Bugün - Tuesday, November 21, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

Yüzde 93 ağır engel değilmiş

Afyonkarahisar’da, omirliğinde oluşan tümör nedeniyle doktoru tarafından yüzde 93 engel oranı belirlenen yatalak haldeki 50 yaşındaki Kemal Taşköprü isimli hastaya devlet hastanesi tarafından verilen sağlık kurulu raporunda "ağır engelli yoktur" denildi. Rapor karşısında mağdur olan aile kendilerine yardım eli uzanmasını bekliyor.

Sağlık Haberi - Monday, January 23, 2017 - 11:04
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Yüzde 93 ağır engel değilmiş

Afyonkarahisar’da, omirliğinde oluşan tümör nedeniyle doktoru tarafından yüzde 93 engel oranı belirlenen yatalak haldeki 50 yaşındaki Kemal Taşköprü isimli hastaya devlet hastanesi tarafından verilen sağlık kurulu raporunda "ağır engelli yoktur" denildi. Rapor karşısında mağdur olan aile kendilerine yardım eli uzanmasını bekliyor.

 

Afyonkarahisar’da yaşanan ilginç olayda omirliğindeki tümör nedeniyle yaklaşık 7 ay önce belinden ameliyat olan Kemal Taşköprü, o günden beri yatalak kaldığı için çalışamıyor. Ailenin geçimini kalbi delik olan 4 yaşındaki oğulları Ömer Rüzgar’a, Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bağlanan 440 TL’lik engelli maaşı ile sağlamaya çalışıyor.

Felç kalma riski var

Baba Taşköprü kendisini yatakla birlikte yoksulluğa mahkum eden sağlık problemleri yaşadığını ifade ederek, geçirdiği rahatsızlığın kendisinin ve ailesinin hayatını kararttığını belirtti. Hastalıkla başlayan ve daha sonra sağlık kurulunun “ağır engeli yoktur” raporu vermesiyle hayatlarının iyice kabusa döndüğünü kaydeden Taşköprü, hastalığını ve sonrasında yaşananları şöyle anlattı: “Omirlikten belden ameliyat oldum tümör var. Ameliyatım 9 saat sürdü. Halen tümör sinirlerde var alamadılar. Tekrar ameliyat olmam gerekiyor, felç kalma riskim var” dedi.

Bel ağrısı ile başladı

“Rahatsızlığım belimin ağrısı ile başladı ayaklarıma vurdu ağrısı”  diyen Taşköprü; “Birkaç defa gittim bir şeyin yok dediler ve son anlarda yürüyememeye başladım. Tekrar gittim Devlet Hastanesi’ni acilen Ankara’ya sevk ettiler. 2016 Haziran’ın son günlerinde. Doktorumuz yüzde 93 özürlü raporu verdi bana. Kanunen ‘yüzde 81 devlet bu hakkı vermiş sana’ kendi oluruyla da yüzde 93 verdi. Heyete girdik heyet kabul etmedi bu raporu. ‘Bu dedi çok vermiş’ dedi doktorumuzu aradı Serkan Özkaya’yı. Tekrar heyete gittik ama yine kabul etmediler. Gelirim yok çocuğumun kalbi delik olduğu için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından aylık 440 TL maaş veriyorlar. Bir o yardım var başka hiçbir gelirim yok, çalışamıyorum.”

Heyet kabul etmedi

Eşinin hastalığı ile birlikte hayatlarının çok kötüye gittiğini belirten LatifeTaşköprü (34) ise kendilerine yapılanların vicdansızlık olduğunu öne sürdü. Eşine hastalığından dolayı belirlenen yüzde 93’lük engelin “ağır engel” olarak görülmediğini dile getiren Latife Taşköprü, “Çok kötü bir süreç yaşadık, eşim böyle oldu çalışamıyor yani çok zor durumdayız. Eşim için heyete başvurduk onda da doktorlar sıkıntı çıkardılar. Bizim raporumuza engel verdiler, 2 yıl geçerli olan bir süre verdiler. Benim eşim bu durumdayken nasıl bunu yapıyorlar, ne kadar vicdansızlık bu. Yüzde 93’lük bir raporumuz var ama heyet bunu kabul etmedi. Zaten devletin, Sağlık Bakanlığının eşimin rahatsızlığına koyduğu yüzde 80 bir oran var. Artı yüzde 13’de doktorumuz verdi yüzde 93 ağır engelliyi kabul etmediler. Yanımızda doktorumuzu arayıp itiraz ettiler. Bizim doktorumuz da onlara itiraz etti ama onlar yine kabul etmediler. Eşim illaki büyük ve küçük tuvaletini tutamayacakmış ama zaten tutsa ne tutmasa ne? Yürüyemiyor, çalışamıyor” diye konuştu.

