin aklanmasına yönelik haraketler olarak değerlendirilmişti.

Kamuoyunda FETÖcü oldukları bilinen kişilerle ilgili olarak böylesine olağanüstü dönemlerde biraz daha temkinli olması onlarla biraz daha mesafeli olması beklenen Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban maalesef bunlara karşı nedense aksine daha yakın görünmeyi yeğlemiştir.

Bu durumun kendisi hakkında hem bazı devlet görevlilerinin, hem de kamuoyu ile bazı partililerin bakışlarında olumsuzluk yarattığı aşikardır.

FETÖ nedeniyle görevden alınan veya emekliye zorlanan bazı kişilerin Belediye Başkanının Makam otosunda Başkanın yanında yer alması da kamuoyunun ve Devlet görevlilerinin gözlerinden kaçmayan başka ayrıntılardır.

Haklarında FETÖ nedeniyle bazı şüphelerin bulunduğu kişilere karşı Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın adeta kol kanat gerer hal alması da kendisi ile ilgili olarak, ‘Neden bunlara bu kadar sahip çıkmak zorunda kalıyor, yoksa... acaba?’ sorularının sorulmasına neden olmuştur.

Yukarıda anlattıklarım pek çok örnekten sadece birkaçıdır.

Bunlara yenileri de eklenmedi değil...

--

Geçtiğimiz günlerde yazdık...

FETÖ şüphelisinin sahibi olduğu BURÇ SU markalı suların FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne karşı düzenlenen demokrasi mitinglerinde dağıtılmasını...

AK Partide Referandum öncesi Basın Toplantısı sırasında Bakanımızın eline BURÇ SU markalı suyun verilmesini...

Afyonkarahisar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü iken FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü kapsamında açığa alınan Abdullah Karadana’nın Bakanımız onuruna verilen yemekte başrollerde nasıl boy gösterdiğini...

Bunlara benzer de pek çok örnek var.

Valilik, Cumhuriyet Başsavcılığı ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, Emniyet canlarını dişlerine takmışlar gece gündüz demeden bu örgütle mücadele ederken, yukarıda anlattığım bu hareket ve davranışlar FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile mücadele konusuna zarar vermektedir. Bu zararda bumerang misali dönüp Belediye Başkanımızı hedef almaktadır.

İşte bana göre önceki günkü ve daha önceki günlerdeki dedikoduların çıkmasının temel sebepleri bunlardır.

 

//

 

Devlet malı...

Gelelim başka bir konuya...

Vakıflar Bankasının başında hemşehrimiz, AK Parti eski Milletvekillerimizden, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı sıralarında ekonomi konularında bazı metinlerini yazan Halil Aydoğan bulunmakta.

Halil Aydoğan beyin milliyetçiliği, muhafazakarlığı ve Recep Tayyip Erdoğan’a sadakati tartışılmaz...

Sevdiğimiz, saydığımız ve değer verdiğimiz bir dostumuz Halil Aydoğan.

Afyonkarahisar denilince de akan suları durdurduğunu iyi biliriz.

Halil Aydoğan ile de Burhanettin Çoban’ın arasından su sızmadığını, Afyonkarahisar ile ilgili Aydoğan’ın Çoban ile istişare etmeden adım atmadığı da bilinir. Ya da böyle bilinir di...

Bu bilgiyi aktardıktan sonra konumuza dönelim.

Vakıflar Genel Müdürlüğü özellikle Bank Asya’nın kapatılması ile varolan boşluğu doldurmak için VAKIF KATILIM adı altında yeni bir Katılım Bankası kurdu.

Tüm Türkiye’de bu yeni oluşumun şubeleri açılmaya başlandı.

Yazımın başında da söylediğim gibi bu yeni katılım bankası Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait.

Vakıflar Bankası da Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait.

Yani Vakıflar Bankası ile Vakıf Katılım kardeş kuruluşlar.

Vakıf Katılım Genel Müdür Yardımcıları geçtiğimiz haftalarda İlimize gelip alel acele Bank Asya’dan boşalan mülkü kiralayıp gittiler.

Bu kiralanan yer yaklaşık 400 m2.

