Bugün - Tuesday, October 24, 2017
Afyon 8°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Magazin Güncel Siyaset Neler duyduk? Spor Sağlık Eğitim İlçeler Söyleşi Ekonomi 
Haber Detayları

İTFAİYE 7/24 GÖREVE HER DAİM HAZIR

Afyonkarahisar Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü görevine atandıktan sonra yoğun bir tempoda çalışmaya başlayan Ali Çetin ODAK’a özel açıklamalarda bulundu. Afyonkarahisar İtfaiye Müdürlüğü’nün fazlasının olduğunu eksiğinin olmadığını söyleyen Müdür Çetin son teknolojiyi yakından takip ettiklerini söyledi.

Güncel Haberi - Tuesday, January 10, 2017 - 21:07
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Afyonkarahisar İtfaiye Müdürlüğünde ne gibi eksiklik gördünüz?

l 19 Eylül 2016 tarihi itibari ile göreve başladım. Göreve başlamam ile birlikte İtfaiye Müdürlüğündeki olan faaliyetleri hem gözlemledik, hem de aynı şekilde daha iyi nasıl yaparız şeklinde bir çalışmaya girdik. Bariz olarak baktığımızda itfaiye müdürlüğümüzde herhangi bir eksiklik veya çok bariz bir hata mevcut değildi. Ama malum biliyorsunuz, teknoloji zamanla ilerliyor, şehrimiz ilerliyor ve bütün bunları da her kurum gibi İtfaiye Müdürlüğü ayak uydurmak zorundadır. Benim yapmış olduğum faaliyetler 4 aylık süre içerisinde genellikle bu çalışmaları takip edip gelişmeler yönünde tedbirler almak ve müdürlüğümüzü geliştirmekti.

Araç ve personel sıkıntımız var mı?

Afyonkarahisar Belediye Meclisi’nde iki tane aracımızın yenilenmesi yönünde bir teklifimiz oldu. Meclisimizde bunu kabul ettiler, buradan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban başta olmak üzere tüm Belediye Meclis Üyesine teşekkür ediyorum. Bu araçlarımız ile beraber filomuzu daha da güçlendiriyoruz. Şuanda hiçbir sıkıntımız yok ve hali hazırda 21 tane aracımız ile 82 personelimiz mevcuttur. Bu 21 tane araç ile 82 personelimiz 24 saat esasına göre 7/24 çalışmalar devam ediyor. Abartmıyorum eksiğimiz yok bilakis artımız var. Her elbiselerimizin yedeği bulunmaktadır. Tamamıyla bütün arkadaşlarımız yanmaz elbiseleri, solunum tüpleri, solunum tüplerinin doldurma aparatları mevcuttur. Bunun dışında araçlarımızın üzerindeki donanımları ile birlikte son teknolojiyi takip ediyoruz ve bu son teknolojinin üzerine neler ekleyebiliriz bunların sürekli arayışı içerisindeyiz. Son meclis kararımızda bunun bir dışa vurumu inşallah yeni gelecek araçlarımız ile birlikte çok güçlü bir filo ile Afyonkarahisar’daki vatandaşlarımıza yangın ve itfaiye konusunda yardımcı olacağız.

 

İlimizde ikamet eden mültecilere yönelik ne gibi çalışmalarınız var?

 

İlimizde ilk başta göze çarpan misafirlerimiz var. Özellikle Suriye, Afganistan ve diğer milletlerden gelen mültecilere kış gelmesi ile birlikte soba yangınlarının önüne geçmek için özellikle misafirlerimize karşılık bir eğitimi Afyonkarahisar Belediyesi ile birlikte planlamaya dahil olduk ve bizde destek verdik. Biz bu eğitimi yaparken hem kendi anadilleri ile hem de Türkçe olarak icra edildi ve soru cevap kısmı ile beraber anlatıldı. Bununla birlikte barkovizyon kullandık. Yani görsel olarak nasıl olması gerektiğini anlattık. Bununla ilgili şuana kadar olan yangın sayımız 2’dir. Buda tabiî ki sevindiricidir. Can kaybı yok, maddi kayıp olarak 2 yangınımız var. Bunu başarı kıstası olarak ele alırsak başarı var ama  bizim için başarı hiç olmaması lazımdır.

 

Öğrencilerin bilgilendirilmesi için çalışmalarınız

 

Onunla beraber çocuklarımız geleceğimizdir. İtfaiye Haftasında özellikle 20’ye yakın anaokulumuzdaki minik öğrencilere itfaiyeyi sevdirmek ve yeni numaramız olan 112’yi kendilerine anlatmak, acil bir durumda nereyi araması gerektiğini çocuklarımızın zihinlerine kazımak, yangını çıkartmamanın yangınla en iyi mücadelenin olduğunu belirtmek şeklinde onlara küçük itfaiye elbisesi giydirerek, hem de itfaiye aracında gezdirerek bu şekilde bilinçaltlarında bir itfaiye durgusu ve yangında karşı karşıya olduğumuzun eğitim açısından belirtmek için çok faydalı olduğunu düşünerek çalışmalarımız olduğunu düşünüyorum. İtfaiye Müdürlüğünde çalışan Erlerin giydikleri elbiseler yanmayan özelliğinde bu konuda bir eksiğiniz var mı?

 

İtfaiye 2016 yılını nasıl geçirdi?

 

 Afyonkarahisar Belediyesi İtfaiye Müdürlüğümüz için başarı esasında hiç yangın olmaması en büyük temennimizdir. Evet, bir ilde sıfır yangın varsa bu bizim için en başarılı bir yıl esasında ama maalesef 2016 yılında da Afyonkarahisar’da toplam 359 vaka bulunmuştur.