 Çocuğumun kalbi delik

Aile geçimlerini kalbi delik olan ve epileptik nöbet geçiren 4 yaşındaki çocukları Ömer Rüzgar'a bağlanan engelli maaşı ve hafta 1 gün gittiği temizlik işinden aldığı yevmiye ile sağlamaya çalıştığını aktaran Taşköprü, “Benim bir tane hasta çocuğum var. Çocuğumun kalbi delik, epileptik nöbet geçiriyor, morarıyor, sağlığı yerinde değil. Sosyal güvence olarak yeşil kart ve çocuğumun sadece bağlanan bir maaşı var. Zaten 300 TL’sini kiraya veriyorum. Haftada 1 günde temizliğe gidiyorum, onunla da çocuğumun mamasını, sütünü alıyorum. Evimin ihtiyacını zor geçindiriyorum. Bizim durumumuz belli eşim çalışamıyor. Talebimiz raporumuzun düzeltilmesi ağır engelli olarak Sağlık Bakanlığımızın kabul etmesini istiyoruz. En azından ben evde bakıcı ücreti alırsam eşimin tedavisine ve evimi geçindirmeye çalışırım” dedi.

 Ağır engelli kabul edilmedi

Öte yandan, konu hakkında bilgisine başvurulan Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Afyonkarahisar Devlet Hastanesi yetkilileri ise Kemal Taşköprü için ve sağlık kurulu raporunda her şeyin prosedüre uygun olduğunu belirtti. Hastane yetkililerinden alınan bilgilerde raporda hata ya da ihmalin olmadığı kaydedilerek şu ifadelere yer verildi: “Hata ya da ihmal yoktur. ‘Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporlar' hakkında yönetmeliğinin madde 4 bendindeki ifadeler gereğince bahsi geçen hastaya. ‘Balthazarr Derecesi Hesaplama Tablosu’nda 80'e 13 oranındaki değere karşılık gelen yüzde 83 engel oranı uygun görülmüştür. Değer yüzde 100 çıksa dahi yönetmelik gereği ağır engelli sayılamayıp kurul raporu verilmeyebilir. Bu bağlamada ilgili hasta da yönetmelik gereğince ağır engelli kabul edilmemektedir.”

 
Anahtar Kelimeler:Afyonkarahisar’da, omirliğinde, oluşan, tümör, nedeniyle, doktoru, tarafından, y,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 1094
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Sağlık Haberleri
Organ bağışına duyarlı değiliz
Yerinde incelediler
Kanseri önleyen karışım

Kanseri önleyen karışım
Engelleri hızla aşacak
Sağlık’ta yeni dönem başladı
Sağlığına Afyon’da kavuştu
Devlet hastanesinde başarılı ameliyat
Diğer Başlıklar

Araplar spor kompleksini beğendiler
Spor Bilimleri kongresine katıldılar
Kütahya'da Diyaliz'i anlattılar
Akü'de güzel seyler oluyor
Yüntaş’ta büyü bozuldu
Döğer “ŞEN” oldu
KARŞIYAKA ÖLDÜ ÖLDÜ DİRİLDİ
Cobanlar ile Yaylabağı yenisemedi
ŞUHUT BİR PUANA RAZI
Vali Tutulmaz Şuhut maçında
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
M.Emin Güzbey
BANK ASYA İLE İLİŞKİLER NE ZAMAN KESİLDİ?
17/25 Aralık süreci biliniyor. Hain ö...
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM
RUHLARIN SELFIE'SİÇEKİLEBİLSEYDİ EĞERACABA ...
Fatih SUSUZ
Temsilcilerimiz yüzümüzü güldürdü
Hafta sonu oynanan karşılaşmalardaAFJET Afyonspor,...
Ahmet SARLIK
MEM’DE SORUŞTURMALAR GÖSTERMELİK Mİ ?
İl merkezinde sahada görev yapan Basın mensup...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
ÖLÜM
İnsanoğlu tüm üstün özellikler...
Ali KÜÇÜKKARTAL
DUR! TÜRK HÜKÜMETİ!
Hani filmlerden aşina olduğumuz bir replikvardır.G...
YAVUZ DONAT
Kıbrıs’tan “entel dantel” manzaraları
Nâzım Hikmet'in      "...
Gökhan Kocaaslan
GEREKENİ YAPIN SOLAK HOCAM
Aslında birkaç haftadır İl dışı programları...
Ahmet Işık
Bu sese kulak verelim
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih ...
BAHRİ BAKAÇ
‘’ Hakkımızı İSTİYORUZ ’’
‘’Dünya benim ülkem, insanla...
YAMAN TÖRÜNER
CUMHURİYETİN İLK BASIN DAVALARI
  Cumhuriyet tarihimizin ilk basın davası, ...
Rabia Güzbey
ÖNCE TÜRKİYE'YE VEFA
Bugün ele almak istediğim başka bir konuvardı...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5807:3812:5415:3117:5119:19

Tuesday, November 21, 2017
Tarihte Bugün
1944 - İstanbul Teknik Üniversitesinin Açılış
1920 - Mardi'nin Kurtuluşu
2055 - Sanayi Haftası
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
6.29