Kiralama bedeli de aylık 18 bin TL ye ilaveten diğer vergi vesair giderler...

Bu yer geçmişi belli olan bir yer ayrıca.

Vakıf Katılım bu yeri kiralarken aynı bölgede Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odasının yıkıp yaptığı işhanı da bitirilmiş, kiracı arayışına girilmişti.

Vakıf Katılımın kiraladığı yer ile ATSO’nun işhanının bulunduğu nokta, mukayese dahi edilemeyecek kadar farklıdır. ATSO’nun işhanı her açıdan daha değerlidir. Daha göz önündedir.

ATSO yeni işhanının altında iki bölüm vardı.

Bunlardan birisi 470 m2, diğeri de 450 m2’ye yakın bir büyüklüğe sahipti.

470 m2 olan bölümü AKBANK kiraladı.

1 mart’tan itibaren kira işlemeye başladı ve şimdi iç dekorasyonu yapılıyor.

Diğer bölüm ise yapıldığı andan itibaren boş.

Yani VAKIF KATILIM diğer yeri kiraladığı tarihte de ATSO’nun işhanındaki bu bölümü kiralama imkanı vardı. Hatta isteseler AKBANK’ın kiraladığı yeri bile tutabilirlerdi.

ATSO’nun bu işyerlerinde 4 kademeli bir asansör sistemi mevcut.

Son derece modern yapılmış olan bir bina. Bulunduğu cadde İlimizin en önemli caddelerinden birisi.

Her anlamıyla diğerine on fark atacak bir yer ATSO’nun işhanı. Hemde aynı fiyata. Yani diğerine ödenen 18 bin TL buranın da kirası.

Ama gelin görün ki VAKIF KATILIM nedense ATSO’nun bu yerini kiralamak yerine gitti BANK ASYA’nın boşalttığı yeri kiraladı.

VAKIF KATILIM’ın ilgilileri sanırım Hükümetimizin stratejisini yanlış anladılar.

Hükümetimiz dedi ki, BANK ASYA’nın kapatılmasıyla oluşan boşluğunu doldurun, onlar anladı BANK ASYA’nın boşalttığı yerleri tutun...

Afyonkarahisar’a VAKIF KATILIM’ın ilgili Genel Müdür Yardımcıları geliyorlar ve kardeş kuruluş olan Vakıflar Bankasının Müdürüyle bile görüşmüyorlar. Gidip tutuyorlar o yeri.

ATSO’nun ilgililerinin daha önce bu bina ile ilgili olarak Genel Müdür Halil Aydoğan’a bilgi verdiklerini duymuştum.

Acaba VAKIF KATILIM’ın ilgilileri ATSO binası ile ilgili olarak ATSO Yetkilileri ile irtibata geçmişler midir?

Gidip burayı gezip bilgi almışlarmıdır?

Fiyatını, şartlarını öğrenmişlermidir?

Pazarlık falan yapmışlarmıdır ATSO yetkilileri ile?

Tüm bunlar olduktan, anlaşma sağlanamadıktan sonra mı gidip BANK ASYA’nın boşalttığı o aradaki ATSO’nun yeri ile kıyas bile edilemeyecek  yeri kiralamışlardır ?

Merak ediyorum bu soruların cevaplarını...

Bir soru daha.

Aralarından su sızmadığını bildiğimiz Halil Aydoğan, bu kiralanacak yer konusu için Burhanettin Çoban ile istişare etmişmidir?

Yoksa Vakıf Katılım’ın Genel Müdür Yardımcıları kendi kafalarına göre mi gelip kiralama işlemini yapıp gitmişlerdir?

Böyle olmuş ise bu hem Afyonkarahisar’lı olduğu bilinen hemşehrimiz Halil Aydoğan’a saygısızlıktır, hem de kurumun menfaatlerini yeterince korumamaktır.

Aynı fiyata daha iyi konum ve şartlardaki yepyeni ATSO binasını kiralamak yerine gidip o aradaki yeri kiralamak acep kimin aklıdır?

Akbank özel bir bankadır. Vakıf Katılım ise Devlet malı...

Özel sektörün neden pek çok hususta Devlet mallarını sollayıp geçtiklerine güzel bir örnek değilmidir bu?