Bunların içerisinde başta ot, saman ve anız yangınları 144 sayı ile birinci sırada, 95 sayı ile bina yangınları buluyor. Anız yangınları konusunda vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Tabi ki vatandaşlarımızın duyarlı olması bizim sayımızı en aza indirecektir. Buradaki mesaimiz daha kritik yangınlarda kullanım açısına geçer. Bina yangınları da keza aynı bizim yaşam alanlarımız orada sevdiğimiz insanlarımız ve anılar var. Bunları da korumamız gerekir, tabi ki kullanıcıdan dolayı bir hassasiyet olması gerekiyor. Çocuklarımızı mümkün olduğu kadar yalnız bırakmayalım. Yanıcı madde, yanan madde ve oksijen yangını çıkaran üç saç ayağıdır. Bu üç saç ayağını birleştirmemeye çalışalım. Bunlarla ilgili bilgi ve belge şuanda piyasada çok daha fazla bilgiler internette bulunabilir. Bunlarla ilgili her türlü önlemi almak bizlerin elindedir. Önlem aldığımız süre içerisinde bizler kazanırız maddi ve manevi kaybımız özelliklede can kaybımız olmaz. Hal böyle olunca çok toplam bir kalite şekli ile şehrimizi daha iyi yangın konusunda daha iyi bir noktaya getirebileceğimizi düşünüyorum.

 Anız yangınları konusunda Afyonkarahisarlı halkına neler söylemek istersiniz?

 Afyonkarahisar’da 2016 yılındaki verilere baktığımız zaman çarpıcı bir rakamla neredeyse yüzde 50’sini oluşturuyor. Bu bizim itfaiye müdürlüğümüzün alanı değil ama toprağa da zararlı oluyor. Anızların yakılması esasında toprak verilerinin düşürdüğünü ve bununla ilgili genel bir bilinçlendirmenin çok daha faydalı olabileceğinin kanaatindeyim. Sonuçta biz hiçbir yangına kayıtsız kalmadığımız gibi bu yangına da kayıtsız kalmıyoruz. Bölgeye gidiyoruz, söndürüyoruz ama oradaki toprağın verimsizleşmesi, çevreye salınan kirlilik daha sonrasında oluşan görüntü ve bunlarla ilgili halkımız daha da bilgili olursa her yönden kazançlı çıkacağımız kanaatindeyim.

 
Anahtar Kelimeler:Afyonkarahisar, Belediyesi, İtfaiye, Müdürlüğü, görevine, atandıktan, sonra, yoğ,
Kaynak / Editör: Okunma Sayısı: 477
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Güncel Haberleri
Bakanlık rakamları açıkladı
O gelin tutuklandı
Müdürümüzden Allah razı olsun

Müdürümüzden Allah razı olsun
Eğlenceye doyacaksınız
Yol ayrımındayız
Türkçemiz elden gidiyor
Kıtalararası evlilik
Diğer Başlıklar

Hesabi değil hasbi olacağız
Bakanlık rakamları açıkladı
Yarşi kulakların pasını sildi
Tanıtım günleri amacına ulaştı
Mermere sanat işliyor
O gelin tutuklandı
Müdürümüzden Allah razı olsun
Eğlenceye doyacaksınız
Yol ayrımındayız
Türkçemiz elden gidiyor
E-Gazete (Odak Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Mustafa Özkal
ZAPTA GEÇSİN EFENDİM !
KADERİNİN DIŞINA ÇIKMAK İSTERSEN KENDİNL...
Ahmet Işık
Ekonomi
  Başbakan Binali Yıldırım Elazığ’da &...
Fatih SUSUZ
Baro maçları gollü başladı
  Afyonkarahisar Barosu tarafından düze...
Rabia Güzbey
İYİ Kİ, BİR KARAOĞLAN GEÇTİ
Geçtiğimiz hafta Rahmetli Bülent Ecevi...
Ahmet SARLIK
Ak parti İşi sıkı tutuyor
Her hangi bir aksilik olmaz ise ülkemizde 201...
Gökhan Kocaaslan
Sinanpaşa MYO’da neler oluyor? (2)
  Sinanpaşa’nın sıkıntıları ve sorunla...
M.Emin Güzbey
Bakanımız dört gün İlimizde...
 İlimizde yapılacak olan Tarih Sempozyumu ned...
Hüseyin ÖZHARPUTLU
CESARET
Cesaret sadece korkusuzluk ve kaba kuvvetle k&oum...
Ali KÜÇÜKKARTAL
EDEP YAHU!
  Bu hafta hepimizin başına en ez bir kere g...
SAYGI ÖZTÜRK (Konuk Kalem)
MENZİL TARİKATI SAĞLIK BAKANLIĞINDAN TEMİZLENİYOR
Sağlık Bakanlığı, doktor olmayanların hastane y&o...
YAVUZ DONAT
Sıcak gündem
Uzatmalı Kurban Bayramı bitti...&nb...
Prof.Dr. Şan Öz-Alp
ORTADOĞULU OLMAMAYA ÇALIŞMAK
 Yurdumuzun coğrafi konumu her ne kadar Ortad...
Dr. Hasan Hüsnü Eren
AĞIR METALLER
  Günlük hayatımızda Ağır Metal bi...
Feyzullah Demirkale
ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ VERİN, DÜŞÜNCELERİNİZİ DEĞİL
  Her ebeveyn için evlat sevgisi başk...
İlan

Facebook
Namaz Vakitleri ( Afyon )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:3207:0812:5215:5218:1819:42

Tuesday, October 24, 2017
Tarihte Bugün
1945 - Birleşmiş Milletler (BM) kuruldu.
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0.91