 

 

 

//

Kaç litre süt istiyorsunuz?

Basın İlan Kurumumuzun değerli Müdürü aradı dün. Daha önceki günlerde de aradı bir kaç kez.

Konu Afyonkarahisar’daki yerel gazeteler arasındaki ay’ın haberi ve fotoğrafı yarışmasıydı.

Belki de bizim yoğunluğumuzdan dolayı gözden kaçan bir ayrıntının farkına vardım dün Müdür beyle konuşurken.

Bu ayki yarışmanın konusu Devlet Büyüklerinin çocuk sevgisi imiş.

Ve her ay Basın İlan Kurumu Müdürümüz belirleyecekmiş konuyu.

Mesela gelecek ay Afyonkarahisar’ın mucitleri yarışma konusu olacakmış.

Bunu da duyunca aklıma bir hikaye geldi.

Köyün birinde günde 10 kilo süt veren bir keçi varmış.
Keçinin ünü çevre köy ve kasabalara yayılınca her gün insanlar gelip keçiyi görmeye başlamış.
Bu haber devlet görevlilerinin kulağına gitmiş.
Hemen köye gidip keçiyi çiftçiden almışlar ve bir devlet üretme çiftliğine koymuşlar.
Ertesi gün görevliler keçiyi sağmaya gitmişler ama ne görsünler?
Keçi sadece 2 kilo süt vermiş.
Hemen veterinere haber vermişler.
Veteriner gelip keçiyi muayene etmiş ama herhangi bir hastalık belirtisi görememiş.
Bunun üzerine çok şaşıran veteriner ve çiftlik görevlileri bunun sebebinin ne olabileceğini tartışmaya başlamışlar ama mantıklı bir açıklama bulamamışlar.
Sonunda biri dayanamayıp keçiye bağırmış.
-Ulan lanet olası hayvan. Neden düne kadar 10 kilo süt verirken şimdi 2 kilo süt veriyorsun.
Hem bunu söyleyen görevli hem de veteriner ve diğerlerinin şaşkın bakışları arasında keçi cevap vermiş. Kardeşim, düne kadar özel sektörde çalışıyordum, bu gün devlet memuru oldum.
Memur olduğuma göre artık çok çalışmaya ne gerek var?

Devlet görevlilerimiz alınmasınlar, bu bir hikaye.

Ama özel sektörün çalışma mantığı ile Devletin çalışma mantığı arasındaki farkta bilinen bir gerçek.

Elbette bazı konular belirlenerek yarışmalar düzenlenmektedir.

Fakat Afyonkarahisar’da amaç gazeteciler arasında özel haber yapmayı, daha farklı bakış açıları yakalamayı ve mesleki rekabeti artırmak istiyorsanız devlet görevlileri olarak sınır koymak yerine sınırları kaldırmayı düşünmelisiniz.

Ve sadece bir ödül vereceksiniz bunun için konu vermeniz yanlıştır.

On ya da on beş ayrı konuda ödül vereceksiniz anlarım sizleri.

Edebiyat alanında ayrı bir ödül, spor alanında ayrı bir ödül, manşet haber alanında ayrı bir ödül, köşe yazısı alanında ayrı bir ödül, mizanpaj alanında ayrı bir ödül... vesaire vesaire.

Afyonkarahisar’da gazetelerin durumu belli.

Haberlere bakın konularda bellidir.

Özel haber yapan bir kaç gazete haricinde diğerlerinin durumu da ortadadır.

Kimse kusura bakmasın, resmi ilan almak için çıkan gazete ile bir kaç diğer gazeteyi aynı kefeye koyan anlayışın tertip edeceği yarışmada böyle kurallar manzumesi içinde olur ki, biz öyle dar kalıplar içerisinde ne gazetecilik yaparız, ne de öyle organizasyonlarda yer alırız.

Böylesine bazı kurallar koyarak gazetecileri o yöne sevketmek ayrıca gündem değiştirmek anlamı da getirir insanın aklına.

Afyonkarahisar’ın gündemi bellidir.

Türkiye’nin de gündemi bellidir.

Gündem dışına gazetecileri yönlendirmek, akıllarını o yöne çevirtmek acaba ne işe yarayacaktır?

Bırakın isteyen istediği haberle, fotoğrafla yarışsın.

Sadece habere koşturan, fotoğraf çekenler değil... Mizanpajı en iyi olanda ödül alabilsin.

Baskı teknikleri açısından da değerlendirilsin. Matbaa daki arkadaşlarda yarıştırsınlar kendilerini. Karikatür olarak çok önemli bir noktayı yakalayabilen kişi de ödül almak için mücadele etsin...

Bırakın artık bazı şeyleri masa başından ben böyle istedim böyle olsun anlayışı ile yapmayı.

Günde iki litre mi istiyorsunuz, on litre mi? Buna karar verin önce...

Sevgili Müdürüm seni severiz. Geçmiş yıllarda yaptığınız gazeteciliği de takdir ederiz.

Ama yanlış gördüğümüz hususu da eleştirmeden geçemeyiz.

Eleştireceğiz ki, daha iyiyi yapabilelim.

 

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 3577
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Söyleşi Haberleri
AK PARTİZANLAR
FETÖ/PDY DAVALARINDA SON DURUM (3)
FETÖ DAVALARINDA SON DURUM (2)

FETÖ DAVALARINDA SON DURUM (2)
Fetö davalarında son durum (1)
Aşk sınır tanımıyor
BU HAFTA GÜNDEMİMİZ FETÖ/PYD
Devletimiz her şeyi biliyor...
Diğer Başlıklar

Güzel insanlık timsali
MEHMET SAMİ HANCIOĞLU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Vücudu yenileyen lokum
Devlet esnafımızı korumalı
Mekânı cennet olsun
Misafirlerini ağırladı
Üretim için ne yaptılar ?
ÇAĞDAŞ ALTAY DÜDÜK ÇALACAK
ZAFER MASTERLER MANAVGAT YOLCUSU
ŞEMSETTİN DE MUĞLA’YA GİTTİ
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Fatih SUSUZ
2.LİK MAÇI MI DİYELİM!
Türkiye Basketbol Liginde 24.Hafta mücad...
İSMAİL AKAR
ŞEKER FABRİKASI’NA SAHİP ÇIKALIM
  Afyon Şeker Fabrikası’nın özell...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
HAYVAN ÇİFTLİĞİ’NDEKİ YEDİ EMİR &n...
M.Emin Güzbey
Kimler ByLock'cu Çıktı
BYLOCK FETÖ’nün gizli haberleşme ...
Ali KÜÇÜKKARTAL
ELEKTRİK ALAMIYORUZ!
Evlilik programları yasaklanmadanönce fenomen...
Ahmet Işık
Sürün bu amiri
  SHOW TV’nin fenomen dizisi Çu...
Ahmet SARLIK
Cumhurbaşkanı ve Afjet Afyonspor
   Cumhurbaşkanımız hafta sonunda Ak Pa...
BASINDAN SEÇMELER
Nurettin VEREN
FETÖ’nün hayaleti, YÖK ve &uu...
Ramazan DEMİR
AYDIN (II)
Genç din dersi öğretmeni (bay),karşısı...
HÜSEYİN ÖZHARPUTLU
Afrin Operasyonları
  Birilerinin hoşuna gitmesi için T&u...
Gökhan Kocaaslan
Sinanpaşa MYO’ya yeni bölümler
  AKÜ Rektörü Mustafa Solak&r...
CELAL TURGUT KOÇ
Kudüs’te barışın kare kodu duvarlarda
  Gökyüzüne en yakın şehir ol...
KONUK KALEM Kemal Horzum
Kader kurbanı, gazeteci..
  Herifin biri, komşu kızını zorla kaç...
YAVUZ DONAT
İl il… FETÖ
  Afyon... Denizli... Manisa... Me...
Rabia Güzbey
Festival dedik, fosss-tival çıktı
Geride bıraktığımız hafta içinde Termal ve ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2408:0713:1015:3817:5619:26

Saturday, December 30, 2017
Tarihte Bugün
1369 - İbn-i Battuta'nın vefatı.
1918 - Trabzon ve Yomra'nın kurtuluşu.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1.17